Poslední dubnový týden se nesl ve znamení lehkých výprodejů napříč aktivy. Jen připomeneme, že pro většinu evropských burz včetně BCPP se jednalo o zkrácený týden z důvodu pátečního svátku. Investoři se zajímali především o zasedání amerického FEDu, které nepřineslo nové informace. Centrální bankéři měli opatrný výhled na ekonomiku, ale poukazovali na stále solidní růst na trhu práce. Investoři si aktuální zasedání vyložili jako spíše holubičí s tím, že sazby by se neměly zvedat překotně rychle. Nicméně nepříjemně vnímali informace o slabším vývoji ekonomiky. Slabší americkou ekonomiku přinejmenším za 1Q15 potvrdil i výsledek HDP, který vykázal růst o 0,2 % q/q při očekávání +1,0 %. Domácí index PX zakončil týden na 1029 bodech, což znamenalo pokles o 2,0 % t/t.
Z domácích zpráv jsme sledovali pokračování výsledkové sezóny. CME zveřejnila lehce lepší provozní zisk EBITDA s 11,3 mil. USD vs. oček. 9 mil. USD. Nicméně čistá ztráta 73,3 mil. USD vs. oček. -42 mil. USD byla zklamáním. Navíc dodatečné náklady za daňové dovypořádání v Rumunsku přinesou dodatečné výdaje pravděpodobně v 2Q. Titul zakončil týden na 67,5 Kč (-3,4 % t/t).
Pivovary Lobkowicz zveřejnily výroční zprávu ve čtvrtek po zavření trhu. Zde byly výsledky mírným zklamáním při provozním zisku EBITDA 212 mil. Kč (očištěné číslo) vs. oček. 230 mil. Kč. Nicméně některé položky zřejmě potřebují podrobnější vysvětlení, které by mohlo být představeno v pondělí na konferenčním hovoru. Akcie zakončily páteční seanci na 180,5 Kč (+0,8 % t/t).
Jen ještě připomínáme, že technicky se akcie O2 CR obchodovaly od pondělí bez nároku na hrubou dividendu 13 Kč. V úterý pak proběhla valná hromada, kdy byly dle očekávání schváleny všechny navržené body včetně rozdělení společnosti a dividendy. Titul zakončil týden na 201 Kč (-8,8 % t/t).
Nejvíce klesající akcií v uplynulém týdnu mimo vliv obchodování bez dividendy byl VIG (-5,5 %; 978 Kč). VIG již dříve představil zhoršený výhled na aktuální rok díky nízkým výnosům ze státních cenných papírů. Investoři postupně revidovali svoje výhledu na titul, což se projevuje i v tržní ceně. Naopak nejvíce rostoucí akcií byl Unipetrol (+4,0 % na 153,7 Kč). Na titulu je znát silný zahraniční kupec po v předminulém týdnu zveřejněných velmi solidních výsledcích. Investoři hodnotí pozitivně přetočení finanční pozice do kladného teritoria.
Příští týden se investoři zaměří na pokračování výsledkové sezóny a na jednání kolem Řecka, kde se především řecká strana téměř zavázala najít konsensus do soboty 9.5. Kromě toho budou investoři sledovat makroekonomická čísla z USA a to především páteční data o zaměstnanosti, kterým je přikládána vysoká váha díky spekulacím ohledně budoucích kroků FEDu. Očekáváme volatilní týden bez jasného trendu.
Z domácího trhu připomínáme, že v úterý bude ukončena nabídka akcií Slovenského Telekomu pro retail a ve středu pro instituce. Akcie by se měla začít obchodovat i na BCPP od 12.5.
Domácí výsledková sezóna bude pokračovat ve středu Komerční bankou, kde očekáváme stabilní vývoj, a nemělo by nastat výraznější překvapení. Čistý zisk očekáváme na úrovni 3,1 mld. Kč.
Ve čtvrtek zveřejní výsledky Erste Group, kde čekáme silný meziroční nárůst čistého zisku na 191 mil. EUR (+85 % r/r) díky nižším opravným položkám, které by měly reflektovat jistou stabilizaci situace v Maďarsku a Rumunsku. Relativně silné výsledky by mohly nadále přilákat zájem investorů.
Rovněž ve čtvrtek zveřejní čísla Fortuna, kde neočekáváme zatím žádné výrazné výkyvy. Investoři jsou prozatím konzervativní vůči titulu díky změně strategie.
Z makroekonomického výhledu na příští týden se v Číně zaměříme na pondělní data o průmyslovém PMI z dílny HSBC (oček. 49,4 po 49,2 bodu) a páteční data ze zahraničního obchodu. V USA se zaměříme na pondělní podnikové objednávky (oček. +2,2 po +0,2 % m/m), úterní ISM služeb (oček. 56,2 po 56,5 bodech) a páteční měsíční data z trhu práce (oček. +223 tis. po +126 tis. nových prac. míst m/m). Relativní míra nezaměstnanosti by měla klesnout na 5,4 % z 5,5 % zaznamenaných v březnu. V Německu se zaměříme na čtvrteční podnikové objednávky (oček. +1,5 po -0,9 % m/m) a páteční průmyslovou produkci (oček. +0,4 po +0,2 %).