Americký dolar v noci beze zpráv a na malém objemu výrazněji posílil, a to zejména vůči JPY (+0,5 %), CAD (+0,2%), AUD (+0,45%), GBP (+0,3%), NZD (+0,35%). Vůči JPY se americký dolar obchoduje nejvýše od letošního ledna a nyní stojí před kulatým číslem 105.00. Vůči euru si USD rovněž polepšil, když posílil na letošní maxima. Nicméně co se týče velikosti pohybu, tak si dolar vůči euru připsal jenom 0,001 procenta zisku. Posilování USD však stále není podpořeno vyššími výnosy z amerických státních 10letých dluhopisů. Ty jsou aktuálně na úrovni 2,3714 procenta.
Slabší japonský jen se následně projevil i v ostatních měnových párech. Například EUR/JPY v noci posílil o 0,5 procenta na hodnotu 137,53. Japonská centrální banka zasedá tento pátek. Neočekávají se žádné změny monetární politiky. Společná měna eurozóny pokračuje v klesajícím trendu. Včerejší data ze sektoru výroby (index nákupních manažerů) klesla na 13měsíční minima kvůli obavám ze vzájemných ekonomických sankcí mezi Ruskem a EU. Naděje na další uvolnění monetární politiky po těchto datech opět ožily. Očekávání, že ECB podnikne další kroky v oblasti uvolněné monetární politiky, včera podpořil i sám prezident ECB Mario Draghi, když se setkal s francouzským prezidentem Hollandem, přičemž vzájemně vyjádřili shodu, že deflace a slabý ekonomický růst ohrožují ekonomiku zemí EU. V reakci na očekávání dalšího uvolnění monetární politiky eurozóny klesly výnosy z německých i francouzských 2letých státních dluhopisů do negativních hodnot. ECB má na svém čtvrtečním zasedání rovněž poskytnout nový výhled pro vývoj HDP a inflace eurozóny.
V noci zasedla australská centrální banka (RBA), která ponechala již 12. zasedání v řadě úrokové sazby beze změny. Banka opět zopakovala, že domácí měna je z jejího pohledu nadhodnocená. Zítra brzy ráno budou zveřejněna data HDP za 2. čtvrtletí. Očekává se posílení ekonomiky o 0,4 procenta ve srovnání se 1,1 procentním růstem v 1. čtvrtletí. Někteří se však domnívají, že ekonomické výsledky mohou být ještě horší, a to hlavně kvůli slabší domácí spotřebě. 2 hodiny po datech HDP (5:20) bude mluvit guvernér RBA, který někdy s oblibou slovně intervenuje vůči domácí měně.
Pro novozélandský dolar bude klíčová noční aukce mléka. Mléko je hlavní exportní komoditou a jeho cena letos klesla již o 40 procent, což je hlavním důvodem oslabujícího NZD v čase, kdy tato měna nabízí nejvyšší úrokovou sazbu z rozvinutých ekonomik. V případě, že by cena mléka v noci opět klesla, tak by NZD mohl vůči USD oslabit až na 0,8300. Naopak v případě prokázání rostoucích cen mléka by NZD mohl posílit na hodnotu 0,8400.
Napětí na východě Ukrajiny pokračuje. EU se připravuje na možnost odstavení od ruského plynu v případě dalších sankcí vůči němu. Ukrajina začala mírové rozhovory s pro-ruskými separatisty, kteří uvedli, že by zůstali součástí Ukrajiny v případě, že by jim byl zaručen speciální status.
Britká libra je dnes i navzdory lepším datům (PMI) ze sektoru stavebnictví pod tlakem. Index nákupních manažerů v srpnu dosáhl 64 bodů, čímž překonal o 2,5 bodu očekávání a o 1,6 bodu dosáhl lepšího výsledku než v červenci. Proti libře hrají výsledky předvolebního průzkumu ohledně referenda o nezávislosti Skotska, které se má uskutečnit 18. září. Aktuálně by až 47 procent dotázaných hlasovalo za nezávislost, což je o 4 procenta více než v polovině srpna a 8 procentní nárůst od začátku srpna.
Makrokalendář pro dnešní den
-
16:00 USA PMI ISM
USD/JPY v noci prorazilo důležitou supportní úroveň shodnou s Fibonacciho hladinou 78,6 (104,35). Aktuální cíl pro měnový pár představují letošní maxima na úrovni 105,45, přičemž ideální vstup do dlouhé pozice by byl při návratu a re-testováni hodnoty 104,35.
Britský akciový index FTSE 100 otevřel dnešní obchodní seanci s gapem. Medvědí divergence na oscilátoru MACD z předchozího týdne pokračuje. V pátek přinesla divergence oslabení v podobě medvědí svíčky a 34 bodů. Dnes by se medvědí divergence mohla postarat o vyplnění ranního gapu.