Se zpomalující ekonomikou Evropy a Číny se investoři odklonily od komodit nejvíce za posledních šest let a ceny základních surovin prudce propadly.
Graf č. 1: Vývoj komoditního indexu agentury Bloomberg (BCOM) v bodech (Zdroj: Bloomberg)
Z kovů si nejhůře v komoditním indexu agentury Bloomberg vedla měď, která za poslední rok oslabila o 23 procent. Cena mědi je ve velké míře spojena s průmyslovým vývojem v Číně, a ta je jejím celosvětově největším spotřebitelem. Ve zmíněném indexu činí váha mědi 7,13 procenta. Čínský hrubý domácí produkt v uplynulém roce dosáhl růstu 7,4 procenta, a překonal tak tempo růstu z roku 2013. Pro rok 2016 očekává Mezinárodní měnový fond (MMF) tempo růstu čínského HDP o velikosti 6,3 procenta. Pro trhy však byl údaj zklamáním, jelikož byl nižší než ekonomové očekávali.
Nejsilněji je v indexu zastoupeno zlato, jehož podíl je 12,53 procenta. Kov zaznamenal ve třetím lednovém týdnu největší růst za uplynulých 18 měsíců a to především kvůli dění na evropském měnovém trhu. K největšímu růstu došlo 15. ledna, kdy po krocích Švýcarské centrální banky posílil frank o cca 30 %. Nepřesvědčivá ekonomická situace v Evropě dává vzniknout spekulacím o možném dalším stimulu ECB. Stejně tak by mohla nízká inflace a nepříznivý vývoj v zahraničí přesvědčit americký Fed o oddálení případného zvýšení úrokových sazeb.
Graf č. 2: Komodity a jejich procentuální váha v komoditním indexu agentury Bloomberg (BCOM) v bodech (Zdroj: Bloomberg)
Vůbec největší pokles mezi komoditami v daném indexu zaznamenala ropa brent a WTI. Od začátku loňského roku do současnosti tvoří jejich oslabení již 55 a 51 procent. Na vině je nekončící nárůst produkce v USA, Rusku a nově i Iráku a obavy o ekonomický vývoj v Evropě, Číně a Rusku.
Výrazně zlevnil i zemní plyn, který v indexu dosahuje 9,39 procenta. Jeho cena se propadla až k úrovni 2,831 MMBtu, což je nejníže za více než dva roky. Vinou je zde opět nadměrná produkce, ale také mírnější zima v USA, která znamená snížení poptávky plynu na vytápění. Pokud nenastanou náhlé výkyvy v počasí, je pravděpodobné, že se cena zemního plynu udrží blízko na současných úrovních. V létě, kdy dochází k výraznějšímu oslabení poptávky, může cena nadále mírně klesat. Současné ceny plynu zřejmě pozmění energetický trh ve Velké Británii. Společnost RWE AG plánuje v pěti svých uhelných elektrárnách nahradit uhlí zemním plynem.
Poslední komoditou v indexu agentury Bloomberg jejíž váha je nad 7 procenty, je kukuřice s podílem 7,06 procenta. Její oslabení od začátku roku 2014 do dnešních dnů je více než 7 procent. I v tomto případě sehrály důležitou roli klimatické podmínky ve Spojených státech, které mají pozitivní vliv na zimní výsadbu. Cenu pak v loňském roce také stlačila historicky rekordní celosvětová sklizeň, která na konci října vzrostla na 990,7 milionu tun.
Graf č. 3: Vývoj celosvětové produkce kukuřice v tisících tunách (Zdroj: Bloomberg)
NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.