Průmyslová výroba – srpen
Průmyslová výroba v srpnu meziročně nečekaně klesla o 5,2 %, což zaskočilo očekávání trhu (+1 %) i naši projekci (0 %). Negativní roli sehrály kalendářní efekty (-1 pracovní den) a rozdílné načasování celozávodních dovolených než v jiných letech. Sezónně očištěná produkce meziměsíčně propadla o 3,6 % m/m a meziročně byla nižší o 2,6 %. Data plně kopírují ráno zveřejněné statistiky německého průmyslu (-4,0 % m/m; -2,8 % r/r), který stejně jako domácí průmysl v srpnu zaznamenal nejhlubší m/m propad od přelomu 2008/2009.
Předchozí 3 měsíce (květen-červenec) se sezóně očištěný růst průmyslu držel kolem 4-6 %. Následně srpnový propad (-2,6 % r/r) vypadá velmi razantně v důsledku kumulace několika negativních faktorů: i) Současné oživení začalo právě před rokem, v srpnu 2013 průmysl zaznamenal jeden z největších m/m růstů v historii (srpen 2013: +4,6 % m/m). Tehdy se projevil efekt vyšší srovnávací základny násobený letošním poklesem kvůli celozávodním dovoleným. ii) V letošním roce část podniků u nás i v Německu kalendářně přesunul celozávodní dovolené více do srpna, což vedlo k velkému propadu v m/m srovnání. Kumulativně za červenec-srpen meziroční růst dosáhl 1,7 % a vůči červnu je produkce v průměru nižší o 1,2 %. iii) Předchozí měsíce český průmysl sice stále vykazoval solidní data, ale západní Evropa včetně německého průmyslu ukazovala postupné ochlazení aktivity a se zpožděním se tento trend částečně odrazil i na českých datech právě v srpnu.
Růst nových zakázek v českém průmyslu sice zpomalil, ale stále růst pokračuje (+1,4 % vs. 3M průměr +11 %), naopak v Německu zakázky v srpnu poklesly (-1,3 % r/r). Relativně solidní výhled dávají i předstihové ukazatele, jako jsou indexy nákupních manažerů. které se v českém průmyslu stále drží v pásmu 54-56 bodů, což odpovídá růstu 5-7 %, naopak v Německu propadly na úroveň stagnace.
Pro celý letošní rok očekáváme růst kolem 4 %, když meziroční růst by měl v druhé polovině roku zpomalit na 1-2 %.
Obchodní bilance – srpen
Obchodní bilance v srpnu podle metodiky národního pojetí vykázala přebytek 1,5 mld. korun (1,1 mld. srpen 2013), což zaostalo za očekáváním (6 mld. Kč). Růst exportu (+2 % r/r) razantně zpomalil (vs. průměr květen-červenec +15 %), když se projevil efekt vyšší srovnávací základy a také zpomalení v průmyslu. Tyto efekty se projevují v regionální struktuře, když nejvíce zpomalil růst exportů do Německa (+3 % r/r v srpnu vs. +22 % v červenci). Celkové importy meziročně vzrostly o 2 % a nastalo podobné zpomalení jako na straně importu.
Za období leden-srpen obchodní bilance skončila s rekordním přebytkem 115 mld. korun (86 mld. Kč vloni). Celoroční přebytek obchodní bilance by se měl přiblížit hranici 130 mld. korun (107 mld. v roce 2013).
Koruna k euru přešla výsledky bez větší reakce a držela se kolem úrovně 27,46 CZK/EUR.