Velká Británie dnes zveřejnila data HDP za 2. kvartál 2014. Čísla byla dokonale v souladu s očekáváními, tedy dosáhla mezikvartálního růstu 0,8 procenta a meziročně si polepšila o 3,1 procenta. Země je tak konečně větší, než byla před krizi a získala zpátky to, co ji krize před 6 lety vzala. Podle MMF bude Británie letos nejrychleji rostoucí zemí ze skupiny G7. HDP opět nejvíce pomohl sektor služeb, který mezikvartálně posílil o 1 procento. Služby jsou pro konstrukci HDP nejdůležitější složkou, poněvadž se na něm podílejí až 80 procenty. Služby jsou nyní o 3 procenta výše, než byla jejich hodnota před krizí. Hůř je na tom výroba. Ta ve druhém čtvrtletí posílila jenom o 0,2 procenta. Sektor stavebnictví dopadl nejhůř, když oslabil o 0,5 procenta, přičemž nejslabší byl měsíc květen. Nicméně statistický úřad předpokládá, že se situace v tomto odvětví opět zlepší. Průmyslová výroba a stavebnictví jsou ještě pod předkrizovými hodnotami, a to až o 10 procent.
Pro srovnání Německo se dostalo na předkrizové hodnoty již v roce 2010 a Francie s USA v roce 2011. Co se týče HDP na hlavu, tak to by mělo v Británii dosáhnout předkrizových hodnot až v roce 2017 kvůli růstu populace a nižší produktivitě práce, jež je rovněž zaseknutá na předkrizových hodnotách. Pomalejší obnova země ve srovnání s USA nebo Německem je kvůli obrovské velikosti bankovního sektoru v hospodářství, který byl krizi nejvíce zasažen. Dalším důvodem jsou úsporná opatření, která přejal premiér Osborne, aby snižoval zadlužení země. Ta zpomalují ekonomické oživení na ostrovech.
Při pohledu na denní graf GBP/USD vidíme, že se libra přibližuje k dolní hraně rostoucího kanálu, kde ji čeká velký test. Na úrovních 1,6890 – 1,6900 se rovněž nachází 100denní průměr, který by mohl měnovému páru poskytnout potřebnou podporu. Oscilátory jsou v předprodaných oblastech, a tak se lze domnívat, že libra by se po otestování technických podpor mohla nadále udržet v rostoucím trendu. Další důležitá data budou publikována až příští pátek, a to indexy PMI ze sektoru výroby.