Evropská data PMI ve výsledku překvapila, NZD po datech inflace pod tlakem, GBP na maloobchodní prodeje nereaguje; analýza EUR/USD

23.10.2014 | , BOSSA
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Novozélandský dolarv noci oslabil vůči USD o 0,8 procenta kvůli pomalejšímu růstu inflace. Index spotřebitelských cen (CPI) ve třetím čtvrtletí meziročně posílil jenom o 1 procento hlavně kvůli nižším cenám potravin a komunikačních služeb. Ještě v předchozím čtvrtletí rostla cenová hladina meziročním tempem 1,6 procenta. Očekávání pro tento kvartál byla na úrovni 1,3 procenta. Nižší inflace podle všeho poskytne tamní centrální bance (RBNZ) prostor k ponechání monetární politiky beze změny do jara příštího roku. Úroková sazba na Novém Zélandu je nyní 3,5 procenta. Ještě na začátku roku počítali analytici s tím, že na jaře 2015 bude úroková sazba až na úrovni 4,25 procenta.

Eurozóna dnes zveřejnila dlouho očekávaná data indexů nákupních manažerů (PMI) ze sektorů služeb a výroby. Francie již tradičně zklamala. Index PMI ze sektoru výroby dosáhl v říjnu 47,3 místo očekávaných 48,6 bodu. Ve srovnání se zářím si pohoršila o 1,5 bodu. Sektor služeb dosáhl 48,1 místo očekávaných 48,2 bodu a o 0,3 bodu si pohoršil ve srovnání se zářím. Celkový index PMI z Francie dosáhl v říjnu 48 bodů, což je o 1,1 bodu méně než předchozí měsíc. Všechny tři hodnoty indexů pod úrovní 50 bodů jednoznačně indikují recesi v druhé největší ekonomice eurozóny.

Naopak Německo dnes pozitivně překvapilo, když sektor výroby dosáhl 51,8 bodu, čímž o 2,3 bodu překonal očekávání a o 0,5 bodu předchozí výsledek. Index PMI ze sektoru služeb dosáhl 57,8 bodu, což je mírně horší než očekávání (55,00) a předchozí měsíc (55,4). Celkový index PMI z Německa dosáhl 54,3, což je o 0,3 bodu více než v září. Všechny tři hodnoty nad úrovní 50 bodů, která odděluje kontrakci od recese, jsou pro Německo výbornou zprávou a prvním pozitivním výsledkem po sérii horších makroekonomických dat. Dávají investorům alespoň malou naději, že Německo by mohlo mít to nejhorší, co se týče dopadů ruských sankcí, za sebou.

Eurozóna jako celek vykázala v říjnu hodnotu všech tří indexů PMI, tedy ze sektoru výroby, služeb i souhrnný, nad úrovní 50. A všechny tři překonaly rovněž očekávání analytiků. Euro vůči USD po datech PMI mírně posílilo, avšak jen do odpoledne, kdy USA zveřejnily data z trhu práce. Pro eurozónu budou nyní klíčové výsledky stress testů bank, které mají být zveřejněny Evropskou centrální bankou v neděli.

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti sice dosáhl hodnoty o 14 000 více, než byla očekávání a ve srovnání s předchozím týdnem vzrostl o 17 000, nicméně tento ukazatel je již 6 týdnů pod hodnotou 300 000, což je výborný výsledek. 4týdenní průměr je na úrovni 281 000 ve srovnání s předchozím týdnem, kdy dosáhl hodnoty 284 000, což je nejníže od roku 2010.

Británie dnes zveřejnila maloobchodní prodeje za září, které meziměsíčně oslabily o 0,3 procenta, což bylo více než očekávání. Slabší prodeje byly podle maloobchodníků výsledkem teplého počasí a odložením nákupů zimního tovaru. Nicméně zdá se, že finanční trh si na horší britská data postupně zvyká a libra na horší výsledky příliš nezareagovala.

Měnový pár EUR/USD pomocí vlajkové formace dokončil korekci předchozího obrovského výprodeje, který sesunul euro z hodnoty 1,3950 na 1,2500 vůči USD. Vlajka se postarala o korekci klesajícího pohybu EUR/USD právě k první Fibonacciho úrovni návratnosti 23,60. Včera EUR/USD uzavřel pod vlajkou, proto je pravděpodobné, že bude pokračovat v nastoleném klesajícím trendu a opět otestuje předchozí minima na úrovni 1,2500, kde bychom měli sledovat, zdali se vytvoří formace dvojitého dna.

\"\"

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE