Americké trhy v týdnu od 3.1. do 7.1.2005

10.01.2005 | , Böhm&Partner
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Americké akcie přivítaly nový rok červenými čísly, nyní se čeká na výsledky. Kapitálové trhy ve Spojených státech amerických našly v prvních třech dnech minulého týdne ty pravé omluvy k vybírání zisků. Tyto poklesy zařídily i celkové oslabení za celý týden, i přes mírné posílení ve čtvrtek a v pátek. Vývoj trhů v tomto týdnu byl spíše informativního charakteru, než že by za tímto oslabením stály konkrétní zprávy.

První lednovou seanci zahájily americké akcie růstem, poté však prudce poklesly v reakci na spíše nepodstatné ekonomické zprávy. Prosincový Index Institutu řízení dodávek byl reportován na 58,6; což se v podstatě shodovalo s odhady trhu pro 58,5. Komponent zaměstnanosti ovšem činil pouhých 52,7, oproti 57,6 v listopadu. Tato skutečnost se brala jako náznak, že páteční zprávy z trhu práce budou zřejmě mnohem horší, než se očekává, a to zejména z výrobního sektoru. Samozřejmě, že tyto obavy byly do pátku, kdy oznámená data vyšla zhruba dle očekávání trhu a zaměstnanost ve výrobním sektoru se ve skutečnosti zvýšila poprvé za čtyři měsíce, naprosto zapomenuty. I přesto, že tyto obavy byly shledány neopodstatněnými, se již akcie nedokázaly do konce pondělního obchodování vzpamatovat z ranních ztrát a první obchodní den nového roku zakončily v červených číslech.

Stejný vývoj z první seance nového týdne se opakoval i v úterý. Trhy opět zahájily obchodování výše a na začátku odpoledne opět zamířily do červených čísel. Americký Výbor pro operace na volném trhu (FOMC) zveřejnil záznam ze svého prosincového jednání, ve kterém nebylo příliš mnoho překvapujících zpráv. Komise uvedla, že i nadále hodlá zvyšovat krátkodobé úrokové sazby, s čímž ale mnozí již počítali. Komise současně oznámila, že se americká ekonomika zrychluje mírně nad dlouhodobé trendy, ale i tuto skutečnost již vyjadřují ekonomická data. Jak ale ze záznamu také vyplynulo, několik zástupců centrální banky vyjádřilo obavy z poklesu růstu produktivity, oslabujícího dolaru a vysokých cen ropy jako faktorů možné akcelerace inflace, a naznačilo tak nutnost agresivnějšího přístupu ke zvyšování úrokových sazeb s cílem posílit dolar a udržet inflaci na uzdě. Zveřejnění záznamu z prosincového jednání FOMC tak vyvolalo prodejní vlnu a zvýšené objemy zobchodovaných akcií.

Omluvou pro středeční výprodeje bylo prudké zvýšení cen ropy. Ceny ropy mají bezesporu svůj význam, ale kapitálový trh totálně ignoroval jejich denní fluktuace, když se cena ropy pohybovala mezi 40-45 USA za barel. Ve středu ovšem tato skutečnost stačila na to, aby na trhu vyvolala určitou nervozitu vedoucí k následným výprodejům.

Čtvrtou lednovou seanci již trhy posílily (i když cena ropy opět vzrostla). Výsledky maloobchodních společností za měsíc prosinec vyšly obecně nad očekáváním, a do určitého stupně tyto zprávy pomohly ke stabilizaci situace na trhu.

V pátek byla zveřejněna tak dlouho očekávaná data z trhu práce. Počet nově vytvořených pracovních míst vzrostl za měsíc prosinec o 157 000, což vyšlo mírně pod analytiky očekávaným nárůstem o 175 000, ale listopadové zvýšení bylo zrevidováno výše o 25 000. Nárůst o 182 000 za tyto dva měsíce již vyšel v podstatě v souladu s očekáváním a současně se blíží průměru 189 000 za posledních pět měsíců. I přesto, že stabilizující se trend v počtu nově vytvořených pracovních míst uklidňuje svým způsobem situaci na trhu, zakončily americké indexy páteční obchodování mírným poklesem.

Uplynulý týden byl hodně chudý na zprávy z korporátního sektoru a i výsledkových zpráv bylo poskrovnu. Farmaceutický, maloobchodní a pojišťovací sektor byly jedinými obory, které v tomto oslabujícím týdnu vykázaly nárůst o více než jedno procento. Maloobchodní tituly těžily z dobrých výsledků za měsíc prosinec. Internetové tituly byly zasaženy trvajícími obavami z ocenění a softwarový sektor oslabil v reakci na řadu negativních komentářů investičních firem na adresu některých klíčových titulů z tohoto oboru. Těžký týden mají za sebou rovněž polovodiče.
Za první týden nového roku blue-chipový index Dow Jones Industrial Average oslabil o 1,7 procenta, index složený převážně z technologických titulů poklesl o 4 procenta a širší index Standard & Poor´s 500 ztratil 2,1 procenta.

Dnes již výrobce hliníku Alcoa Inc. (AA) oficiálně zahajuje výsledkové období za čtvrté čtvrtletí, které plnou parou propukne 17. ledna. Mezi dalšími společnostmi, které v tomto týdnu otevřou své účetní knihy, jsou Intel Corp. (INTC), Apple Computer Inc. (AAPL) a Sun Microsystems Inc. (SUNW).

Celkově se růst všech titulů indexu Standard & Poor´s 500 za letošní rok odhaduje asi na 10 procent, což je zhruba polovina růstu předpokládaného pro rok 2004.

Očekávané ekonomické zprávy pro nadcházející týden:

  • Pondělí: Zásoby velkoobchodů za listopad (odhad +0,8 %)
  • Úterý: -
  • Středa: Obchodní bilance za listopad (odhad -53,0 mld. USD); Státní rozpočet za prosinec (odhad -12,5 mld. USD)
  • Čtvrtek: Nově vzniklé nároky na podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 7. ledna (odhad 335 tis.); Maloobchodní tržby za prosinec (odhad +0,7 %)
  • Pátek: Obchodní zásoby za listopad (odhad +0,6 %); Index výrobních cen za prosinec (odhad -0,1 %); Jádrový PPI za prosinec (odhad +0,2 %); Míra využití kapacit za prosinec (odhad 78,9 %); Průmyslová výroba za prosinec (odhad +0,5 %)

Autor článku

Klára Štěpánková  

Články ze sekce: INVESTICE