Co přineslo zasedání ECB? Analýza EUR/USD, USD/JPY

05.12.2014 | , BOSSA
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Mario Draghi včera ve svém projevu, jenž následoval po zasedání Evropské centrální banky (ECB) pečlivě vážil slova, přičemž se nechtěl zavázat k ničemu, co by nemohl v budoucnu dodržet. Uvedl, že ECB bude schopna rozhodnout, zdali zahájí nákup státních dluhopisů až začátkem příštího roku, přičemž zdůraznil, že začátek roku 2015 neznamená leden. Neochota příslibu spuštění plnohodnotného QE byla po předchozích projevech překvapením, hlavně když většina trhu, vzhledem k vývoji makroekonomických ukazatelů (PMI, HDP, CPI), začínala brát QE jako samozřejmou věc. Proto investoři, zklamaní z nejistoty ohledně budoucnosti QE, včera reagovali na Draghiho slova nákupem eura a prodejem akcií.

Po tiskové konferenci nejmenované zdroje uvedli, že polovina 6členné výkonné rady ECB je proti nákupu státních dluhopisů. Tato informace je v protikladu s dalším zdrojem, jenž po zasedání a tiskové konferenci řekl, že ECB připravuje návrh programu QE, o němž se bude hlasovat již na lednovém zasedání centrální banky. Mario Draghi rovněž zdůraznil závazek banky zabezpečit stabilní cílovou hladinu a ochotu jít protiproudu Německa, největšího akcionáře banky, které nesouhlasí s odkupem státních dluhopisů centrální bankou.

ECB včera poskytla aktualizovaný výhledvývoje inflace a HDP pro nejbližší dva roky. Oba dva ukazatele byly revidovány směrem dolů. Růst HDP pro rok 2014 byl snížen z 0,9 na 0,8 procenta. Pro příští rok se odhaduje ekonomický růst na 1 procento versus zářijový odhad 1,6 procenta. V roce 2016 by měl HDP posílit o 1,5 procenta, což je o 0,4 procenta méně než odhad ze září. Inflace by měla letos v eurozóně posílit o 0,5 procenta versus předchozí odhad 0,6 procenta, v roce 2015 by podle ECB měla inflace posílit o 0,7 procenta, což je o 0,4 procenta méně než předpokládal výhled v září a v roce 2016 banka očekává růst cenové hladiny ve výši 1,3 procenta, což je ponížení o 0,1 procenta.

Signifikantní snížení odhadů vývoje HDP a inflace signalizují, že ECB by měla zasáhnout. Avšak ta chce raději počkat, až bude moci posoudit a vyhodnotit dopady nižší ceny ropy, slabší měny a přijatých monetárních opatření na ekonomiku. Levnější ropa sice na jedné straně působí na eurozónu silnými deflačními tlaky, avšak na druhé straně díky nižším cenám energií pomáhá nastartovat ekonomický růst. ECB rovněž vyčkává, na pozitivní implikace měnového kurzu na hospodářství v podobě vyššího exportu. Navíc slabší měna působí pro-inflačně, protože zdražuje importované zboží. Příští týden banka spustí druhé kolo programu levných půjček pro komerční banky TLTRO, jehož podmínky budou ve srovnání s letošním zářím nezměněny. Právě v září banky o tento program neprojevily velký zájem. Mario Draghi však doufá, že příští týden se zájem bank o levné zdroje zvýší. Objem poskytnutých půjček komerčním bankám centrální bance rovněž naznačí, kolik zdrojů bude muset do ekonomiky nalít přes jiné kanály, aby navýšila svoji bilanci o požadovanou hodnotu 0,8 - 1 bilionu eur.

Dnes bude hlavní pozornost trhu věnovaná USA. Spojené státy v 14:30 zveřejní klíčová data z trhu práce, a to počet nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělský sektor (NFP), míru nezaměstnanosti a hodinové výdělky. Je důležité, aby mzdy v USA začaly růst a potvrdily tím ekonomickou sílu země. Nelze opomenout ani Kanadu, která ve stejnou hodinu zveřejní data z trhu práce, což může způsobit volatilitu na USD/CAD. Tento pár je zvyklý reagovat nejdřív na data z USA pak na data z Kanady. Americký dolar je tento týden podpořen několika nezávislými projevy členů bankovní rady (FOMC), kteří potvrdili, že je rozumné se domnívat, že v polovině příštího roku, banka zvýší základní úrokovou sazbu.

EUR/USD po včerejším zasedání ECB pokračuje svůj pohyb v klesajícím klíně, jež by ho mohl dovést až k předchozím minimům, tedy k hodnotě 1,2300, jako první zastávce. Při pohledu na dlouhodobější (měsíční) graf EUR/USD zjistíme, že tento měnový pár se pohybuje v klesacím trendovém kanálu, kde ho čeká nejbližší podpora (cíl) na Fibonacciho úrovni 50, korespondující s hodnotou 1,2100.

\"\"

\"\"

USD/JPY včera prorazil hodnotu 120,00, tedy 7letá maxima. Vzhledem k takto dlouhému časovému horizontu, když hledáme další resistenci, musíme se podívat na graf delšího časového období. Z pohledu na měsíční graf je nejbližší zastávka pro USD/JPY  na úrovni 122,70, k níž by se mohla podívat již brzy, nezklamou-li dnes data z trhu práce USA. Negativním šokem pro USD by byl propad NFP pod 150 000 a míra nezaměstnanosti nad 6,1 procenta.  Pro JPY bude klíčový příští víkend, kdy se v Japonsku konají volby.

\"\"

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE