Další pokles ceny ropy a propad americké WTI pod kulaté číslo 50 USD za barel způsobil na finančních trzích v úvodu roku paniku a vyvolal obavy ohledně síly globální ekonomiky. Riziková aktiva v čele s akciemi postihnul následně výprodej. Americký akciový trh včera uzavřel přes 1,5 procenta v mínusu a evropské akcie dnes na tom nejsou o nic lépe. Německý DAX je slabší o 1,8 procenta. Naopak bezpečné přístavy jako japonský jen, švýcarský frank a zlato (+1,3%) jsou na výsluní. V souvislosti s vývojem komoditního trhu, kde je pod prodejním tlakem i měď (včera oslabila o 1,8%), je pak zajímavé sledovat vývoj měnových párů AUD/JPY nebo CAD/JPY jako kombinace komoditní měny a bezpečného přístavu v podobě jenu.
Ačkoliv nižší cena ropy vyvolává obavy z poklesu investic v tomto odvětví, nemůže opomínat výhody takovéhoto cenového vývoje. Americký automobilový průmysl zvyšuje své prodeje a spotřebitelská důvěra Američanů díky více penězům v jejich peněžence roste. Eurozóna si rovněž nemůže stěžovat. Ropa je ve srovnání s loňským rokem o 40 procent levnější, euro oslabilo o 10 procent a úrokové sazby jsou na historických minimech. Šance na ekonomický zázrak ve společné měnové unii se díky těmto okolnostem v dlouhodobém horizontu zvyšují.
Jendu z hlavních rolí ve světě evropských financí nyní hrají i blížící se řecké volby (25. ledna) a nejistota setrvání Helénské republiky ve společné měnové unii. Ačkoliv německá kancléřka Angela Merklová uvedla, že si přeje, aby země zůstala členem měnové unie i po volbách, v případě že si země zvolí vládu podporující opuštění měnového bloku, bude eurozóna na tuto situaci připravena. Nejistota na evropské politické scéně zvýšila nákupní apetit po německých a amerických vládních dluhopisech, jejichž výnosy následně klesly. Naopak ty rizikovější bondy zemí jižní Evropy posílily.
Výnosy německých vládních dluhopisů klesaly i v důsledku nižších hodnot prosincové inflace v zemi. Ta již 4 měsíce v řadě stagnuje nebo mírně klesá. U 10letých vládních dluhopisů se výnos propadl pod 0,5 procenta. Prosincová data inflace za celou eurozónu budou zveřejněna zítra v 11:00. Očekává se meziměsíční stagnace cenové hladiny. V případě propadu do negativních čísel, lze očekávat zpuštění další kola výprodeje na euru a růst očekávání zásahu ECB.
Britské libře se nedaří ani v úterý, kdy se propadla o 0,4 procenta na 17měsíční minima vůči USD. Dnešní data PMI (index nákupních manažerů) ze sektoru služeb zklamal stejně jako ten včerejší z odvětví stavebnictví. Index ze sektoru služeb, jenž se podílí více než 60 procenty na HDP, v prosinci klesl o 2,8 bodu, což je největší propad za 3 roky. Složený index PMI, jež obsahuje všechny tři indexy, tedy ze sektoru stavebnictví, služeb i výroby se v prosinci propadl na 19měsíční minima.
Americký akciový index Dow Jones včera uzavřel na denním grafu pod Fibonacciho hladinou 23,6 a modrým 55denním průměrem, čímž se mu otevřela další cesta na jih. Index by se mohl podívat až k Fibonacciho úrovni 38,20 a rostoucí zelené trendové linii.
EUR/AUD se blíží k trendové linii, jakožto i k důležité zóně supportu a hodnotě 200denního průměru (černě). Oplatí se sledovat reakci měnového páru na tuto zónu, jež nám naznačí další směr pohybu. Podrží-li rostoucí trendová linie euro, lze očekávat růst EUR/AUD až k předchozím maximům, v případě proražení směrem dolů pak pokles k Fibonacciho hodnotě 23,60.
Aj měnový pár GBP/JPY se obchoduje u zajímavé hodnoty a kulatého čísla 181,00. Stejně reakce na tuto hodnotu je zajímavé sledovat a rozhodne o dalším směru pohybu měnového páru.