Investoři se nyní nejvíce zaměřují na průběh výsledkové sezóny. Vzhledem k nízko nastaveným odhadům se opakuje situace, kdy většina společností je schopna překonávat očekávání trhu a analytiků.
Akcionáře tak potěšily například výsledky společnosti Microsoft. Softwarový gigant překonal očekávání jak na úrovni čistého zisku, tak tržeb. Opětovné zklamání pak přinesly výsledky Amazonu. Firma evidentně neustupuje ze své strategie a nadále masivně investuje na úkor současného vývoje hospodaření. Navíc to vypadá, že se trend utrácení ještě zintenzivňuje. Amazon staví nové sklady, investuje do IT, vyvíjí smartphony, televizi a zkoumá využití dronů. Růst investic již překonal růst samotných tržeb, které má podporovat. Logicky se tak objevují otazníky nad smyslem agresivní investiční politiky. Na konferenci po výsledcích se k utrácení společnosti vyjádřil jejich CFO. Doslova k tomu řekl, že teď jsou v „investičním módu“ a snaží se využít všech příležitostí, přičemž jich „mají před sebou ještě hodně“.
Biofarmaceutická společnost Celgene rovněž překonala očekávání na úrovni zisku i tržeb. Management navíc potvrdil celoroční výhled hospodaření. Z farmaceutického sektoru stojí za zmínění ještě zprávy k Pfizeru. Akcie rostou o více než 1 % díky oznámenému buybacku v objemu 11 mld. USD.
Jedním z nejdůležitějších témat v příštím týdnu budou výsledky stress testů evropských bank, které ECB oznámí v neděli. První data už zřejmě unikla. Podle Bloombergu 25 bank neprošlo, z toho 10 i nadále čelí nedostatku kapitálu.
Americké akcie se po otevření drží čtvrt procenta plus, zatímco evropské indexy ztrácí přibližně půl procenta. Index DAX (-0,53 %), FTSE 100 (-0,51 %), CAC 40 (-0,63 %) a DJ Euro Stoxx 50 (-0,43 %).