Včera zasedala Česká národní banka. Její guvernér pan Singer měl opět tendenci slovně oslabovat domácí měnu, když uvedl, že rizika případného dalšího oslabení intervenčního kurzu koruny ze strany banky od posledního zasedání vzrostla. Nicméně slova ČNB následně kontroval prezident Miloš Zeman a koruna nakonec své ztráty smazala.
Spojené státy včera odpoledne publikovaly data z trhu práce, a to počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Ty klesly o 9 000 na hodnotu 291 000. Lepší data indikují, že příští týden by ukazatel NFP mohl pozitivně překvapit a v investorech opět ožila naděje na brzké zvýšení úrokových sazeb. Pozor však dnes večer na projev šéfky Fedu v 20:45. Ta bude mluvit o monetární politice na konferenci Fedu v San Franciscu. Odpoledne nás rovněž čekají výsledky posledního měření HDP USA za 4. kvartál.
Avšak lepší čísla z trhu práce nepomohla americkému akciovému trhu, který uzavřel v červených číslech již 4. den v řadě. Nicméně Index S&P 500 se stále drží nad hodnotou 100denního průměru, nad nímž se mu včera rovněž podařilo uzavřít. Nicméně v případě průrazu této technické podpory směrem dolů, index čeká podle všeho cesta směrem na jih až k 200dennímu průměru.
Včera měli dva členové americké centrální banky (Fed) projev. Dennis Lockhart uvedl, že ekonomický růst v prvním čtvrtletí letošního roku se zdá být poměrně slabý, proto by mělo dojít ke zvýšení úrokových sazeb až v polovině roku. Další James Bullard ze St Louis uvedl, že nyní je vhodná doba na to, aby Fed začal normalizovat monetární politiku. Dolar díky těmto slovům, která naznačily, že banka je stále na cestě k růstu úrokových sazeb posílil. Americkému dolaru včera pomohla nejen zmiňovaná data z trhu práce a projevy členů Fedu, ale index nákupních manažerů (PMI) ze sektoru služeb, který dosáhl na hodnotu 58,6 bodu, což je nejlepší výsledek od září 2014.
Ropa se vzpamatovala z prvotního výprodeje způsobeného zprávami, že Saudská Arábie se zapojila do vojenských akcí proti jemenským Húsíům. Včerejší posílení ceny ropy bylo způsobeno obavami, že konflikt zhorší přepravu suroviny přes úžinu Bab-el-Mandeb mezi Jemenem a malou Džibutskou republikou.
V centru pozornosti investorů byla ráno data inflace z Japonska. Celonárodní index spotřebitelských cen (CPI) očištěný o efekt zvýšení daně DPH (duben 2014) klesl v březnu v meziročním srovnání na nulu. Centrální banka je tak opět ve složité situaci, kdy se jí před očima vzdaluje 2procentní inflační cíl, a to i navzdory masivním měnovým stimulům. Další špatnou zprávou byla informace, že výdaje domácností v únoru meziročně klesly o 1,8 procenta, což je o 0,4 procenta větší propad, než byla očekávání trhu. Japonský akciový index Nikkei ve výsledku v pátek uzavřel 1 procento v mínusu. U akciových trhů může nyní zvážit i vybíraní zisků na konci prvního kvartálu.
Růst ropy zastavila rezistence na úrovni předchozích maxim 52,30 USD. Ropa z technického pohledu stále zůstává v růstovém pohybu a lze očekávat konsolidaci v trojúhelníku. O vstupu do krátkých pozic lze uvažovat až v případě proražení rostoucí trendové linie. Jako silná rezistence je nyní hodnota 52,30 a 54,85.
NZD/USD se nyní pohybuje na hodinovém grafu v klesajícím trendovém kanálu. Do krátkých pozic je vhodné vstoupit z hlediska Money managementu u horní hrany kanálu, s tím že je potřeba počítat, že měnový pár má rezistenci až u kulatého čísla a předchozích maxim na úrovni 0,7700.
Měnový pár GBP/AUD odolal supportu v podobě rostoucí trendové linie a využil býčí divergence k růstu. Nyní před ním stojí hodnota rezistence v podobě předchozích maxim na úrovni 1,9200. V případě její proražená by se měnový pár mohl vydat dále na sever. Nicméně lze očekávat i krátkou konsolidaci v trojúhelníku. V případě propadu pod trendovou linii se analýza zneplatní.