John Hardy, měnový stratég Saxo Bank
- Očekávání trhu týkající se zvýšení úrokových sazeb se po zveřejnění NFP prudce zvýšila
- Fed možná podnikne kroky dříve než později vzhledem k typickému devítiměsíčnímu cyklu
- Zuřící americký dolar je hlavním problémem časného zvýšení sazeb
V pátek zveřejněná americká zpráva o zaměstnanosti za únor představuje další pozitivní zvěst v řadě dobrých zpráv, které ukazují, že trh práce v USA se nadále zlepšuje.
Důležité je nejen, že v únoru opět došlo k výraznému zvýšení mezd, ale také to, že úroveň nezaměstnanosti v USA klesla v únoru na 5,5 %, což je horní hranice rozmezí, které Fed považuje za obvyklé.
Dolarový skok
Jde o nejnižší míru nezaměstnanosti vůbec od května 2008 a neočekávaný pokles na nejnovější minimum cyklu v míře nezaměstnanosti podnítil obrovský skok vzhůru u amerického dolaru. Trhy se rozhodly uvěřit, že nyní Fed konečně po devíti letech zvýší úrokové sazby.
Fed si mohl dovolit ten luxus dlouhého čekání předtím, než uvolní svou politiku, a to zejména díky nízké inflaci a několika náznakům, že stále pevnější trh práce způsobuje jen malou akceleraci mzdové inflace, která také zůstává na poměrně nízké úrovni.
Avšak vzhledem k tomu, že Fed si je vědom toho, že monetární politika má obvykle zpoždění devět měsíců až rok, nejspíš se rozhodne učinit kroky spíše dřív než později, protože trh práce víceméně dosáhl plné zaměstnanosti, zejména u mnoha kvalifikovaných pracovních míst.
Další jednání Federálního výboru pro volný trh se bude konat již příští týden a nepřekvapilo by mě, kdyby slovo „trpělivý“ (popisující, jak dlouho bude Fed čekat, než sazby zvýší) zmizelo z nového prohlášení o monetární politice a tím se otevřela možnost červnového zvýšení sazeb.
Co však rozhodnutí Fedu zvýšit sazby komplikuje, je rozvášněný býčí trh amerického dolaru, což je jen zčásti důsledek skvělých ekonomických výsledků USA a předpokladů dalšího vývoje rozhodování Fedu.
Tlak na likviditu
Dalším motorem růstu USD je vysychání tradičních zdrojů likvidity amerického dolaru – zejména rezerv zahraničních měn.
Čína už nehromadí rezervy, vzhledem k tomu, že čínská měna renminbi (juan) už není pod tlakem na posilování – právě naopak. Zásoby klesly za posledních šest měsíců roku 2014 o více než 150 mld. dolarů zejména proto, že čínská realitní bublina je zřejmě u konce.
Z jiného soudku, neuvěřitelný propad cen surové ropy zřejmě znamená, že hlavní vývozci ropy, jako je Saudská Arábie, budou letos muset sáhnout do svých měnových rezerv, aby ufinancovali rozpočtové schodky, místo aby americký dolar hromadili.
Jako by to nestačilo, americká vláda se blíží vyrovnanému rozpočtu, což omezuje nabídku státní pokladny
– a tím snižuje likviditu USD – okolnímu světu.
Všechny tyto okolnosti jsou zcela mimo kontrolu Fedu a je ironické, že silný dolar už nyní funguje jako silný mechanismus pro globální omezování likvidity a ekonomiky.
V tuto chvíli je nejvíce stresujícím faktorem rozběhnutý býčí trh amerického dolaru.
Tím se nabízí otázka: co nastane během příštích měsíců jako první – stihne Fed první zvýšení úrokových sazeb, nebo zuřivý americký dolar nejprve přispěje ke zhroucení celosvětového kapitálového trhu?
Vedoucí oddělení měnové strategie Saxo Bank
John Hardy, původem z Texasu, absolvoval Texaskou univerzitu v Austinu s vyznamenáním. Od roku 2002 pracuje v Saxo Bank. V oddělení měnové strategie a správy aktiv prošel různými pozicemi. Nyní John J. Hardy působí na pozici vedoucího oddělení měnové strategie Saxo Bank. Díky populárnímu a často citovanému každodennímu sloupku FX Update, který pravidelně využívají novináři, traderová komunita a klienti Saxo Bank, si vybudoval široký fanklub. Je pravidelným hostem a komentátorem televizních stanic jako například CNBC, CNBC Arabia a Bloomberg. Kromě svého sloupku a vystupování v médiích je autorem komentářů k aktuální situaci kolem hlavních měn, politiky centrálních bank, makroekonomických trendů atd.