EMU: CPI, USA: Fed, CPI

17.12.2014 | , HighSky Brokers
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz


 



Makroekonomické události 17. listopad



EMU: CPI, USA: Fed, CPI



11.00 SEČ - Eurozóna: CPI (11 2014, m/m,%)         11.00 SEČ - Eurozóna: CPI (11 2014, y/y,%)

Očekávání: -0,2                                                                Očekávání: 0,3

Předchozí:   0,0                                                                 Předchozí:   0,4



Meziroční inflace respektive inflace bez cen potravin, energií, alkoholických nápojů a tabákových výrobků v eurozóně podle odhadu Eurostatu v listopadu klesla na 0,3% z říjnových 0,4%, respektive stagnovala na říjnových 0,7%. Inflaci táhne ke dnu pokles cen energií, ale i bez tohoto efektu, je celkově cenový růst eurozóny slabý. Deflační tlaky jsou až na výjimky patrny v celé eurozóně a EU. Vedle celkové slabosti inflace je tristní také pohled na souhrnný klesající inflační trend. Inflace je hluboce pod cílem ECB. Stav a tendence inflace eurozóny jsou nepříznivé pro euro a akcie, příznivé pro dluhopisy.





14.30 SEČ - USA: CPI (11 2014, m/m,%)    14.30 SEČ - USA: CPI bez  cen potravin a energií (11 2014, m/m,%)

Očekávání: -0,1                                                 Očekávání: 0,1

Předchozí:   0,0                                                  Předchozí:   0,2



 



14.30 SEČ - USA: CPI (11 2014, y/y,%)      14.30 SEČ - USA: CPI bez  cen potravin a energií (11 2014, y/y,%)

Očekávání: 1,4                                                   Očekávání: 1,8

Předchozí:  1,7                                                   Předchozí:   1,8



Dlouhodobě podprůměrné produkční i spotřebitelská inflace v posledních měsících slábnou, zřejmě se značně projevuje citelně slabší ropa a ceny energií, respektive benzínu. Ceny nyní meziročně rostou mírně pod cílem Fedu. Tato série data by to měla potvrdit. Varování před nebezpečím slabší inflace se tak opět dostalo na program komentáře Fedu k rozhodnutí monetární politiky a vyvolalo i jeden hlas pro pokračování kvantitativního uvolňování, tedy proti konsensu FOMC. To oslabuje chystanou dlouhodobou strategii centrální banky zvyšovat úr. sazby. Zvyšování tak proto může být menší a/nebo odkládáno.  Informace jsou poslední dobou méně příznivé pro dolar a akcie, lepší jsou pak pro dluhopisy.





 



20.00 SEČ - USA: Rozhodnutí Fedu monetární politiky

20.00 SEČ - USA: Projekce Fedu ekonomiky a Federal Funds Rate

20.30 SEČ - USA: Tisková konference Fedu k rozhodnutí monetární politiky



Centrální banka ukončila na podzim výkupy cenných papírů, ovšem monetární politika zůstává stále značně expanzivní. Podle dlouhodobé strategie Fed míří k vyšším úr. sazbám, k čemuž mu dává zelenou solidní ek. vývoj včetně trhu práce. V posledních měsících ovšem Fed zahrál vyčkávací manévr a potvrdil, že minimální úr. sazby blízko nuly považuje za přiměřené držet i delší čas po ukončení výkupu cenných papírů s odůvodněním na rezervy trhu práce a nízkou inflaci. Právě o tento komentář se ale na tomto zasedání nejvíc hraje, jeho případně odstranění by dláždilo cestu ke zvyšování úr. sazeb ve druhém pololetí 2015. Odhodlá se ale FOMC k dalšímu posunu monetární politiky právě teď?



Od posledního zasedání monetární politiky koncem října se ale leccos změnilo. Co vše bude aktuálně brát Fed v úvahu? Fed by měl reflektovat nečekaně silnější růst zaměstnanosti, současně ale už minulé zasedání vzrostla uvnitř centrální banky obava z poklesu inflačních očekávání, a hlavně poslední propady ceny ropy a kursu rublu značně zvyšují geopolitická rizika a turbulence finančních trhů. Americká ekonomika je sice odolná proti ek. výkyvům světa, ovšem tendence k vyšším úr. sazbám by mohla akcelerovat posilování dolaru, odlivu kapitálu z rozvíjejících se ekonomik a zvýšení napětí na trzích.



Rozvíjející se ekonomiky světa už dříve varovaly Fed před zvyšováním úr. sazeb. Z tohoto pohledu je zřejmé, jak by signály přechodu k vyšším úr. sazbám ocenily tentokrát. Načasování utlumování monetární expanze právě v tyto měsíce nemusí být nejvhodnější a Fed to bude brát v úvahu. Velká kumulace nejistot činní událost ještě méně předvídatelnou než obvykle a tím roste i předpoklad silnější reakce trhů. Tendence utlumování monetární expanze je dlouhodobě dobrá pro dolar, méně už pro akcie a je nepříznivá pro dluhopisy a zlato.



 



Josef Kvarda

Analytik HighSky Brokers, a.s.

www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy

 


Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE