FX Aktuality: Technické a fundamentální dolarové ukazatele se neshodnou

16.02.2015 | , saxo247
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Posílení dolaru vyžaduje ještě další trpělivost Švédská Riksbank překvapila trhy kvantitativním uvolňováním Zklamání pro býčí trh USDJPY Včerejšek byl na měnových trzích poměrně bláznivý, protože většina fundamentálních ukazatelů směřovala jedním směrem, zatímco chování cen odmítlo spolupracovat. Konkrétně čtvrtletní zpráva Bank of England o inflaci nezajímala vůbec nikoho, aspoň pokud jde o její odraz v britských sazbách,...

  • Posílení dolaru vyžaduje ještě další trpělivost
  • Švédská Riksbank překvapila trhy kvantitativním uvolňováním
  • Zklamání pro býčí trh USDJPY

Včerejšek byl na měnových trzích poměrně bláznivý, protože většina fundamentálních ukazatelů směřovala jedním směrem, zatímco chování cen odmítlo spolupracovat.

Konkrétně čtvrtletní zpráva Bank of England o inflaci nezajímala vůbec nikoho, aspoň pokud jde o její odraz v britských sazbách, a poměrně vyvážené sdělení guvernéra britské centrální banky Marka Carneyho nedokázalo vyvolat velká očekávání zvýšení sazeb počátkem roku 2016. Vlastně došlo k přesnému opaku, dvouleté sazby skončily den o 3 až 4 základní body níž než o den dříve. Americké dvouleté sazby skončily na téměř stejné úrovni po slabém lednovém výkonu.

Zpráva o americkém maloobchodním prodeji (zapůsobila i rekordně studená zima?) a týdenní zpráva o nezaměstnanosti se zvyšují. A přesto dochází ke zotavení GBPUSD, jako by zpráva způsobila nějaký významný vývoj.

Podobné to bylo i u AUDUSD, vzhledem k tomu, že slabá australská zpráva o zaměstnanosti srazila australské sazby, ale australský dolar se dokázal znovu zvednout díky včerejšímu všeobecnému tlaku na americké dolarové dlouhé pozice. Jediné, co si z toho dokážu vybrat, je, že šlo o pozice – snahu využít momentálního vyčerpání trendu a nyní možná budeme muset být trochu trpěliví, než se dočkáme posílení amerického dolaru.

Přes noc vyskočil kurz EURUSD vysoko nad 1,1400, což mohlo být způsobeno článkem v německých novinách Die Welt o tom, že Řecko opět aktivně jedná s MMF. Reakce ukazuje, jak novinové titulky mohou ovlivňovat eurozónu kvůli Řecku. Dnes se řečtí představitelé setkají se zástupci Evropské komise, Evropské centrální banky a MMF.

Projev guvernéra australské Rezervní banky Glenna Stevense, ve kterém se neobjevily žádné silné politické signály, způsobil, že AUD se opět dostal výše. O měně mluvil uvolněněji než v minulosti.

Ve Švédsku srazila Riksbank sazby do záporné oblasti, což trh poměrně překvapilo, protože se soustředil na potenciál pro kvantitativní uvolňování. Ze strany Riksbank jde o chytrý tah, vzhledem k tomu, že si zřejmě uvědomila, jak rychle vedl loni v září krok ECB směrem k negativním sazbám k omezení ztrát eura, což ECB umožnilo překvapit holubičí tendence, aniž by bylo nutné se pouštět do neprobádaných oblastí kvantitativního uvolňování.

Riksbank sice také oznámila drobné kvantitativní uvolňování v hodnotě 10 mld. SEK, ale to je jen takové prolomení ledu, aby si trh nemyslel, že se Riksbank bojí pustit se tímto směrem. A samozřejmě že mohou kvantitativní uvolňování kdykoli zvýšit, zatímco možnosti negativních sazeb jsou s největší pravděpodobností omezené.

Jedním z významnějších technických posunů je včerejší kolaps USDJPY zpět i přes klíčovou podporu, která se projevila při postupu přes hranici 119,00/25. To je pro býčí trh USDJPY skutečné zklamání a technická situace začíná vypadat poměrně hrozivě, pokud bude pokračovat tento sestupný trend. Je pravda, že prvotní impuls pro posílení JPY je poněkud podezřelý – „historka“ Bloombergu s krátkými citacemi někoho z Bank of Japan o tom, že BoJ se obává dopadu slabého jenu na domácnosti.

Podívejme se tedy na dnešní vývoj, rychlé zotavení a uzavření nad 120,00 by naznačilo, že to byl jen zlý sen a že můžeme v klidu pokračovat s důvěrou v posílení.

\"har\"

Graf: USDJPY

Z pohledu býčího trhu dostal USDJPY včera pěknou ránu vzhledem k tomu, že pár korigoval pod klíčovou úroveň konsolidace / Ichimoku cloud v zóně 119,00/25. Když se pak podíváme na úroveň horizontální linie, vidíme, že jsme jen ve středním pásmu a že kolem 118,50 existuje silná oblast podpory, takže pokud jde o konec nadějí býčího trhu, pár by musel ještě klesnout. Nejlepší známka, že jsme zpět na trati k zotavení, by bylo výrazné posílení nad 120,00 v závěru týdne. V každém případě bude graf muset brzy ukázat výsledek.

Měny zemí G10 – souhrn:

USD: Zlý sen, nebo půjde konsolidace ke slabé stránce ještě dál? Zatím se to nedá říct, sledujeme USDJPY, EURUSD a možná GBPUSD jako klíčové páry. Pokud by dnes došlo k opětovnému posílení dolaru, znamenalo by to, že včerejšek byla jen divoká honba za pozicemi.

EUR: Tlačí se vzhůru zatímco trh s námahou hledá další důvody jak omezit tlak na měnu způsobený Řeckem/novinami. Hranice je na úrovni 1,1500 pro EURUSD. EURCHF také tlačí na důležitou úroveň rezistence 1,0600.

JPY: Včerejší kroky kolem JPY působí smíšeně vzhledem k tomu, že EURJPY zůstal stabilní, zatímco USD JPY prudce korigoval. Dnes ráno je USDJPY přesně ve středu zóny, a i když je pád z oblasti 119,00/25 špatnou zprávou pro býčí trh, stále ještě je zde velký prostor pro pokles a lokálně je oblast area 118,50 také dost důležitá pro podporu.

GBP: Včerejší inflační zpráva BoE dodala až příliš velkou podporu. Snaží se najít důvody pro zmírnění oživení GBPUSD, další významnou rezistenční oblastí je 1,5500. EURGBP ukazuje známky vyčerpání, protože dva pokus dostat se pod 0,7400 se zatím nezdařily.

CHF: Směřuje k oslabení i díky ohlášenému příměří na Ukrajině (v neděli) a žádnému dalšímu vývoji v Řecku. Cílem EURCHF je 1,0650, a po včerejším neúspěšném pokusu o oživení oblast 0,9300/25 pro USDCHF, který se nedokázal dostat z 200 denního pohyblivého průměru.

AUD: Silnější díky čerstvému tlaku na podporu dolaru a nedostatku umírněného přístupu v Stevenově včerejším projevu. Zotavená nás jen drží v zóně, ve které jsme od konce ledna. Sledujeme 0,7700 a 0,7850, což budou další významné body pro AUDUSD.

CAD: Včerejší odprodej, který zklamal býčí trh, a ceny ropy, které se dostaly do horní úrovně zóny, avšak tento graf neustále stoupá a klesá v rámci rozpětí a slabé kanadské sazby naznačují, že převládá riziko růstu. 1,2450/75 je nynější zóna podpory pro USDCAD.

NZD: Povyskočení nad 0,7450 přes noc v NZDUSD se neudrželo – bude tato dobrá rezistence páru pokračovat?

SEK: Slabší díky překvapení Riksbank s negativními sazbami, ale velmi slabé kvantitativní uvolňování může znamenat, že slabost SEK má své meze – sledujme dále oblast 9,70/75 pro EURSEK.

NOK: Silné ceny ropy mohou znamenat opatrnost v krátkém období s očekáváním dalšího posilování EURNOK, avšak guvernér Norges Bank ?ystein Olsen jasně prohlásil ve svém včerejším projevu, že by si přál slabší norskou korunu jako cestu ke zvyšování norské konkurenceschopnosti.

Nadcházející ekonomické události

  • Španělsko, leden CPI (0800)
  • HDP Maďarska Q4 (0800)
  • HDP Polska Q4 (0930)
  • Velká Británie, prosincové výsledky ve stavebnictví (0930)
  • HDP Eurozóny Q4 (1000)
  • Kanada, prosincový prodej průmyslových výrobků (1330)
  • USA, únor – předběžná zpráva University of Michigan (1500)
  • Projev Constancia z ECB (1800)
  • Projev Fishera z amerického Fedu (Dallas) (1830)
  • Nový Zéland, lednový index výkonu služeb (Neděle 2130)
  • Nový Zéland, maloobchodní prodeje bez inflace za Q4 (Neděle 2145)
  • Japonsko Q4 HDP (Neděle 2350)

 

John Hardy, měnový stratég Saxo Bank

John Hardy, původem z Texasu, absolvoval Texaskou univerzitu v Austinu s vyznamenáním. Od roku 2002 pracuje v Saxo Bank. V oddělení měnové strategie a správy aktiv prošel různými pozicemi. Nyní John J. Hardy působí na pozici vedoucího oddělení měnové strategie Saxo Bank. Díky populárnímu a často citovanému každodennímu sloupku FX Update, který pravidelně využívají novináři, traderová komunita a klienti Saxo Bank, si vybudoval široký fanklub. Je pravidelným hostem a komentátorem televizních stanic jako například CNBC, CNBC Arabia a Bloomberg. Kromě svého sloupku a vystupování v médiích je autorem komentářů k aktuální situaci kolem hlavních měn, politiky centrálních bank, makroekonomických trendů atd.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE