Týdenní přehled

06.02.2015 | , J & T
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

První únorový týden provázela na finančních trzích velká volatilita. Jedním zdrojem výkyvů bylo jednání kolem Řecka, odpisu jeho dluhu a nastavení nových podmínek programu. Do tohoto procesu nečekaně zasáhla i ECB, která ve středu večer oznámila, že přestává akceptovat řecké dluhopisy jako zástavu při poskytování půjček bankám. Ovšem žádné definitivní rozhodnutí kolem Řecka zatím nepadlo a pravděpodobně ani brzo nepadne. Druhý faktorem byly spekulace, zda zavírání těžebních zařízení v USA nepředstavuje dlouho vyhlížení obrat pro trh s ropou. Ropa Brent sice končila týden vysokým růstem o 9 % t/t na měsíčních maximech 58 USD, ale celý týden cen doslova poskakovala v širokém pásmu 51-59 dolarů. V pátek byly v USA zveřejněny velmi silné data z trhu práce, které posílily spekulace, že Fed v dohledné době začne zvyšovat úrokové sazby, což dál podporuje posilování dolaru. Naopak čtvrteční zasedání ČNB nepřineslo žádnou změnu v měnové politice a nemělo tedy dopad na finanční trhy.

Akciové indexy v západní Evropě přidaly za celý týdne v průměru kolem 2 % t/t, německý index DAX se dokonce dostal na dosah rekordní úrovně 11 000 bodů. V USA akciové trhy rostly o 3-4 % t/t. Domácí index PX zakončil týden na 979 bodech, což znamenalo růst o 2,5 % t/t.

 

Za minulý týden prošlo trhem několik méně významných zpráv. Mezi ty podstatnější patřilo zveřejnění modelových marží skupinou Unipetrol. Petrochemická marže sice ze svých maxim mírně sestoupila, ale nečekaně a podstatně vzrostla modelová rafinační marže. Pokud by marže vydržely na těchto úrovních, Unipetrol by pokračoval v silných výsledcích z druhé poloviny loňského roku. Zdanění hazardu by podle posledního návrhu mělo vzrůst, ale méně, než počítal původní návrh.

 

Obchodování na pražské burze proběhlo v minulém týdnu v pozitivním módu. Hvězdou týdne se v Praze stala Erste Group. Bez podstatnějších zpráv vyskočila o 5,2 % (565,5 Kč). Před výsledky, které zveřejní příští týden, jí zdatně jí sekundovala Komerční banka. Stejně jako Erste minulý týden posílila (2,5 %, 5 135 Kč), ale podobného růstu jako Erste nedosáhla. O2 CR (+3,5 %, 225 Kč) posilovala před výsledky a ČEZ (+2,6 %, 591,1 Kč) následoval rostoucí cenu elektřiny. Jedinou výjimkou byl v Praze Philip Morris ČR (-0,1 %, 10 936 Kč), který mírně oslabil.

 

Příští týden bude mezi tituly na pražské burze pokračovat sezóna reportování výsledků. Na programu je O2 CR (středa) a Komerční banka (čtvrtek). Telefonní operátor by měl předvést stabilní trend na výnosech, ale tradiční jednorázové položky, které přicházejí na konci roku, což bude mít vliv na marže. Podstatné ale budou informace o dividendě a chystaném rozdělení společnosti. Z našeho pohledu hrozí snižování až zastavení dividendy. U Komerční banky by se čísla na hlavních linkách měla mírně zlepšit. Stejně jako v případě O2 se pozornost zaměří na dividendy a dividendovou politiku v následujících letech. Podle našeho názoru je dividenda ve výši 300 Kč udržitelná po delší dobu, ale tento fakt není ještě zcela zaceněn v akciích Komerční banky.

 

Začátek příštího týdne může být výrazně ovlivněn výsledkem setkání A. Merkelové a F. Hollanda s ruským prezidentem V. Putinem, jemuž by měli představit svůj návrh mírové dohody pro jihovýchodní Ukrajinu. Pokud by došlo ke shodě, trhy by mohly reagovat pozitivně. Rizikem je na druhou stranu opatrný postoj k dohodám s Ruskem, který zazněl v pátek z USA. V průběhu týdne pak bude důležitým momentem summit Evropské unie ve čtvrtek, kde bude na programu vedle postoje k Rusku i situace s řeckým dluhem. Vzhledem k dosavadní neústupnosti řecké strany neočekáváme vyřešení sporu o restrukturalizaci dluhu, spíše zvýšenou volatilitu na trzích, především evropských. Kombinace řecké krize a silných dat z amerického trhu práce v pátek může podle nás přinést další posilování dolaru a slábnutí eura. Celkově máme na příští týden pro akciové trhy neutrální výhled a očekáváme nadále zvýšenou volatilitu.

 

Pokračovat bude také výsledková sezóna, která se nyní přesouvá do Evropy. Výsledky zveřejní hlavně banky (Société Générale, UBS, Intesa, KBC), v USA pak ještě producenti spotřebního zboží (např. Coca Cola, PepsiCo).

 

Druhý týden v měsíci bude tradičně chudší na makrodata. Již o víkendu bude znám zahraniční obchod Číny za leden, kde se čeká zpomalení tempa exportů i importů (exp. +5,9 %, imp. -3,2 %). Investoři budou poté sledovat hlavně středeční maloobchodní tržby v USA za leden, kde se čeká opět pokles (oček. -0,4 % po -0,9 %). Čtvrteční počáteční žádosti o podporu v nezaměstnantosti se očekávají na 285 tis. (posl. 278 tis.). V pátek bude podstatná spotřebitelská důvěra od Univ. v Michiganu, která by měla dosáhnout zatím nejvyšší hodnoty za 11 let 98,2 b. (posl. 98,1). Rovněž v pátek bude známo HDP eurozóny za 4Q14 (oček. +0,8 % jako ve 3Q).

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE