Referendum o samostatnosti Skotska dostává pod tlak britské banky

08.09.2014 | , Cyrrus
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Vzhledem k tomu, že se dnes v Evropě nezveřejňovala žádná důležitá makrodata, se evropské trhy pohybují bez jasného směru. Důvodem je také váhavý postoj investorů k nejasnému očekávání ohledně sankcí Evropské unie vůči Rusku a nejistota křehkého příměří na východní Ukrajině. Mezi korporátními událostmi je třeba vyzdvihnout růst akcií společnosti Electrolux, které posilují o 4,9 % po oznámení akvizice divize spotřebičů od společnosti General Electric za 3,3 miliardy USD. Pro společnost Electrolux to znamená VIP vstupenku na trhy Severní a Latinské Ameriky. Daří se také akciím společnosti Hertz Global Holdings, které posilují o více než 5 % po oznámení odstoupení generálního ředitele Briana MacDonalda.

Z komoditního trhu stojí za zmínku oslabení ropy Brent o více než 1 % pod úroveň 100 USD za barel, tedy pod roční minima z října 2013. Důvodem jsou horší makroekonomická data z Číny, kdy export sice vzrostl meziročně o 9,4 % oproti 9 % očekávaného meziročního růstu, nicméně investory negativně překvapil import, který klesl meziročně o 2,4 % y/y, proti 3% očekávanému růstu.

Zajímavý je vývoj ve Spojeném Království Velké Británie a Severního Irska, kde 18. září proběhne referendum o odštěpení Skotska. Po posledním průzkumu vychází, že 47 % dotázaných je pro osamostatnění Skotska a 45 % dotázaných je proti. Tento obrat ve prospěch osamostatnění silně zasáhl britské banky a dostal pod tlak také britskou libru. Investoři by tak měli věnovat více pozornosti svým investicím do titulů primárně obchodovaných v GPB. Zároveň se také otevírá možnost spekulace na pokles britské libry, která by v případě osamostatnění Skotska dostala silný zásah.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE