Ceny komodit byly negativně zasaženy posilujícím dolarem a oznámením Evropské centrální banky. Ceny futures kontraktů na hovězí dobytek se ocitly na vrcholu indexu Bloomberg. Zlato a stříbro si sáhly na svá minima.
Komoditní trhy byly tento týden již opět svědkem slabých výkonů – širší komoditní index Bloomberg se propadl o více než 1 %. Příčinu můžeme hledat hned u několika faktorů, zejména však u pokračujícího růstu dolaru, který posílil ještě více poté, co Evropská centrální banka ve čtvrtek představila svůj překvapivý plán intervence v oblasti úrokových sazeb a dluhopisů. Mario Draghi oznámil, že Evropská centrální banka snížila úrokové sazby na dosud nejnižší hodnoty a současně přislíbil, že ve snaze pomoci ekonomice eurozóny plánuje banka odkoupit stovky miliard dluhopisů. Na tyto informace zareagoval dolar výrazným posunem, což vedlo k tomu, že se euro v porovnání s dolarem propadlo na téměř čtrnáctiměsíční minimum.
Vzhledem k tomu, že síla dolaru je v nepřímé úměře k cenám komodit obchodovaných v dolarech, pocítily dopad jeho růstu všechny sektory. Páteční zpráva o situaci na trhu práce v USA, jež oproti očekávání přinesla slabší data, nezpůsobila u dolaru žádné výrazné výprodeje. To je známkou toho, že v poslední době se pohled investorů na dolar změnil.
Nejlepší výkon podávaly futures kontrakty na hovězí dobytek. Stav zásob se ocitl pod tlakem, jelikož ani silná rally, které jsme byli tento rok svědky, zatím neodradila americké spotřebitele a jejich poptávku po hovězím. Ceny futures kontraktů na živý dobytek s dodáním v prosinci dosáhly svého nového maxima poté, co během pouhých pěti obchodních seancí vzrostly o 10 dolarů.
Benzínu se po propadu v polovině týdne podařilo vzpamatovat a dosáhl třítýdenního maxima. Podpora, kterou čerpá benzín, by měla pomoci i ropě, a proto je cenový vývoj u tohoto produktu bedlivě sledován obchodníky v energetickém sektoru, jimž cena benzínu slouží jako vodítko budoucího cenového vývoje u ropy.
Kakao se v minulém týdnu ocitlo pod tlakem výprodejů. Momentum nyní nabralo negativní směr, přičemž je možné, že by brzy mohlo dojít k prolomení trendové linie podpory z roku 2013. Měsíc trvající rally je u konce s dechem vzhledem k tomu, že příznivé počasí v Pobřeží slonoviny a Ghaně vedlo ke zvýšení odhadů očekávané produkce v sezóně 2014/15. Obavy z toho, že by tuto oblast mohla zasáhnout epidemie eboly a rovněž obavy ohledně negativního dopadu klimatického jevu El Niňo jsou nyní menší, což také pomohlo nastartovat cenový obrat.
Energetický sektor se propadl o téměř 2 %. Souvisí to s prudkým poklesem u zemního plynu v důsledku pokračujícího silného navyšování zásob. Automobilová sezóna v USA nyní oficiálně skončila, což obvykle předznamenává začátek sezónního narůstu zásob ropy v souvislosti s poklesem poptávky ze strany rafinerií. Energetický sektor zaznamenal zvýšenou volatilitu v souvislosti se zprávou o možném příměří na Ukrajině. Cenovou vzpruhu zajistili ropě obchodníci, kteří došli k závěru, že by příměří mohlo eventuálně vést ke zrušení sankcí, které jsou v současné době uvalené na Rusko. Tyto sankce mají negativní dopad na ekonomickou aktivitu na obou stranách. Jejich zrušení by pomohlo podpořit ekonomický růst, a tudíž i poptávku po ropě.
Velká poptávka po hovězím mase ze strany amerických zákazníků pomohla silné rally u futures kontraktů na hovězí dobytek, které se tak ocitly na vrcholu komoditního indexu Bloomberg. Foto: Thinkstock.com
Ropa se prozatím drží svého rozmezí
Americké ropě WTI i severomořské ropě Brent se po dramatických výprodejích podařilo stabilizovat a nyní se již dva týdny obchodují v ustáleném rozmezí. V období od 24. června do 26. srpna se celkový počet čistých dlouhých pozic u obou variant ropy, které drží spekulativní obchodníci jako hedgeové fondy, propadl z rekordních 610 000 futures kontraktů a opcí (610 miliónů barelů) na 320 000 kontraktů, což je nejmenší počet od loňského prosince. Vzhledem k tomu, že riziko výprodejů v důsledku likvidace dlouhých pozic je nyní mnohem menší, snížilo se i riziko dalších ztrát. Pro nadcházející týden očekáváme, že většina cenových pohybů se bude držet současných rozmezí – u ropy Brent jde o hranice 100 a 103,50 dolaru za barel, u ropy WTI pak o 92,50 a 96 dolarů za barel.
Tlak na výprodej severomořské ropy Brent nyní již také polevil. Nadbytek ropných zásob v oblasti Atlantského oceánu totiž není již tak výrazný, jelikož obchodníci s ropou opakují obchodní strategii, která jim v období hospodářské recese v letech 2008 a 2009 přinesla mnohamiliónové zisky. Nakoupili tehdy ropu za levnou spotovou cenu, nechali ji skladovat na tankerech a ve skladovacích nádržích na pevnině a teprve poté ji prodali za vyšší cenu. Tentokrát dosáhl spread pro dva nejbližší po sobě jdoucí futures kontrakty na ropu Brent hodnoty 80 centů za barel, což obchodníkům stačilo na to, aby ropu nakoupili a nechali ji uskladnit v obrovských nádržích v Jižní Africe. Toto místo je strategicky významné, protože ropu lze odsud dopravovat jak na východ, tak i na západ podle toho, kde za ni nabídnou nejlepší cenu. Dolar je sice nyní na výsluní, avšak vzrostlo riziko cenové korekce a jakékoliv oslabení dolaru může poskytnout energetickému sektoru i dalším sektorům podporu.
Průmyslové kovy táhne nahoru nikl v souvislosti s obavami o dodávky
Dosavadní silný výkon, jehož jsme u průmyslových kovů od začátku tohoto roku svědky, pokračuje i nadále. Ani uplynulý týden nebyl výjimkou. Hlavními tahouny byly nikl a zinek. Měď se zase po návratu ke spodní hranici svého současného rozmezí relativně ustálila. Nikl dál těží podporu z obav ohledně narušených dodávek – objevila se totiž zpráva, že k Indonésii, která zavedla zákaz vývozu surové rudy, by se mohly připojit i Filipíny.
Zlato a stříbro sledují pohyb dolaru, aby zjistily, kterým směrem se vydat
Pokračující růst dolaru má na vzácné kovy neblahý vliv. Navíc jednání o možném příměří na Ukrajině ještě dále snížila faktor geopolitického rizika na trhu. Zlato se propadlo na téměř dvanáctitýdenní minima a stříbro se přiblížilo oblasti klíčové podpory v hodnotě kolem 18,75 dolaru za unci. Rostoucí rozdíly mezi politikou americké centrální banky Fed a politikou Evropské centrální banky začínají pro vzácné kovy představovat stále větší problém v souvislosti s tím, jaký dopad toto může v současné době i v budoucnu mít na dolar. To, do jaké míry bude pokračující růst dolaru podporován, záleží hlavně na míře inflace a ekonomickém růstu v eurozóně v nadcházejících měsících.
Zpráva o situaci na trhu práce v USA, jež oproti očekávání přinesla poněkud slabší výsledky, pomohla zažehnat nervozitu na trhu. Oběma kovům se podařilo vzdálit od svých minim. K prolomení hranic však nedošlo, což by mohlo být známkou toho, že na trhu dochází ke změně současného neutrálního až medvědího sentimentu.
Ceny zemědělských plodin se propadly na nejnižší hodnoty za několik let – na vině je očekávání rekordní úrody
Zemědělskému sektoru se vedlo smíšeně. Trh s klíčovými obilovinami je i nadále pod tlakem v souvislosti s očekáváním rekordní sklizně v USA. Všechny tři plodiny se v tomto cyklu propadly na nová minima. Kontrakty na kukuřici s dodáním v prosinci spadly na nejnižší hodnotu od června 2010. Momentum zůstává pro celý sektor negativní, otázkou však nyní je, zda trh tyto optimistické zprávy již plně zpracoval. Další růst dolaru není pro americké plodiny dobrou zprávou vzhledem k celosvětové povaze trhu, kde se nakupující mohou obrátit na dodavatele z jiných zemí. K tomu, aby si komodity obchodované v dolarech zajistily konkurenceschopnost, se bude muset jejich cena snížit. To je důležité obzvláště nyní, kdy se američtí farmáři chystají sklidit rekordní úrodu, která si bude muset najít své odběratele.
Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank