Evropská centrální banka ve čtvrtek přistoupila nečekaně k dalšímu uvolnění měnových podmínek. Jako první krok ECB snížila svoje úrokové sazby o dalších 10 bazických bodů – refinanční sazbu na +0,05 % z dosavadních +0,15 %, depozitní sazbu na -0,20 % z -0,10 %, zavedla tedy hlubší záporné sazby. Vedle toho ECB nečekaně oznámila, že od října 2014 začne na trhu vykupovat jednoduché dluhopisy zajištěné aktivy (ABS – asset-backed securites – což je obvykle dluhopis složený ze spotřebitelských půjček domácnostem a firmám). Současně jako druhý program začne ECB na trhu vykupovat kryté korporátní dluhopisy (covered bonds). Všechna vykupovaná aktiva musí být v eurech. Přesné parametry včetně objemu nakupovaných aktiv ECB oznámí až za měsíc, 2. října, tj. po dalším zasedání.
Tyto všechny kroky doplní již dříve oznámené půjčky bankám (TLTRO – Target Long Term Refinancing Operations), které ECB oznámila již v červnu a které začne od září poskytovat bankám. První aukce půjček se uskuteční již 18. září, další 11. prosince. Původně prezident ECB Draghi oznámil, že centrální banka plánuje bankám poskytnout v souhrnu až 400 mld. EUR.
ECB reaguje na zhoršený ekonomický výhled, včetně poklesu inflačních očekávání, dalším uvolněním měnových podmínek. Na jednu stranu se podle Draghiho ECB nedohodla na širokém programu kvantitativního uvolnění (QE), ale dohodla se na dílčích programech ABS a krytých dluhopisů. O dopadu těchto programů rozhodnou až parametry odkupu, ovšem ty nebude omezovat jenom ochota zvyšovat bilanci ECB, ale i hloubka podobných nástrojů v Evropě. Podle odhadů Morgan Stanley není objem vhodných ABS větší než 690 mld. EUR a ECB bude spíše ochotna vykoupit jenom část trhu (10-20 %), než by se snažila vykoupit všechna aktiva na trhu.
Všechny oznámené kroky se projeví na finančních trzích, ale dopad na reálnou ekonomiku je nejistý a pravděpodobně největší dopad bude mít slabší euro. Uvolněné podmínky pomáhají velkým firmám, které ale nemají problém s likviditou, ale naopak mají omezený dopad na malé a střední firmy, na které právě dopadá zadření úvěrového kanálu v evropských bankách.
Finanční trhy reagovaly okamžitě. Evropské akcie (Euro Stoxx 50) přidaly 0,9 % a vůči středečnímu závěru byly akcie výš o 1,3 %. Index bankovních akcií přidal téměř 2,2 %. Euro propadlo o 1,1 % na 14měsíční minimum 1,300 USD/EUR. Výnosy dluhopisů klesy o 5-10 b.b., přitom výnos 2letého německého dluhopisu krátce klesl až na -0,09 %.