Pravidelný týdenní komentář k trhu

27.03.2015 | , J & T
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Uplynulý týden se investoři zaměřili na pokračující jednání mezi Řeckem a jeho věřiteli, především se zástupci Německa. Řecku „pomalu“ ubíhá čas díky nedostatečným finančním prostředkům na to, aby dostálo svým závazkům. Nicméně prozatím žádné dohody nebylo dosaženo a finální řešení se tedy dále jen odsouvá. Pro trh je dění kolem Řecka stále potenciálně vysoce rizikovou událostí. Kromě Řecka se pozornost upírala na makroekonomické ukazatele, které v případě USA prozatím vypovídají o slabosti tamní ekonomiky v počátku roku 2015. Domácí index PX zakončil týden na 1023 bodech, což znamenalo pokles o 2,1 % t/t.
 
Z domácích zpráv jsme sledovali informace spojené s CME. Kde podle údajů agentury Bloomberg prodal 19.3. jeden ze dvou šéfů CME Michael Del Nin 7126 akcií firmy za cenu 2,66 USD. Prodej není významný objemem (cca 19 tis. USD), avšak prodej akcií vrcholným managementem není trhem vnímán pozitivně. Prodej podle nás přišel po přidělení akciových odměn za loňský rok managementu. Del Nin má ještě přes 10 tis. akcií firmy. Titul zakončil páteční obchodování na 67,6 Kč (-0,7 % t/t).
 
Z informací z pátečního tisku zřejmě nestihne ministerstvo financí připravit nový hazardní zákon tak, aby mohl platit od začátku příštího roku, jak bylo původně avizováno. Toto se netýká vyššího zdanění, které řeší jiná právní úprava. Z pohledu Fortuny by mohlo být významné případné posunutí spuštění nových her, jako je internetové kasino. Pravě tyto hry jsou jedním z důvodů, proč se společnost rozhodla výrazně investovat do nové platformy. Posunutí platnosti zákona, který tyto hry upravuje, by tak bylo pro Fortunu negativní. Akcie Fortuny zakončily týden na 102 Kč (-1,1 % t/t).
 
Nejvíce klesající akcií v uplynulém týdnu byl Stock Spirits (-5,5 %; 81 Kč). Na titulu nedošlo ke zveřejnění žádné kurzotvorné informace. Akcie trpí slabými výsledky díky pokračujícímu cenovému tlaku především v Polsku. Naopak největší růst zaznamenaly akcie NWR (+6,1 % na 0,35 Kč). Nicméně díky ceně titulu se jedná spíše o technický posun. Dařilo se rovněž akciím Unipetrolu (+3,3 % na 127 Kč). Ty smazaly část propadu z minulého týdne, kdy docházelo k rebalanci CECE indexů, ze kterých Unipetrol vypadnul.
 
Příští týden budou investoři nadále sledovat dění kolem Řecka a jeho snah dosáhnout dohody ohledně vypořádání svých závazků. Kromě Řecka se pozornost bude upínat k pátečním americkým datům z trhu práce. Solidní číslo nových pracovních míst může potvrdit vysvětlení přechodné slabosti v americké ekonomice ze začátku roku studenou zimou a technickými výpadky v přístavech. Naopak pokud budou data pod odhady, může se potvrdit současná ekonomická slabost, která se dále projeví do hospodářských výsledků firem. Vzhledem k tomu zůstává naše očekávání na vývoj akciového trhu pro nadcházející týden neutrální s vyčkávací strategií na konec týdne.
 
Na domácí scéně bude pokračovat výsledková sezóna. V pondělí zveřejní svá celoroční čísla PMČR. Očekáváme solidní set výsledků s čistým nekonsolidovaným ziskem na úrovni 941 Kč/akcii (+14,8 % r/r). Za solidním růstem by měl stát zvýšený export na Slovensko a ostatních zemí v rámci EU spolu s předzásobením v ČR před faktickým zvýšením daní. Očekáváme, že PMČR vyplatí celý čistý zisk jako hrubou dividendu. Pokud se projekce naplní, očekávali bychom kladnou reakci trhu vzhledem k tomu, že jsme poněkud optimističtější než zbytek tržního očekávání.
 
Z makroekonomického výhledu na příští týden se v Číně zaměříme na středeční indexy PMI průmyslu (oficiální oček. 49,7 a HSBC oček. 49,3 bodu). V USA zaměříme na úterní index spotřebitelské důvěry (oček. 96,5 po 96,4 bodech), středeční změnu zaměstnanosti dle agentury ADP (oček. +225 po 212tis. prac. míst) a ISM průmyslu (oček. 52,5 po 52,9 bodu), čtvrteční průmyslové zakázky (oček. -0,3 po -0,2 % m/m) a páteční měsíční data o zaměstnanosti (oček. +250 po 295tis. prac. míst). Míra nezaměstnanosti by měla zůstat na úrovni 5,5 %.
 
 
 
 
 
 

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE