Tržby dosáhly meziročního růstu o 15 % vlivem navýšení kapacity a nárůstu prodejních objemů. Zisk EBITDA meziročně vzrostl o 2,4 miliardy CZK na 2,6 miliardy. To bylo způsobené zejména růstem jak rafinérských, tak i petrochemických marží a vyššími prodanými objemy. Čistý zisk se meziročně vylepšil na 0,6 miliardy CZK po ztrátě 690 milionů ve 4Q 2013.
Makroprostředí hrálo Unipetrolu už druhé čtvrtletí po sobě do karet. Solidní diferenciál mezi cenami ropy Brent a Ural ve výši 1,5 USD, vyšší marže (2,2 USD) a příznivý vývoj měnových kurzů přispěl v meziročním srovnání do downstream operací (rafinérie a petrochemie) kladným EBITDA ziskem 2,3 miliardy CZK. Prodejní objemy potom do zisku přispěly 414 miliony CZK. Negativně se podílelo přecenění zásob 864 milionů CZK.
Samotná divize rafinerie sice zaostala za výsledky třetího čtvrtletí, ale i tak pokračovala v zmrtvýchvstání. Opticky vysoký nárůst prodaných objemů byl ale způsoben navýšením kapacit koupí podílu v České rafinérské (ten měl na celkových prodejích podíl 24,2 %). Pokud by se tento vliv očistil, tak Unipetrol meziročně zvýšil prodané objemy o 8,9 % zejména vlivem odstávky kralupské rafinerie. Rafinérská marže se dostala na 2,2 USD za barel, což je meziroční nárůst o 1,7 USD a mezičtvrtletní pokles o 0,3 USD.
Petrochemický segment byl a stále zůstává tahounem Unipetrolu a tvoří 85 % EBITDA zisku celé skupiny (2,2 miliardy CZK). Petrochemická marže meziročně vzrostla o 109 EUR za tunu na 714 EUR. Kromě marží překvapily i prodané objemy, které meziročně vzrostly o 4 % vlivem vyšší poptávky spojené s nízkou cenou ropy.
Maloobchodní segment je sice nejmenší součástí Unipetrolu, ale ve 3Q nezanedbatelně přispěl do celkové výkonnosti s EBITDA ziskem 316 milionů CZK. Meziročně o 159 milionů CZK vzrostly marže (nízká cena ropy), o 26 milionů prodané objemy paliv a o 30 milionů CZK nepalivové prodeje Tržní podíl Unipetrolu meziročně vzrostl o 0,5 procentního bodu na 15,0 %.
Celá flash analýza ke stažení zde