S&P 500 – denní komentář
S&P 500 po ISM služeb opět rekordní
Prosincový futures kontrakt hlavního akciového indexu S&P 500 v mimoburzovním obchodování roste 0,1% d/d na rekordní hodnotu 2074. Včera ale hlavní akciové indexy opět posilovaly s růstem cen akcií cyklických sektorů. Kategorie průmyslu, materiálů a energií přidávaly více než 1,0 %, naopak slábly akcie defenzivních titulů oblastí telekomunikací, veřejných služeb a základního spotřebitelského zboží. Impulsem byl růst indexu ISM služeb na tříleté maximum, jinak také posílení silného růstu aktivity odvětví.
Index S&P 500 v první polovině října týdnu klesl, ve svém minimálním bodě až o 10 % ze svého zářijového maxima, čímž vykreslil nejsilnější korekci cen akcií od roku 2011. Obecně příznivý vývoj a výhled americké ekonomiky, podpořený i solidními firemní výsledky, ale pomohli trhu najít v oblasti hlavní podpůrné zóny 1801 – 1812 prozatím potvrzené dno a dotáhnout se úchvatně rychle a razantně zpět do dvouletého rostoucího kanálu k rekordním hladinám.
Rezistence tvoří oblast 2087 – 2090, případně 2165. Korekce ještě nemusí být u konce, důležitá bude funkčnost podpůrné oblasti 1970 – 2001, 1936 a eventuelně hlavně 1801 – 1848. Možné narušení by znamenalo významnější korekci trhu a otevřel by se tak prostor až k 1730 či 1638.
Krátkodobě trh zatím stále čeká na signály výraznějšího výběru zisků.
I když nestabilita na Ukrajině udržuje trh v napětí, je znát, že trh si udržuje růstový trend ve víře, že situace nepropukne v globální světovou krizi. Burza ve střednědobém a dlouhodobém pohledu těží z příznivých fundamentálních zpráv a výhledu.
V dlouhodobém pohledu trh těží z příznivého makroekonomického prostředí, které vyplývá ze stabilnějšího a posilujícího růstu americké ekonomiky a nízké inflace. Existují také rizika optimismu reflektovaná i Fedem: dlouhodobě nebezpečí příliš nízké inflace. Fed sice naznačuje pokračování redukce ultraexpanzivní monetární politiky a tím i podpory ekonomiky, to však trh zatím správně chápe jako omezení nebezpečí nízkého ocenění rizika, přizpůsobení lepší kondici hospodářství a vyplňování jeho produkčních mezer. Proto by obrat monetární politiky dlouhodobě neměl poškodit ek. aktivitu.
Akciím rovněž dlouhodobě svědčí tlak na oslabení dluhopisů a s tím související portfoliový efekt změny struktury investic.
Vyčkávací taktika centrální banky tedy pokračuje. Fed dle většiny členů FOMC zamýšlí zvýšení hlavní úr. sazby od příštího roku, na jeho konci by dle Fedu sazba měla být ve výši 0-2 %. Záměr Fedu vychází z dlouhodobé strategie redukce tržních rizik plynoucích z nízkých úr. sazeb. Zelenou mu k tomu dává aktuální posilování ekonomiky a trhu práce, které je hmatatelnější než podcílová inflace.
Lze předpokládat, že je jen otázkou času příštího roku, kdy Fed ke zvyšování úr. sazeb přistoupí a otázkou bude spíše, jak velké či malé, respektive rychlé či pomalé, zvýšení bude.
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy