Pravidelný týdenní komentář k trhu

09.01.2015 | , J & T
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

První celý letošní týden se nesl ve znamení zápisu z posledního zasedání FEDu, makroekonomických dat (CPI a trh práce), Řecka a teroristického útoku ve Francii. Zápis z posledního prosincového zasedání FEDu trhu moc nových informací nepřinesl. Respektive přinesl ujištění, že k zvyšování sazeb v USA nedojde v prvním kvartále 2015, ale jinak byl komentář centrálních bankéřů spíše vyhýbavý. Dobré vyhlídky na ekonomiku se mísily s obavami ohledně výhledu na inflaci. Zveřejněná negativní inflace v eurozóně (-0,2 % r/r) dodává investorům další střelný prach v úvahách ohledně měnových kroků ECB (QE). Řecko svými volebními průzkumy, které prozatím vyhrává opoziční Syriza nadále vnáší riziko mezi evropská aktiva. Domácí index PX zakončil týden na 946 bodech, což znamenalo pokles o 1,6 % t/t.
 
Z domácích zpráv jsme sledovali oznámení Unipetrolu o modelových maržích, které jsou v meziročním srovnání opětovně velmi dobré. Především petrochemická marže s 714 EUR/t je nejvyšší za námi sledované období vůbec. Daná předběžná data mohou poukazovat na solidní výsledky za 4Q14. Titul zakončil týden na 133 Kč (+3,2 % t/t).
 
NWR oznámilo, že pro 74 % produkce koksovatelného uhlí na tento rok (2015) dojednalo cenu 93 EUR/t (+9 % r/r). Cena pro zbytek produkce bude stanovena během roku. Pozitivní výsledek přičítáme změně kurzu USD/EUR a dlouhodobosti kontraktu (dříve se kontrahovalo čtvrtletně). Cena pro celou produkci termálního uhlí pro rok 2015 dosáhne 52 EUR/t (54 EUR/t v 2014). Nicméně i přes relativně pozitivní informaci o cenách se náš pohled nadále nemění a nedá se vyloučit, že titul bude nadále spalovat další hotovost. NWR zakončilo páteční seanci na 0,48 Kč (+6,7 % t/t).
 
O2 CR uvedla, že přistoupila k dokončení studie proveditelnosti oddělení fixní a mobilní telekomunikační infrastruktury do samostatného subjektu, který by poskytoval velkoobchodní služby pro další firmy na trhu. Novým subjektem by byla nová společnost, ale není zatím zřejmé, zda by se jednalo jen o formální rozčlenění pod stávajícím obchodovaným subjektem, což očekáváme. Díky absenci dalších informaci nelze zprávu dostatečně vyhodnotit. Titul zakončil týden na 231 Kč (-1,7 % t/t).
 
Nejvíce klesající akcií v uplynulém týdnu byla CME (-4,3 %; 69,5 Kč). Na titulu se v průběhu týdne neobjevila žádná informace. Pokles přisuzujeme technické korekci prudkého růstu, který titul zaznamenal beze zpráv ke konci minulého roku. Naopak největší růst zaznamenaly akcie NWR (+6,7 % na 0,48 Kč). V průběhu týdne se objevily pozitivní informace o kontrahovaných cenách koksovatelného uhlí. Společnosti se podařilo navýšit domluvené ceny pro 74 % produkce o 9 % výše než předešlý rok. Kontrakt je podepsán na celý rok, což prodeje zajišťuje. Celkově jsme informaci hodnotili pozitivně, ale z dlouhodobého výhledu prozatím náš názor na titul nemění.
 
Pro příští týden budou investoři opětovně sledovat vývoj na ropě a komentáře či výzkumy vývoje volebních preferencí v Řecku. Investoři se rovněž budou zajímat o čtvrteční (15.1.) setkání lídrů Evropy, Ukrajiny a Ruska v Astaně. Řecké předvolební výzkumy způsobují volatilitu na evropských aktivech, kde je potenciálně v sázce setrvání země v měnové unii. Mírová jednání v Astaně by mohla přinést některé informace ohledně budoucnosti vývoje na Ukrajině, s čímž budou úzce spojena jednání o evropských sankcích vůči Rusku. Celkově jsme na příští týden neutrální s tím, že očekáváme přetrvání vyšší volatility.
 
Z domácích zpráv jen upozorníme na páteční (16.1.) ukončení nabídky odkupu akcií O2 CR pro drobné investory do objemu 200 ks/investora za cenu 277,15 Kč/akcii (cena povinného odkupu 295,15 Kč bez dividendy 18 Kč). Akcionář musel být držitelem akcií k 15.8.2014. Současný majoritní vlastník tak může získat maximálně 1% vlastního kapitálu.
 
Z makroekonomického výhledu na příští týden se v Číně zaměříme na úterní data ze zahraničního obchodu, kde se očekává růst exportu o 6,0 % m/m (po +4,7 %) a pokles importu o 6,2 % m/m (po -6,7 % m/m). V USA se zaměříme na středeční maloobchodní tržby (oček. +0,1 po +0,7 % m/m), páteční spotřebitelskou inflaci (oček. -0,4 po -0,3 % m/m) a průmyslovou produkci (oček. 0,0 po +1,3 % m/m). V Německu se zaměříme na čtvrteční odhad HDP za rok 2014 (oček. +1,5 po +0,1 % r/r).
 
 
 
 

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE