Maloobch. tržby USA solidní?

15.10.2014 | , HighSky Brokers
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz


14.30 SEČ - USA: Maloobchodní tržby (09 2014,m/m)   

Očekávání:    -0,1%                                                                        

Předchozí:      0,6%



 



14.30 SEČ - USA: Maloobchodní tržby bez prodeje automobilů (09 2014,m/m)

Očekávání:   0,3%

Předchozí:     0,3%



Tento týden stěží najdou obchodníci větší výzvu v podobě makroekonomické zprávy USA než zářijové maloobchodní tržby/maloobchodní tržby bez prodeje automobilů. Spotřebitelská poptávka decentně roste. Silnější spotřebitelský sentiment hlavně tažený zlepšením trhu práce podporuje spotřebu domácností.



 



14.30 SEČ – USA: PPI (09 2014, m/m,%) 

Očekávání: 0,1                                                 

Předchozí:  0,0



                                                



14.30 SEČ – USA: PPI bez cen potravin  a energií (09 2014, m/m,%)

Očekávání: 0,1

Předchozí:  0,1



 



14.30 SEČ – USA: PPI (09 2014, y/y,%)    

Očekávání: 1,8                                                 

Předchozí:  1,8



                                              



14.30 SEČ – USA: PPI bez cen potravin  a energií (09 2014, y/y,%)

Očekávání: 1,8

Předchozí:  1,8



Produkční ceny rostly dlouhodobě podprůměrně, v posledních měsících se cenový růst přiblížil cílovanému normálu centrální banky. Fed na to reagoval snížením varování před nebezpečně nízkou inflací. To také uvolňuje překážku zvyšování úr. sazeb.



 



14.30 SEČ - USA: Index současných obecných ek. podmínek zprávy Empire State Fedu New York (10 2014)

Očekávání: 22,0

Předchozí:  27,5



 



Regionální informace ek. aktivity by také v září měly potvrdit silný růst, byť v případě New Yorku méně než v září. Podle poslední zprávy právě v září index vzrostl na maximum od konce roku 2009. Očekávání i v září byla blízko 2,5letého maxima - firmy v 6měsíčním výhledu čekají velmi silný růst ek. aktivity.



Dopad zpráv na trhy: Informace spotřeby domácností a ek. aktivity regionů jsou dobré pro akcie a dolar,nepříznivé pak pro dluhopisy a zlato. Zprávy cen jsou relativně pro finanční trhy a dolar příznivé, méně již pro zlato.



20.00 SEČ – eurozóna: Prezident ECB Draghi vystoupí ve Frankfurtu



ECB v červnu a záhy s podklady nových projekcí HDP a inflace i v září představila soubor opatření navýšení monetární expanze včetně snížení hlavních úr. sazeb s cílem oslabení eura a podpoře ekonomiky a inflace. To překvapilo velkou část trhu soudě dle prudkého oslabení eura k dolaru. Měsíc poté banka konkretizovala expanzivní program výkupu cenných papírů od října až do 2016 s potenciálem 1 bilionu EUR! Draghi možná poněkud překvapivě a kontroverzně s předchozími vyhlášeními naznačil stagnaci inflace ve zbytku roku a zvýšení v letech 2015 a 2016. Současně bankéř uvedl, že úr. sazby ECB již nemůžou více klesnout.



ECB je v situaci černé můry všech centrálních bankéřů: inflace je příliš nízká (0,4% y/y, včetně očištěného jádra bez cen potravin a energií kolem 0,9% y/y, cíl ECB je 2,0%!) a navíc stále klesá, plošně prakticky všude v Evropě. Inflační očekávání a tím i celá makroekonomická soustava a rovnováha jsou destabilizovány, roste nejistota a slábne ek. aktivita. Centrální banka nemá situaci pod kontrolou a hekticky, nárazově a nepředvídatelně (trhy nedokáží správně predikovat nejen signalizaci ale samotnou změnu úr. sazeb a agregátů monetární politiky) snižováním úr. sazeb a zvyšováním peněžní nabídky řeší situaci ex-post. Tím ztrácí kredit a zvyšuje nejistotu v ekonomice, což dále destabilizuje ekonomiku.



Banka ke zvýšení inflace k svému závazku potřebuje těžko dosažitelné významnější zrychlení růstu HDP. K dosažení těchto cílů by potřebovala ještě citelně slabší euro. Jde o nástroj rozhodně rychleji a snáze realizovatelný, byť ne tolik účinný jako výkonná ekonomika. Aby slabé euro výrazněji pozvedlo inflaci, je potřeba jeho ještě mnohem větší oslabení. Tonoucí se stébla chytá a ECB nutně potřebuje jakoukoliv pomoc a nástroj v boji s nízkou inflací. To vše pravděpodobně znamená tlak s vlnami výprodejů  a dlouhodobě slabé euro. Naše očekávání pro 2015 a 2016: 1,00-1,1. Spokojenost ECB s oslabováním eura potvrdil i Draghi koncem září, kdy řekl, že slabé euro může kompenzovat slabost ek. aktivity vyvolanou geopolitickým napětím.  Prostředkem k dosažení slabého eura, posílení ek. růstu a inflace má být další expanze monetární politiky, tedy posilování peněžní nabídky a cílený tlak na pokles tržních úrokových sazeb.



Tendence k uvolňování monetární politiky a oslabování eura tak pokračuje. Trhy přemýšlí a budou velmi absorbovat signály očekávání plynoucí z komentářů ECB, jak a kdy banka zoufale bude navyšovat monetární expanzi. Předpokládaný vývoj je spojen také s volatilitou akciových trhů a nákupy dluhopisů.



Josef Kvarda

Analytik HighSky Brokers, a.s.

www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy


Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE