Už je to tady: benzín stojí méně než 30 Kč

26.01.2015 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Průměrná cena benzínu v minulém týdnu poklesla o 56 haléřů na 29,85 Kč za litr. Nafta zlevnila o 69 haléřů na 29,90 Kč za litr (ceny k 25. 1. …

Průměrná cena benzínu v minulém týdnu poklesla o 56 haléřů na 29,85 Kč za litr. Nafta zlevnila o 69 haléřů na 29,90 Kč za litr (ceny k 25. 1. 2015; Zdroj: CCS). Nejlevnější jsou benzín a nafta v Královohradeckém kraji (28,99 Kč/litr a 28,96 Kč/litr). Naopak nejdražší jsou benzín i nafta v Praze (31,17 Kč/litr a 31,17 Kč/litr).

Od konce srpna minulého roku poklesly ceny pohonných hmot už o více než 6 korun. Na jedné 60 litrové nádrži pak řidiči ušetří přibližně 360 korun.

Obr. 1: Cena benzínu v ČR v Kč/litr a cena ropy Brent v USD/barel, zdroj: CCS, Bloomberg

\"\"

V porovnání s okolními zeměmi je cena PHM v ČR podle údajů Evropské komise nižší oproti Německu, Slovensku i Rakousku. Naopak levnější benzín je tradičně možné natankovat v Polsku, kde je výrazně nižší spotřební daň.

Výhled pro následující dny (od 27. 1. 2015 do 2. 2. 2015)

Ceny pohonných hmot na burze v Rotterdamu v uplynulém týdnu vzrostly, když benzín zdražil o 1,2 % a nafta o 1,4 %. České motoristy nepotěšilo ani další oslabení koruny oproti americkému dolaru o 1,6 %. V nejbližším týdnu očekáváme zastavení výrazného poklesu cen. Benzín a nafty by na českých čerpacích stanicích mohly zlevnit už jenom o několik haléřů.

Ropa Brent v minulém týdnu stagnovala na úrovni 49 dolarů za barel. Ropa WTI zlevnila na 46 dolarů. Přebytek na trhu s ropou přetrvává a zásoby této komodity prudce rostou. Ministerstvo energetiky USA uvedlo, že v týdnu končícím 16. ledna se zásoby ropy ve Spojených státech zvýšily o 10,1 milionu barelů na 387,9 milionu, což je nejvyšší údaj pro toto období za posledních 80 let. Zásoby v zemích OECD jsou podle údajů Mezinárodní energetické agentury rekordně vysoké. OPEC neplánuje v nejbližším období snížit produkční kvótu.

Další prudký propad cen ropy je brzděn očekáváním nastartování ekonomického růstu ve světě, a tím pádem i zvýšení spotřeby energetických surovin. Evropská centrální banka ve čtvrtek uvedla, že od začátku března bude nakupovat dluhopisy evropských vlád i soukromých společností v objemu 60 miliard EUR měsíčně, přičemž program má zatím časové omezení do konce září 2016. Stimul by měl v Evropské unii podpořit růst HDP.

Několik ropných společností již ohlásilo značnou redukci nákladů. Společnosti Schlumberger, největší provozovatel těžebních zařízení na světě, plánuje v nejbližších měsících propustit 9000 lidí (7,1 % zaměstnanců). Suncor Energy, největší kanadský producent ropy, propustí 1000 lidí, protože jeho projekty těžby na ropných píscích jsou při současné ceně značně ztrátové.

Nízké ceny ropy vytváŕí zajímavou příležetost pro nákup. Jako vhodný investiční nástroj se jeví zejména bonusové certifikáty, který mají v současnosti příznivý poměr výnosu k riziku.

NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE