Minulý týden byl zajímavý z pohledu množství makrodat i intervencí ECB a snížením základní úrokové sazby na tzv. technickou nulu, tedy 0.05%. Především intervence ECB výrazně pomohla US dolaru, který posílil vůči EURu a dostal se pod úroveň 1.30, pod kterou se aktuálně obchoduje. Akciový index S&P 500 dosáhl minulý týden nového historického maxima na úrovni 2011.17, avšak své zisky na úrovni maxima si neudržel a koncem týdne mírně oslabil.
Z hlediska evropských a amerických makrodat bude tento týden relativně klidný. I proto bude pozornost upřena na makrodata z Asie. V pondělí bude zveřejněna obchodní bilance Německa a Číny. V Číně očekáváme mírný pokles, což by mělo odpovídat zpomalování čínské ekonomiky. Překvapení však může přijít v podobě zvýšení exportu, což by vedlo k překvapivým číslům obchodní bilance Číny. V Německu čekáme nárůst obchodní bilance v porovnání s předcházejícím obdobím, v průběhu týdne pak budou Francie, Velká Británie a Eurozóna jako celek zveřejňovat data o průmyslové produkci (Velká Británie v úterý, Francie ve středu a Eurozóna v pátek). Důležité údaje z Evropy budou tento čtvrtek – údaje o inflaci v Německu a údaje o nezaměstnanosti v Eurozóně.
V pátek se investoři soustředí na makrodat z Ameriky, kde budou zveřejněna data o maloobchodních tržbách a odhad indexu spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Tyto údaje by měly naznačit vývoj osobní spotřeby, což je významná složka amerického HDP. Očekáváme, že by maloobchodní tržby za srpen v porovnání s předchozím obdobím měly mírně růst. Rovněž čekáme i nárůst spotřebitelské důvěry.
https://www.youtube.com/watch?v=pcGjXt0-JT4
Juraj Dolník
analytik Saxo Bank