Dnes odpoledne se bude konat aukce mléka na Novém Zélandu, která je jedním z klíčových faktorů, jež ovlivňují cenu novozélandského dolaru (NZD). Aukce začíná v 13:00 a výsledná cena a objem prodaného mléka by mohly být známé mezi 15:00 a 16:00. Pozor proto odpoledne na volatilitu novozélandského dolaru. Společnost Westpack očekává, že ceny mléka by dnes mohly mírně vzrůst. Nicméně do budoucna neodmítá možnost jejich dalšího propadu, což podtrhuje nejistotu predikce vývoje ceny této potravinové komodity. V dnešní aukci bude klíčová čínská poptávka, protože novozélandská Frontera snížila svoji nabídku mléka, avšak nabídka z Evropy posílila. V noci pak Nový Zéland zveřejní pravidelná čtvrtletní data z trhu práce (22:45). Ačkoliv by míra nezaměstnanosti měla klesnout na 5 a půl letá minima a pozitivně překvapit, pro vývoj NZD bude klíčová cena mléka v dnešní aukci. V případě, že cena mléka, po 50 procentním letošním propadu, neposílí, bude mít výsledek aukce mléka mnohem silnější dopad na NZD než data z trhu práce. Měnový pár NZD/USD nyní bojuje s důležitou rezistencí 0,7700, jejíž překonání by mu otevřelo prostor k úrovním z června 2012 ve výši 0,7400.
Japonský akciový index Nikkei pokračuje v silném růstovém trendu, přičemž v noci překonal hodnotu 17 000 bodů, což je prvně od října 2007. Energii mu dodaly nejen nové monetární stimuly od japonské centrální banky (BoJ), ale i nová opatření japonské vlády, která mají povolit investovat největšímu penzijnímu fondu (GPIF) více prostředků do akcií na úkor státních dluhopisů.
V noci zasedala australská centrální banka (RBA), která nepřinesla žádné zásadní překvapení. Základní úroková sazba zůstala na nezměněné úrovni 2,5 procenta již 14. měsíc v řadě. Banka se tentokrát zdržela slovních intervencí vůči silné domácí měně. AUD po zasedání banky posílil vůči USD o 0,5 procenta tedy z hodnoty 0,8684 na 0,8728, nicméně stále se obchoduje poblíž 4letých minim. RBA jenom uvedla, že AUD adekvátně nereflektuje pokles cen komodit. Nicméně fakt, že RBA slovně příliš nezdůraznila nadhodnocení AUD, posílilo australský dolar mnohem více vůči slabším měnám, jakým je po pátečním zásahu BoJ například japonský jen. AUD/JPY dosáhlo na 17měsíční maxima ve výši 99,39.
USD/JPY si v noci oddechnul a mírně zkorigoval své dosavadní zisky o 0,4 procenta poté, co vystoupal na 7letá maxima ve výši 114,21. Měnový pár reflektuje odlišnost monetárních politik v USA a Japonsku. Zatímco největší ekonomika světa v říjnu ukončila program kvantitativního uvolňování (QE), Japonsko jej o 2 dny později navýšilo z ročního objemu 60 - 70 trn. JPY na 80 trn. JPY ročně. O dalším vývoji USD/JPY podle všeho rozhodnou páteční data z trhu práce USA (NFP). V případě pozitivních výsledků USA nabere USD/JPY další dech směrem nahoru. Naopak, když trh práce v USA zklame, USD/JPY bude korigovat předchozí zisky. USD/JPY posílil za dva dny (pátek + pondělí) o neuvěřitelných 4,4 procenta. Ti, co promeškali tento pohyb, se chystají vstoupit do dlouhých pozic kolem úrovně 112,00, podle společnosti Reuters.
Mnozí doufají, že BoJ inspiruje ECB k odstartování masivních monetárních stimulů. ECB zasedá již tento čtvrtek, a tak investoři budou tradičně pečlivě sledovat konferenci a projev Maria Draghiho. EUR/USD se drží nad hodnotou 1,2500. Před samotným zasedáním banky se podle všeho nikdo neodváží posunout měnový pár níže pod tuto klíčovou hladinu podpory.
Dnes bychom měli z makrokalendáře sledovat kromě výše zmíněných událostí na Novém Zélandu i obchodní bilanci z USA a Kanady, projev guvernéra BoC Poloze. Evropská komise zveřejní aktuální prognózu makroekonomických dat pro země Evropské unie.
USD/JPY podle všeho přirozeně koriguje svůj silný 4,4, procentní růst, jehož dosáhnul za poslední 2 dny. Další posilování USD/JPY je z našeho pohledu ve hře, nicméně je potřeba počkat si na vstup do pozice na nižších úrovních. Hloubka korekce bude podmíněna daty z USA, a to hlavně středečním indexem PMI ze sektoru služeb a pátečním NFP. Korekce by se mohla zastavit u jednotlivých Fibonacciho úrovní.
AUD/CAD se blíží k otestování předchozích maxim na úrovních 0,9930 - 0,9950. Tuto hodnotu měnový pár již několikrát v minulosti odmítnul. Pravděpodobnost zopakování tohoto scénáře zvyšuje medvědí divergence na 4 hodinovém grafu s MACD a možná se také vytvoří medvědí divergence i na stochastiku. Záleží podle výše vrcholu oscilátoru, který ještě není dokreslení. Úvaha o oslabení AUD/CAD bude neplatná v případě, že se cena dostane nad předchozí maxima z 15.10.2014.
USD/CHF včerejší denní svíčkou naznačil, že mu docházejí síly v růstovém pohybu. Klíčový bude vývoj oscilátorů. V případě, že MACD nebude růst, existuje šance na vytvoření medvědí divergence. USD/CHF by tak mohl zkorigovat svoje předchozí zisky, alespoň k hodnotě 0,95650.