11.00 SEČ - Eurozóna: CPI (04 2015, y/y,%, odhad Eurostatu)
Očekávání: 0,0
Předchozí: -0,1
Cenový vývoj v posledních kvartálech úzce kopíruje vývoj cen ropy resp. energií, jejich obrat tak zřejmě znamená, i dle očekávání trhu, návrat z deflace (poklesu cen) k cenové stagnaci resp. inflaci (růstu cen) na meziroční bázi. V celkovém pohledu inflaci táhne ke dnu pokles cen energií, ale i bez tohoto efektu, je celkově cenový růst eurozóny slabý. Deflační tlaky jsou až na výjimky patrny v celé eurozóně a EU. Vedle celkové slabosti inflace je tristní také pohled na souhrnný klesající inflační trend. Inflace je hluboce pod cílem ECB. To jediný hlavní důvod expanzivních programů monetární politiky ECB. Stav a tendence inflace eurozóny jsou nepříznivé pro euro a akcie, příznivé pro dluhopisy.
14.30 SEČ – USA: Index zaměstnaneckých nákladů (Q1 2015, q/q)
Očekávání: 0,6%
Předchozí: 0,6%
Meziročně rostou dlouhodobě zaměstnanecké náklady nominálně kolem 2,0%. Právě v tomto článku ek. cyklu, tedy mzdách, chybí spojka ek. oživení a posilujícího trhu práce. To také zpětně potvrzuje, že trh práce ještě není zcela vyléčen a zůstává hlavně „trhem firem“, které si mohou diktovat podmínky a kontrolovat tak nízký růst mezd. Proto ek. oživení ale i inflační nebezpečí jsou stále podvyživená. Na druhou stranu ale informace za poslední dva kvartály naznačily mírné zrychlení růstu zaměstnaneckých nákladů a to jak mezd tak i benefitů v soukromé i státní sféře. Je to počátek obratu vývoje mezd a start jejich rychlejšího růstu? Data tak budou velmi zajímavá a důležitá.
15.45 SEČ – USA: Firemní barometr Chicaga (04 2015)
Očekávání: 50,0
Předchozí: 46,3
Trh za duben čeká posílení indexu a tím i zastavení poklesu ek. aktivity regionu. V únoru index překvapivě propadl na 5ti a ? leté minimum znamenající citelný pokles ek. aktivity regionu (mimochodem první od dubna 2013). Propadly hlavní segmenty indexu: produkce, nové objednávky (rekordní propad indexu na pokrizové minimum od června 2009) a nevyřízené objednávky a zaměstnanost. Svůj vliv podle organizace zveřejňující indikátor pravděpodobně měly stávka na Západním pobřeží a nezvykle chladné a bouřlivé počasí. V březnu pak index a jeho komponenty posílily jen drobně. Index tak zůstal v pásmu kontrakce (pod 50bodovou hranicí), což potvrzuje zpomalení růstu celé ekonomiky. První čtvrtletí je tak nejslabší od třetího čtvrtletí 2009.
I jiné regionální a celostátní zprávy (zejména propady maloobchodních tržeb, index ISM průmyslu, regionální data ek. aktivity, oslabení růstu trhu práce, mírná data trhu domů) v posledních měsících kvůli zmíněným důvodům naznačily citelnější oslabení růstu sektorové a agregátní ek. aktivity na slabší úroveň, na druhou stranu spotřebitelský sentiment a růst aktivity služeb jsou solidní. Solidní růst ek. aktivity signalizují, přes nedávné oslabení, i výhledy firem pro začátek roku 2015. Data jsou tak poslední dobou smíšená.
Zdá se však, že celková ek. aktivita po očištění o tyto efekty stále solidně roste. Dlouhodobě po odeznění zmíněných krátkodobých efektů lze předpokládat spíše obnovení dosavadních růstových trendů posledních kvartálů. Výhled pro poptávku i produkci hospodářství je tak nadále příznivý.
Dopad na finanční trhy: Nízká inflace eurozóny je nepříznivá pro euro a akcie, dobrá pro dluhopisy. Zprávy zaměstnaneckých nákladů jsou stále nepříznivé pro dolar a akcie na rozdíl od dluhopisů, poslední série dat ale naznačují určitý obrat. Data jsou nepříznivá pro zlato. Regionální indikátory ek. aktivity tak jako jiné ek. informace poslední doby jsou momentálně nepříznivé pro dolar a akcie, dobré pro dluhopisy a zlato.
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy