EMU: CPI, Draghi, USA: Yellenová, Spotřebitelský sentiment Conference Board

24.02.2015 | , HighSky Brokers
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

11.00 SEČ - Eurozóna: CPI (01 2015, m/m,%)         11.00 SEČ - Eurozóna: CPI (01 2015, y/y,%)

Očekávání: -1,6                                                               Očekávání: -0,6
Předchozí:  -0,1                                                               Předchozí:   -0,2
Meziroční deflace, respektive inflace bez cen potravin, energií, alkoholických nápojů a tabákových výrobků v eurozóně podle odhadu Eurostatu v lednu zrychlila na -0,6 % z -0,2 % v prosinci, respektive ve stejném srovnání zpomalila na 0,6 % z 0,7 %. Inflaci táhne ke dnu pokles cen energií, ale i bez tohoto efektu, je celkově cenový růst eurozóny slabý. Deflační tlaky jsou až na výjimky patrny v celé eurozóně a EU. Vedle celkové slabosti inflace je tristní také pohled na souhrnný klesající inflační trend. Inflace je hluboce pod cílem ECB.

 

15.00 SEČ – Eurozóna: Prezident ECB Draghi vystoupí při oficiálním představení nové 20 eurové bankovky organizovaném ECB ve Frankfurtu
ECB na minulém lednovém zasedání monetární politiky představila program kvantitativního uvolňování 60 mld. EUR/měsíčně od března s mírně optimistickým výhledem ochabování ek. rizik a postupném růstu inflace.
ECB dlouhodobě neplní svůj hlavní inflační cíl 2,0 %. Nemá situaci s deflací resp. příliš nízkou inflací pod kontrolou. Navyšováním monetární expanze, tedy posilování peněžní nabídky a mířeným tlakem na pokles tržních úrokových sazeb a zlevňováním peněz řeší situaci ex-post, aby dosáhla svůj hlavní  inflační cíl. Růst monetární expanze tomu napomáhá také podporou ekonomiky a oslabováním eura. Proto jde o sekundární cíle ECB. Aby slabé euro výrazněji pozvedlo inflaci, je potřeba jeho ještě mnohem citelnější oslabení. Tonoucí se stébla chytá a ECB nutně potřebuje jakoukoliv pomoc a nástroj v boji s nízkou inflací. ECB také naznačila snahu přiblížení inflace resp. inflačních očekávání cíli co nejrychleji. Domnívá se totiž, že příliš dlouhé období nízké inflace se usazuje v inflačních očekáváních a že pevná fixace inflačních očekávání je rozhodující za jakékoliv situace. Podle ek. vývoje tak ECB hodlá nastavovat velikost, rychlost a kompozice nákupů cenných papírů/dluhopisů.

 

Dopad událostí na finanční trhy: Stav a tendence inflace eurozóny jsou nepříznivé pro euro a akcie, příznivé pro dluhopisy. Trend komentářů a expanzivní monetární politiky ECB je nepříznivý pro euro, ale podpůrný pro akcie a dluhopisy.

 

16.00 SEČ – USA: Prezentace pololetní zprávy monetární politiky šéfky Fedu Yellenové v senátu Kongresu ve Washingtonu
Fed na lednovém zasedání monetární politiky učinil nejvýznamnější novinkou v prohlášení pravděpodobně chybějící větu o konzistentnosti nového, méně holubičího výhledu monetární politiky s předchozí dlouhodobou proklamací, že úr. sazby mohou setrvávat dlouhodobě na nule. To je znamením, že Fed pokračuje v cestě k vyšším úr. sazbám, v zápise k prosincovému zasedání nezvykle explicitně naznačil, že je nepravděpodobné zvyšování úr. sazeb před půlí roku. Na druhou stranu dřívější, tedy zřejmě červnové zvýšení přiblížila v únoru zveřejněná informace o zesílení expanze trhu práce v posledních měsících. Zvyšování úr. sazeb taky může být rychlejší a větší.
Fed dlouhodobě hodlá úr. sazby zvyšovat zejména kvůli dlouhodobým nebezpečím nepřirozeně nízkého tržního ocenění rizika (úr. sazeb) a stability finančních trhů. Umožňuje to i aktuální příznivý vývoj ekonomiky. V posledních týdnech se na základě solidního vývoje ekonomiky, trhu práce a komentářů Fedu (které mimo jiné naznačily snížení nebezpečí nízké inflace) očekávané zvyšování úr. sazeb přiblížilo. Fed dle většiny členů FOMC zamýšlí zvýšení hlavní úr. sazby letos, na konci roku by dle Fedu sazba měla být ve výši 0-2 %. Při pravděpodobnějším scénáři normalizace inflace k 2,0 % a udržení solidního růstu ekonomiky a trhu práce lze předpokládat zahájení zvyšování úr. sazeb nejdříve od června.

 

16.00 SEČ – USA: Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (02 2015)
Očekávání: 100,0
Předchozí:  102,9
Spotřebitelská nálada amerických domácností po dlouhých letech od světové finanční krize v posledních měsících vyrostla na svůj dlouhodobý solidní normál, který je současně maximem od předkrizového roku 2007. Navíc důvěra obyvatelstva v ekonomiku by měla dále sílit. Domácnosti vnímají příznivě zlepšování podmínek trhu práce, ekonomiky a silný akciový trh, morálku obyvatelstva by měly vylepšit i propady cen ropy. Přes posílení trhu práce ale zůstává růst mezd trvale nízký, proto se zřejmě optimismus domácností zatím stále nepřelil do výraznějšího zvýšení spotřebitelské poptávky a následně inflace.

Dopad zpráv na finanční trhy: Události potvrzující solidní spotřebitelský sentiment a tendenci k utažení monetární politiky jsou spíše podpůrné pro dolar a nepříznivé pro zlato a dluhopisy. Z pohledu akcií je silnější spotřebitelská morálka příznivou zprávou, méně už tendence monetární politiky.

 

Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz  - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy 

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE