Ceny ropy od léta slušně poklesly s tím, jak se snížil možný akutní dopad arabského i rusko-ukrajinského konfliktu na možné omezení dodávek ropy. Z dlouhodobého hlediska nám však připadá relativně pravděpodobné vyostření jednoho z konfliktů a možný negativní nabídkový šok, který by poslal ceny ropy závratně vysoko.
Otevření long pozice na ropě je aktuálně zajímavé z více úhlů pohledu. Americká ropa WTI se dostala do blízkosti silného supportu 90 USD za barel. Tento support není pouze důležitou technickou hladinou, tuto cenu si pečlivě hlídá Saúdská Arábie a pokaždé sníží dodávky ropy na trh, pokud by se cena měla dostat pod tuto úroveň. Nejinak tomu je i teď, kdy největší světový exportér ropy snížil svou těžbu z 11 na 10,5 milionů barelů denně. Když k dnešní situaci přidáme i pozastavení těžby na libyjském těžebním poli El Sharara, které za normálních okolností produkuje 200 tisíc barelů ropy denně, není naráz trh s černým zlatem příliš dobře zásobený a k dalšímu poklesu již zřejmě nedojde.
Dlouhou pozici na ropě navíc považujeme za velice dobrý diverzifikátor, pokud zároveň držíte long i americký dolar (např. short EUR/USD). Obě dvě zmíněná aktiva se totiž často pohybují proti sobě, a díky záporné vzájemné korelaci tak snižují riziko portfolia. V dlouhém období by však měly dolar i ropa postupně posilovat, daná kombinace proto dává slušnou šanci na zisk při omezeném riziku.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
Analytický tým www.FXstreet.cz