Zlato – denní komentář
Zlato odolává Draghiho komentářům
Zlato roste 0,1 % d/d na 1195. Zlato naznačilo alespoň krátkodobý obrat sentimentu a přechod do korekční fáze minulým pátkem. Solidní americké říjnové maloobchodní tržby vyvolaly jen omezené posílení dolaru k euru, resp. zlatu, krátce poté ale došlo k prudkému obratu a euro, stejně jako zlato, zavíralo nad klíčovými rezistencemi 1,25, resp. 1180. Odolnost vůči solidním informacím americké ekonomiky euro a zlato prokazují i tento týden, což naznačovalo možnost pokračování korekce i ve zbytku listopadu. Hodně důležitý ale pro výhled bude průběh dnešního obchodování. Zlato dnes dopoledne slábne, byť ne tolik co euro k dolaru, zejména po vystoupení prezidenta ECB Draghiho na Frankfurtském evropském bankovním kongresu, které ještě zesílilo očekávání tendence monetární expanze.
Draghi zdůraznil nebezpečí, že příliš dlouhé období nízké inflace se usazuje v inflačních očekáváních a že pevná fixace inflačních očekávání je rozhodující za jakékoliv situace. „Uděláme co musíme udělat, abychom co nejrychleji zvýšili inflaci a inflační očekávání dle našeho mandátu cenové stability. Pokud současná trajektorie naší politiky není dostatečně efektivní, aby toho dosáhla nebo se naplní další rizika inflačního výhledu, posílíme tlak a rozšíříme kanály naší intervence včetně adekvátních změn velikosti, rychlosti a kompozice naších nákupů.
Zlato v posledních týdnech s příznivými makroekonomickými zprávami USA, předpoklady blížícího se přitvrzení monetární politiky a posilováním dolaru, sláblo skrz některé důležité podpory, dokonce pak i přes velmi důležité podpůrné zóny 1229 – 1240 a hlavně 1170 - 1180.
Fundamentální pohled: Jádro ekonomické reality je pro zlato nepříznivé. Centrální banka USA, zejména kvůli dlouhodobým nebezpečím nepřirozeně nízkého tržního ocenění rizika a stability finančních trhů s podporou současného solidního vývoje ekonomiky včetně trhu práce, začala plnit svůj dlouhodobý cíl - vracet monetární politiku k normálu v podobě redukce ultraexpanzivní monetární politiky. Fed navíc dlouhodobě potvrzuje pokračování této tendence. Směr dlouhodobé tendence redukce nových peněz v ekonomice je tedy jasný. Centrální banka také naznačuje přechod ke zvýšení hlavní úr. sazby již příští rok. Na tom mnoho nezmění ani snaha Fedu uklidňovat trhy, že monetární politika bude stále expanzivní ještě delší čas (a tím limitovat jejich případnou přehnanou reakci a dopad na ekonomiku). Spíše k umírněnosti může Fed vést stále doutnající nebezpečí dlouhodobě nízké inflace. Vyšší úrokové sazby dolaru obecně oslabují cenu zlata protože:
1) omezují nebezpečí inflace
2) investoři mají méně peněz na investice do komodit
3) dolar je atraktivnější parkoviště investic před neúročeným zlatem
4) příliv kapitálu do dolaru vede k jeho posilování, což snižuje hodnotu komodit.
Technický pohled: Pokud se trhu podaří udržet 1180, může opět zaměřit 1193, 1229 – 1240, 1245 a oblasti 1255 - 1257. V případě jejich narušení by korekce zmohutněla k 1277, 1282, 1292 – 1306, 1322 – 1326, 1337 - 1343, 1356, 1374, 1390 a 1416.
Přes letní vzestup nad hlavní dvouletý klesající trendový kanál poprázdninové propady ceny (včetně průraz ročního konsolidačního trojúhelníka) očekávání citelnější konsolidace ztráty roku 2013 značně vymazaly. Technické a fundamentální důvody značně omezují potenciál růstu dluhopisů či zlata, resp. potvrzují očekávání jejich poklesu. To zlato trvale, střednědobě i dlouhodobě, udržuje pod tlakem. Dlouhodobý klesající trend trvá. Zásadním signálem jeho obnovení se stalo překonání oblasti 1229 – 1240 na nová dlouhodobá minima. Překonání 1180 by trh vedlo k prvotním cílům 1164, 1153, 1131, 1065, 1040, 974, případně 679.
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy