Euro se dnes ráno propadlo na 9měsíční minimum vůči americkému dolaru poté, co průmyslové objednávky v Německu v červnu klesly nejhlouběji od září 2011. Jako hlavní důvod fabriky uvádějí obavy firem z krize na Ukrajině a sankcí vůči Rusku, které by mohly mít negativní dopad na německý průmysl, který z opatrnosti ve své expanzi zpomaluje. Ukrajina se nyní snaží mocensky získat oblast Doněcku, přičemž Vladimír Putin připravuje odvetné sankce vůči Evropě a USA. Polský ministr zahraničních věcí včera rovněž upozornil na to, že Rusko shromažďuje u ukrajinské hranice svoje vojáky. Nikdo neví, jak Rusko - ukrajinský konflikt nakonec dopadne, a tak riziková aktiva podléhají výprodeji. Na situaci zatím příliš nereaguje zlato.
Eskalující napětí mezi Ruskem a Ukrajinou dnes ráno podrazil nohy německému akciovému indexu DAX, která oslabuje o 0,8 procenta, přičemž nejvíce klesají firmy cyklických odvětví, jakými je automobilový a stavební průmysl, potraviny a nápoje. Pod tlakem byl včera i americký akciový trh, kde skončily v červených číslech všechny tři hlavní akciové indexy. Navíc momentálně opět začíná platit nelogický vztah, že na dobrá americká data reagují akciové indexy výprodejem. Důvodem jsou očekávání, že rychlejší oživení hospodářství USA ve výsledku povede k dřívějšímu růstu úrokových sazeb.
Na druhé straně z napětí na Ukrajině a výborných domácích ekonomických čísel těží americký dolar. Ten včera posílil na 11 měsíční maxima a obchoduje se nejvýše od loňského září. Index nákupních manažerů ze sektoru služeb (PMI) publikován Institutem pro řízení zásob (ISM) dosáhl v červenci na 8 a půl letá maxima a objednávky továren v červnu meziměsíčně posílily o 1,1 procenta, což zvyšuje sázky na výborný hospodářský růst země i ve 3. čtvrtletí 2014.
V noci oslabil na 2měsíční minima novozélandský dolar (NZD) poté, co v aukci opět klesly ceny mléka. Aukci pořádala společnost Frontera, největší světový producent mléka. Ceny se propadly o 8,4 procenta ve srovnání s předchozí aukcí na 3 025 USD za tunu. Nicméně zájem o mléko díky nižší ceně komodity vzrostl, když celkový prodaný objem posílil ve srovnání s předchozí aukcí o 32 procent na výslednou hodnotu 48 380 tun. Aukce se koná 2krát měsíčně a nejbližší bude 19. srpna. Mlékárenské odvětví se podílí více než 7 procenty na HDP Nového Zélandu.
Británie dnes opět jednou zklamala. Průmyslová i výrobní produkce v červnu posílily méně, než byla očekávání. Výrobní produkce meziměsíčně přidala 0,3 procenta, přičemž se očekával růst na úrovni 0,7 procenta. Nicméně ve srovnání s květnovým propadem 1,3 procenta jde o lepší výsledek. Meziročně si výrobní produkce v červnu polepšila o 1,9 procenta. Očekával se však růst ve výši 2,10 procenta. V květnu výroba meziročně posílila až o 3,68 procenta. Průmyslová výroba v červnu meziměsíčně posílila o 0,3 procenta, čímž minula očekávání o 0,3 procenta. I tady jde ale o polepšení ve srovnání s květnem, kdy se průmysl propadnul do červených čísel. Meziročně si průmyslová produkce v červnu polepšila o 1,20 procenta, čímž nenaplnila očekávání ve výši 1,5 procentního růstu. V květnu průmyslová produkce meziročně posílila až o 2,2, procenta.
Makrokalendář odpoledne:
- 14:30 Obchodní bilance USA + Kanada
- 16:00 HDP v červenci NIESR Británie
- 16:30 Zásoby ropy USA