Nálada na euru je optimističtější, protože nekompromisního ministra financí Varufakise nahradil v čele vyjednávacího týmu ministr zahraničí Tsakalotos. Ten má mnohem větší zkušenosti s evropskou byrokracií. Finanční trhy vidí tuto výměnu jako cestu správným směrem, avšak ještě nezaručuje dosažení dohody mezi Řeckem a věřiteli. Klíčová pro vývoj EUR/USD bude středa, kdy se dovíme výsledek ze zasedání americké centrální banky (Fed) a data HDP za první čtvrtletí ze Spojených států. V případě, že by Fed naznačil opatrnější přístup k utahování monetární politiky, pak lze očekávat na EUR/USD „shortsqueeze“. Společnost Apple včera zveřejnila výborné hospodářské výsledky. Prodej iPhonů v meziročním srovnání posílil o 40 procent. Druhým největším trhem se po USA stala Čína. Předtím toto místo patřilo eurozóně.
Americký dolar se včera odpoledne opět dostal pod prodejní tlak, klesl na 3týdenní minima, když index nákupních manažerů (PMI) od společnosti Markit ze sektoru služeb klesl v dubnu na 57,8 bodu, čímž o 1,3 bodu minul očekávání trhu. Ve srovnání s březnem si pohoršil o 1,4 bodu. Dnes nás čeká index spotřebitelské důvěry z USA od společnosti CB v 16:00. Slabší dolar se následně projevuje na vývoji ostatních měnových párů, které naopak posilují. Ze slabšího dolaru těží komodity. Zlato včera posílilo o 20 dolarů z 1180 na 1200 USD za unci. Z vyšších cen komodit následně těží komoditní měny jako australský a kanadský dolar. Australskému dolaru nyní pomáhá kromě dražšího zlata i vyšší cena železné rudy. Ta za měsíc duben posílila o 15 procent na hodnotu 58,70 USD za tunu.
Guvernér australské centrální banky RBA Glenn Stevens ráno uvedl, že se nebude blíže vyjadřovat k tématu monetární politiky vzhledem k zasedání centrální banky, které je na programu příští týden. Trhy nyní dávají 50 procentní šanci, že RBA příští týden sníží základní úrokovou sazbu. Novozélandský dolar je téměř beze změny. Vyčkává na zítřejší zasedání centrální banky (RBNZ).
Britská libra se včera podívala nad hodnotu 1,5200 prvně za 7 týdnů díky příznivým předvolebním průzkumům. Ty favorizují vítězství konzervativní strany Davida Camerona o 6 procent před Labouristy.
CAD/JPY podle všeho docházejí síly, což lze vidět na 4hodinovém grafu z delších knotů svíček i vývoje oscilátore MACD. Na grafu lze najít rovněž formaci připomínající dvojitý vrchol. Potenciálně dosažitelné cíle jsou vyznačeny fialovou čárou.
EUR/JPY se pohybuje v rostoucím kanálu, kde ho čeká první rezistence na úrovni Fibonacciho hodnoty 38,20 a následně pak na úrovni 50,00. Je vhodné sledovat reakci páru u hodnot rezistencí případně hledat náznaky na prolomení kanálu směrem dolů.
EUR/USD se pohybuje v rostoucím kanálu. Dokud bude euro v kanálu, preferují se nákupní pozice. Cílem se může stát i hodnota předchozích maxim 1,1040. O prodeji lze uvažovat až v okamžiku proražení kanálu směrem nahoru.