Jen je po úderech BoJ a GPIF jako zpráskaný pes

05.11.2014 | , saxo247
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Japonská banka (BoJ) překvapila svět nečekanou expanzí cíle monetární báze. Přes noc navýšila cíl ze 70 na 80 bilionů jenů. Eventuální rozšíření bilance se sice zdálo v následujících měsících díky prudkému poklesu cen ropy velmi pravděpodobné, načasování tohoto kroku avšak drtivou většinu pozorovatelů překvapilo. Před včerejší schůzí srážela jen ještě jiná zpráva. Vládní penzijní investiční...

Japonská banka (BoJ) překvapila svět nečekanou expanzí cíle monetární báze. Přes noc navýšila cíl ze 70 na 80 bilionů jenů. Eventuální rozšíření bilance se sice zdálo v následujících měsících díky prudkému poklesu cen ropy velmi pravděpodobné, načasování tohoto kroku avšak drtivou většinu pozorovatelů překvapilo.

Před včerejší schůzí srážela jen ještě jiná zpráva. Vládní penzijní investiční fond (GPIF) zvýší alokaci prostředků v zahraničních investicích z 23 na 40 procent. GPIF drží podle odhadů v aktivech 1,2 biliony dolarů, takže to znamená spoustu prodejů jenu, pokud se tento plán naplní.

Měnový pár USDJPY vystoupal na nové lokální maximum nad 110,00 a dokonce v jednu chvíli sahal po metě 111,00. Pokud tyto zprávy podpoří rizikový apetit a americké zprávy přinesou příští týden odpovídající podporu, pak by se další teritorium rezistence mohlo rozprostřít mezi 112,00 a 112,50 body.

\"jen_hardy\"

Zdroj: Bloomberg, Saxo Bank

Říjnový odhad CPI (indexu spotřebitelských cen) v Německu je nižší než očekávání, meziměsíční údaj je -0,3%. Toto bylo bagatelizováno v době zveřejnění jako nepříliš velké překvapení, a to vzhledem k prudkému poklesu cen ropy v říjnu a na konci září. Přesto to ale není pro euro určitě žádná dobrá zpráva.

Všimněte si gigantického a náhlého meziměsíčního poklesu počtu stavebních povolení na Novém Zélandu (-12,2%). Série dat je trochu volatilní a trh si zřejmě hlavně všímá výprodeje na jenu a s ním spojeného rizikového apetitu, který následoval po oněch překvapivých zprávách z Japonska. Přitom se jedná o velmi negativní zprávu pro Nový Zéland, pokud se záležitost zvrhne v krizi trhu bydlení.

Pohled dopředu

Rizikový apetit je velmi velký a začíná se nám tu rozehrávat podobná hra, jakou známe z minulosti. Americký dolar je relativně silný vůči euru a jenu, ale vůči měnám malých zemí G10 či rozvíjejících se států příliš neposiluje. Uvidíme, co přinese příští týden, kdy nás čeká další dávka amerických dat. V tuto chvíli to vypadá na oteplení sentimentu (či velmi zuřivý hon na medvědy – vyberte si, co se vám líbí víc) a futures na S&P 500 rostou o 25 bodů oproti závěru včerejšího obchodování.

Skutečně můžeme očekávat v blízké budoucnosti stabilitu, pokud trh roste skokově o více než 1 procento před zahájením obchodování, přičemž se nacházíme blízko historických maxim po jednom z nejprudších růstů v současných dějinách trhů? Já bych si dovolil být poněkud ostražitým, když vidím takovou volatilitu a riziko šílenství.

Dnes sledujte v Evropě odhady říjnového CPI (indexu spotřebních cen) eurozóny a asi se soustřeďte na to hlavní, což je tlak na inflaci způsobený prudkým propadem cen benzínu během posledních dvou měsíců.

Další data o inflaci přijdou v brzkých obchodních hodinách v USA. Údaje jádrového indexu výdajů na osobní spotřebu a jeho deflátoru, kde je trend jádra letos vcelku stabilní, začal na 1,3% a nyní se blíží 1,5%. Údaj vyšší než je očekávaný by mohl na USD na závěr tohoto týdne způsobit příliv nákupů.

Na paškále je také kanadské HDP. Měnový pár USDCAD horko těžko udržuje svou zajímavost a obecně to vypadá, že je podporován, pokud se pohne z úrovně 1,1150.

Nezapomeňte, že příští týden startuje brzy, jelikož Čína v pondělí reportuje nejnovější data PMI (index nákupních manažerů) pro výrobní i nevýrobní odvětví a Austrálie přináší data týkající se trhu bydlení, na které může trh zareagovat.

John J. Hardy

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE