Švýcarská centrální banka (SNB) včera nečekaně uvolnila fixační pásmo na měnovém páru EUR/CHF, jež držela nad úrovni 1,20 po dobu více než 3 let, čímž způsobila na finančním trhu neobvykle velkou paniku. EUR/CHF se propadlo za 15 min o téměř 40 procent. Jako nečekané rozhodnutí včera tento krok označila i šéfka MMF Christine Lagarde. Ačkoliv to SNB včera přímo neřekla, spekuluje se o tom, že banka tuší, že ECB na svém zasedání příští týden něco zamýšlí. Pravděpodobně jde o spuštění programu nákupu státních dluhopisů označovaného jako QE (kvantitativní uvolňování).
Devizové rezervy SNB dosahují 80 procent HDP. V případě dalšího oslabování eura (po zásahu ECB) a snahy udržet kurz EUR/CHF nad úrovní 1,20 by banka byla nucena dále zvyšovat své devizové rezervy. Již loňské referendum o navýšení podílu zlata na rezervách SNB naznačilo, že veřejnosti se takováto monetární politika SNB nelíbí. Včerejší krok Švýcarské centrální banky a následná reakce CHF může být pro nás názornou ukázkou, jak to může vypadat v Česku, když ČNB ukončí intervence.
Po včerejším rozhodnutí SNB uvolnit fixační kurz EUR/CHF se švýcarský akciový index SSMI obchoduje 12,7 procenta v mínusu. Tamním exportním firmám se zhorší pozice na světovém trhu a sníží se jejich konkurenceschopnost, což má negativní vliv na cenu jejich akcií. Nejistota spojená s neprůhledností a nečekaností zásahu SNB včera vyústila v další pokles amerického akciového trhu, posílení zlata a japonského jenu. Americký akciový index S&P 500 včera uzavřel pod hodnotou 2 000 bodů prvně v letošním roce. Navíc právě začínající výsledková sezona se rovněž nevyvíjí podle tržních představ a očekávání.
Včerejší posílení franku se projevilo i v regionu střední Evropy. Všichni si určitě vzpomenou na kauzy Maďarů a jejich hypoték ve švýcarských francích. Naštěstí tamní vláda se postarala (na úkor bankovních zisků) o konverzi většiny těchto produktů do forintů. Avšak v Polsku je situace jiná. Přibližně 40 procent hypoték je stále denominováno ve francích. Polský zlotý (PLN) včera vůči franku oslabil o 17 procent. Tamní domácnosti podle všeho budou reagovat nižší spotřebou.
Dnes odpoledne bychom měli sledovat data inflace (CPI) v USA (14:30), průmyslovou produkci a využití kapacit v USA (15:15) a index spotřebitelské důvěry Univerzity Michigan (15:45).
EUR/USD na hodinovém grafu konsoliduje v rostoucím trojúhelníku, který pomalu opouští. Mohl by se postupně podívat k předchozím minimům. Pozor odpoledne na data z USA.
GBP/USD konsoliduje svůj předchozí pokles (1,5616 – 1,50343) v rostoucím trendovém kanálu postupně k Fibonacciho hodnotě 38,2 (1,5256), kde se nacházejí i předchozí maxima. Překonání těchto hodnot otevře libře cestu k Fibonacciho úrovni 50. Silným supportem se stává Fibonacciho hodnota 23,6 shodná s dolní hranou trendového kanálu.
NZD/USD se již podruhé snaží uzavřít na denním grafu nad denním „cloudem“. Když se mu to podaří, pak to bude pro NZD pozitivní znamení.