Dnes nás čekají data z trhu práce USA i Kanady; analýza USD/CAD, NZD/USD, AUD/USD

05.09.2014 | , BOSSA
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Hlavní události dnešního dne budou data z trhu práce USA. V 14:30 je publikován počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (NFP), míra nezaměstnanosti a průměrné hodinové výdělky, které jsou stejně důležité jako předchozí dva ukazatelé. Na růst mezd resp. mzdovou inflaci jako důkaz oživení trhu práce upozorňuje i samotná šéfka Fedu Janet Yellen. Americký dolar včera vystoupal na nová letošní maxima vůči JPY, CHF, EUR a GBP. Důvodem však nebylo dění v USA, ale nečekaná rozhodnutí ze strany Evropské centrální banky (ECB). V reakci na zasedání ECB euro oslabilo, a tedy dolar výrazně posílil na všech frontách. EUR/USD se včera propadl o 1,6 procenta, což je největší denní ztráta za poslední tři roky. USD vůči jenu v noci  dosáhl hodnoty 105,70, což je nejvíce za posledních 6 let. Budou-li dnešní data z trhu práce USA v souladu s očekáváními, tak ve srovnání s včerejšími pohyby může být dnešní reakce trhu zanedbatelná. Oslabení USD by přicházelo v úvahu jenom, kdyby čísla nečekaně klesla pod kulaté a psychologické číslo 200 000. Jinak má americký dolar díky poslední sérii makroekonomických dat našlápnuto pokračovat v pohybu nahoru. Sektor služeb (PMI) včera dosáhl nejvyšších hodnot za 6 a půl roku.

ECB včera snížila základní úrokovou sazbu o 10 bazických bodů, tedy z 0,15 procenta na 0,05 procenta. ECB také snížila depozitní sazbu na minus 0,2 procenta z dosavadních minus 0,1 procenta. Krajní zápůjční sazbu, za niž si od ECB komerční banky půjčují nouzové úvěry, snížila na 0,30 procenta. Podle slov Nowotneho z ECB, banka snížila sazby hlavně s cílem oslabení eura. Mario Draghi rovněž naznačil, že banka po tomto kroku neuvažuje o dalším snížení sazeb. Prezident ECB včera dodržel slib z Jackson Hole, když oznámil, že ECB začne v říjnu nakupovat krytá aktiva (tzv. ABS). Objem QE zatím není znám. Mario Draghi však uvedl, že centrální banka plánuje navýšit svoji bilanci na úroveň z roku 2012, což indikuje nárůst bilance o 50 procent, nebo QE v objemu až 1 bilión eur. Na příštím zasedání 2. října budou oznámené podrobnosti evropského programu kvantitativního uvolňování. Ten se od toho amerického bude lišit hlavně tím, že centrální banka nebude nakupovat státní dluhopisy, což dělá Fed, ale bude od komerčních bank odkupovat kryté soukromé bankovní úvěry. Hlavním cílem programu QE je zakotvit inflační očekávání a zabránit tak dalšímu zpomalení růstu cenové hladiny. Banka rovněž cílí na oživení ekonomiky tím, že programy QE i TLTRO by zpřístupnily úvěry pro podniky a rozproudily půjčky. Měnové politiky vyspělých zemí se tak postupně začínají vyvíjet různým směrem. Zatímco v USA a Británii očekáváme utahování monetární politiky v podobě zvýšení úrokových sazeb, eurozóna a Japonsko pumpují peníze. Rozhodnutí ECB nebylo jednomyslné.

ECB včera rovněž snížila výhled růstu HDP a inflace pro letošní rok.
Obě o 0,1 procenta. HDP by měl letos posílit o 0,9 procenta a cenová hladina by se měla zvednout o 0,6 procenta. Směrem dolů byl revidován i výhled pro oba ukazatele pro rok 2015. Euro se v reakci na kroky banky propadlo pod hranici 1,30 vůči USD, neboli na 14měsíční minima. Akciové indexy posílily, výnosy ze státních dluhopisů zemí eurozóny klesly. Německé, francouzské, nizozemské a rakouské se dokonce nacházejí v negativním teritoriu. Hranice 1,30 by se nyní mohla stát pro měnový pár silnou rezistencí a další cíl hlavního měnového páru se rýsuje u hladiny 1,2750.

Včera rovněž zasedala britská centrální banka (BoE). Ta ponechala svoji monetární politiku beze změny. Nicméně libra hlavně po zasedání ECB oslabovala. Důvodem je nejen nejistota ohledně výsledku skotského referenda o nezávislosti, ale i předpoklady, že BoE kvůli nejnovějším krokům ECB odloží své rozhodnutí o zvýšení úrokové sazby. EUR/GBP se totiž obchoduje na 6letých minimech, což pro tamní exportéry a negativní obchodní bilanci není dobré.

Dnes nás čekají důležitá data z Kanady ve 14:30, což spolu s americkými daty může způsobit hezkou volatilitu na USD/CAD. V 14:30 jsou publikována data z trhu práce a v 16:00 index nákupních manažerů (PMI) od společnosti IVEY. USD/CAD v zásadě prvně reaguje na americká data, a pak se spožděním na ta kanadská.

Dnes spolu jednají ukrajinský prezident a pro-ruský separatisti. Rebelové uvedli, že jsou připraveni podepsat mírovou dohodu, pokud bude Ukrajina schopna pro ně najít politické řešení. Mezitím probíhá v anglickém Walesu schůzka zemí NATO, jejichž představitelé právě jednají o situaci na Ukrajině.

Makrokalendář pro dnešní den:

  • 14:30 Kanada – změna počtu zaměstnaných, míra nezaměstnanosti, produktivita práce
  • 14:30 USA - míra nezaměstnanosti, počet nových prac. míst mimo zeměděl. sektor (NFP), průměrný hodinový výdělek
  • 16:00 Kanada - PMI IVEY


USD/CAD se již měsíc pohybuje v obdélníku, pod kterým  poslední dny nedokázal uzavřít, o čemž svědčí dlouhé knoty svíček. Sice nás dnes čeká série důležitých dat jak z USA, tak i z Kanady, technika se přiklání k posílení USD/CAD.Silnou podporu lze vidět i v několika klouzavých průměrech pod svíčkama.

NZD/USD se jasně pohybuje v klesajícím kanálu. Nicméně na 4hodinovém grafu se vytváří býčí divergence na obou oscilátorech. Jako vhodná investiční strategie se proto jeví, počkat si na návrat a otestování hodnoty předchozího supportu 0,8357, který je totožný s Fibonacciho hladinou 61,80 (rostoucího pohybu únor – červenec 2014) a poblíž této hodnoty hledat místo na vstup do krátké pozice.

Australský dolar je jedna z mála měn, která je rezistentní vůči silnému americkému dolaru. AUD/USD momentálně překonává rostoucí trendovou linii a ze spodu mu tvoří podporu klouzavé průměry. Uzavření dnešní denní i týdenní svíčky nad horní hranou klesajícího kanálu (hnědě), podle všeho dodá  AUD další sílu k růstu. Kvalitnějším potvrzením dalšího růstu by bylo uzavření dnešní svíčky nad předchozími maximy 0,9375. Prvním cílem by v takovémto případě byla hodnota 0,9400  a pak 0,9445.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE