a ... 2,57%. Špatná nálada investorů je tak trochu záhadou, neboť výsledky korporací v tomto týdnu byly poměrně dobré a zveřejněná makroekonomická čísla byla pro trhy spíše pozitivní.
Makroekonomická čísla
Výrobní aktivita v oblasti státu New York v lednu expandovala v menší míře, než v prosinci. Svědčí o tom dnes uveřejněná hodnota indexu NY Empire State 20,1 bodů, která je oproti minulému měsíci nižší o 7 bodů. Hodnota indexu je nižší, než ekonomové předpokládali. Tržní konsensus se těsně před zveřejněním pohyboval kolem 25 bodů.
Podle zprávy amerického ministerstva financí připlulo do americké ekonomiky v listopadu celkem 81 miliard dolarů, což je téměř dvojnásobek říjnových hodnot a zároveň nejvyšší přítok od června 2003. Výrazně vzrostly nákupy amerických cenných papírů a to na 99,7 miliardy dolarů – o 34 miliard více než v říjnu. Tato zpráva způsobila poměrně výrazné posílení dolaru na světových devizových trzích.
Veden klesajícími cenami u benzínových čerpadel vykázal index amerických spotřebitelských cen (CPI) záporný vývoj. V posledním měsíci roku 2004 jeho hodnota klesla o 0,1%. Ceny energií se na poklesu tohoto důležitého ukazatele inflace podepsaly nejvíce, když se propadly o 1,8%. Bez zahrnutí cen energií a potravin vykázal CPI růst o 0,2%. Za celý rok vzrostly spotřebitelské ceny v USA o 3,3%, což je nejvyšší nárůst od roku 2000, kdy se ceny zvýšily o 3,4%.

Výjimečně ve středu byl zveřejněn ukazatel jobless claims udávající počet lidí, kteří si poprvé žádat o podporu v nezaměstnanosti. V minulém týdnu tak učinilo 319 000 lidí. Toto číslo je velkým překvapením, znamená pokles o 48 000 oproti týdnu předchozímu. Ekonomové tak velký propad vůbec nečekali. Tržní konsensus se před zveřejněním pohyboval okolo hodnoty 345 000. Méně volatilní čtyřtýdenní průměr jobless claims klesl na 341 000.
Pozitivní byla i zpráva o započatých stavbách za prosinec. Jejich počet vzrostl v tomto měsíci o 10,9% na sezónně upravenou anualizovanou hodnotu 2 miliony. Růst o 10,9% je nejvyšší za posledních 7 let. Ekonomové podle CBS MarketWatch předpokládali, že se počet započatých staveb vyšplhá pouze na 1,9 milionu. Směrem nahoru byl revidován i stejný údaj za listopad, z 1,77 na 1,81 milionu.
Vyhlídky americké ekonomiky se v prosinci loňského roku mírně zlepšily. Svědčí o tom růst indexu vedoucích indikátorů o 0,2%. Index složený z deseti důležitých makroekonomických ukazatelů tak vykázal růst druhý měsíc v řadě po pěti měsících propadů. Chování tohoto indexu, které předpovídá vývoj ekonomiky na 6 až 9 měsíců dopředu, naznačuje, že americké hospodářství i nadále poroste, avšak o něco mírnějším tempem, než tomu bylo doposud. Pozitivní vliv na růst indexu měly tyto indikátory: spotřebitelská očekávání, ceny akcií, peněžní nabídka a žádosti o podporu v nezaměstnanosti.
Další významné zprávy uplynulého týdne
Analytikové společnosti Bank of America se rozhodli snížit výhled na zisk J.P. Morgan na roky 2005 a 2006. Hlavním důvodem pro tento krok je středeční horší výhled oznámený společností při vyhlašování výsledků. Podle nových odhadů by měla společnost J.P. Morgan dosáhnout v roce 2005 zisku 3 dolary na akcii a v roce 2006 3,05 dolaru na akcii. Původní odhady zněly na 3,40, respektive 3,50 dolarů na akcii.
Aerolinky Delta Air Lines, které se již delší dobu potýkají s existenčními problémy, vyprodukovaly ve čtvrtém čtvrtletí roku 2004 ztrátu 2,2 miliardy dolarů. Což je proti minulému roku přímo katastrofální nárůst. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2003 ztráta DAL činila „pouze“ 327 milionů. Hlavním důvodem vysokých ztrát byly jednak vyšší ceny pohonných hmot a klesající domácí výnosy.
Akcie retailové firmy May Department Stores Co (MAY) se dočkaly zvýšení ratingu hned od dvou společností, Banc of America Securities a J.P. Morgan Securities. Hlavním důvodem je odchod CEO Genea Kahna z funkce. Banc of America zvýšila rating na „buy“. Analytici této společnosti se domnívají, že nový CEO by mohl být motorem ke zvratu dění ve společnosti nebo k jejímu prodeji. Nový rating J.P. Morgan Securities zní „overweight“. Analytici J.P. Morgan věří, že změna na nejvyšším ředitelském postu je silně pozitivní signál pro akcie i samotnou společnost May Department.
Jeden z nejznámějších výrobců zábavního softwaru, společnost Electronic Arts (ERTS) zaplatí 750 až 850 milionů dolarů za smlouvu s mediální společnosti ESPN, která jim umožní používat značku a materiály ESPN v oblíbených videohrách. Společnosti oznámily, že smlouva byla uzavřena na dobu 15 let, podrobnosti však zůstaly nezveřejněny.
Světoznámá automobilka Ford Motor Company oznámila za poslední čtvrtletí roku 2004 zisk 104 milionů dolarů, 6 centů na jednu akcii. Celkové tržby společnosti dosáhly 44,7 miliard. Zisk i tržby sice klesly, ale dosáhly či mírně převýšily horních hranic odhadů analytiků. Počet prodaných vozidel Ford ve čtvrtém čtvrtletí klesl o 133 000 na 1,751 milionů, za celý rok však vykázal růst o 62 000 kusů.
Výrobce koblih, společnost Krispy Kreme Dougnuts, bývala kdysi miláčkem akciového trhu. Nyní se však již delší dobu potýká s vážnými problémy. Situace ve firmě vyústila až ve velké změny ve vedení. Novým CEO se stal Stephen Cooper a nahradil ve funkci Scotta Livengooda, který odešel do důchodu. Novým předsedou představenstva se stal James H. Morgan a prezidentem Steven Panagos. Panagos bude nově zastávat i funkci operačního ředitele (COO). Cooper a Panagos spolupracovali se společnostií Kroll Zolfo Cooper LLC, která je hlavním poradcem restrukturalizace Krispy Kreme. Morgan působil ve funkci vicepředseda představenstva. Jeho místo nyní zaujme Robert Strickland. Poslední kapkou, která způsobila tyto rozsáhlé změny byla zpráva o poklesu tržeb za posledních 8 týdnů roku 2004. Celkové prodeje výrobků Krispy Kreme klesly oproti stejnému období minulého roku o 18%. Oslabení tržeb spolu s náklady na urovnání regulatorních obtíží může dokonce způsobit ztrátu za čtvrté čtvrtletí.
Americké aerolinky Northwest Airlines ohlásily za čtvrté čtvrtletí ještě vyšší ztrátu, než se očekávalo. Analytikové předpokládali, že tato společnost prodělá 3,97 dolarů na akcii. Northwest Airlines se však v tomto ohledu „překonaly“, když dosáhly ztráty 4,14 dolarů. V celkovém vyjádření se pak jedná o ztrátu 420 milionů dolarů. Operační tržby vzrostly oproti stejnému období minulého roku o 6,4% na 2,75 miliard. Největší vliv na velmi špatné výsledky měly dle představitelů vysoké ceny ropy a konkurenční tlaky.
Jedna z nejvýznamnějších finančních společností světa, J.P. Morgan Chase & Co. (JPM), dosáhla ve čtvrtém čtvrtletí zisku 1,7 miliardy dolarů. Ve vyjádření na akcii to znamená 46 centů. Ve stejném období před rokem činil zisk na akcii 89 centů. Operační zisk byl velkým zklamáním. Jeho výše 64 centů na akcii nedosáhla o 4 centy ani odhadů analytiků.
Konglomerát 3M (MMM) v úterý oznámil zisk za čtvrté čtvrtletí uplynulého fiskálního roku. Společnosti se podařilo vytvořit zisk ve výši 720 milionů dolarů, respektive 91 centů na akcii. Oproti stejnému období předchozího roku to znamená nárůst o 16,3%. Zároveň byl ohlášen předpokládaný zisk na první čtvrtletí. Ten by se měl pohybovat mezi 1 a 1,02 dolarem na akcii. Za celý rok 2005 by zisk 3M měl dosáhnout rozmezí 4,15 – 4,20 dolarů na akcii.
Automobilka General Motors dosáhla za čtvrté čtvrtletí zisku ve výši 1,11 dolaru na akcii. Celkový zisk za toto čtvrtletí činí 630 milionů, což znamená oproti stejnému období předchozího roku pokles o 37%. Odhady analytiků na zisk na akcii se však pohybovaly ještě níže. Zisky z prodeje automobilů klesly o 41% na pouhých 235 milionů. Celkové tržby naopak vzrostly o necelých 5% na 51,15 miliard dolarů.
Motorkářská společnost Harley-Davidson (HDI) ohlásila zisk za čtvrté čtvrtletí ve výši 209 milionů dolarů, což je o 15% více oproti stejnému období minulého roku. Ve vyjádření na akcii vzrostl zisk ze 60 na 71 centů a o 2 centy přebil odhady analytiků. Tržby vzrostly z 1,16 na 1,22 miliard. V tomto roce by mělo být dodáno na trhu přibližně 339 000 motorek Harley-Davidson. V roce 2007 by produkce nejznámějších motorek na světě měla vzrůst na 400 000 kusů.
Společnost Pfizer, přední světový výrobce léků, oznámila zisk za čtvrté čtvrtletí ve výši 2,8 miliardy dolarů, či 38 centů na akcii. Ve čtvrtém čtvrtletí předchozího roku dosáhl Pfizer zisku 602 milionů. Bez mimořádných položek činil zisk 58 centů na akcii, což však o 1 cent nestačilo na odhady analytiků. Tržby dosáhly hodnoty 14,92 miliardy, o 7% více než v roce předchozím.
Devizové a komoditní trhy
Kurz amerického dolaru vůči ostatním světovým měnám se vyvíjel smíšeně. Zatímco americká měna posilovala vůči euru i japonskému jenu, vůči britské libře mírně ztrácela. Jinak však byly pohyby na devizových trzích poměrně nevýrazné a významné kurzy se oproti minulému týdnu měnily jen v řádech desetin procenta.
To samé se dá říci i o komoditních trzích, kde z námi sledovaných komodit o více než 1% podražila pouze platina. Mírně podražily i ropa a zlato, i když páteční růst cen ropy byl poměrně výrazný a měl velký vliv na záporný výsledek akciových indexů. Příznivě se vyvíjela pouze cena zemního plynu, která klesla o 2%.
Zprávy ze světa
Stejně jako v USA, vyšla v uplynulých dnech data o vývoji spotřebitelských cen i v Evropě. Vybíráme proto ty nejzajímavější z nich.
Francouzský index CPI vykázal v prosinci meziměsíční nárůst o 0,1%. Na meziroční bázi zůstal růst cen nezměněn, činí 2,2%. Největší vliv na růst indexu měly ceny energie a tabákových výrobků. V Německu vzrostl index spotřebitelských cen meziročně rovněž o 2,2%, avšak měsíčně vzrostly ceny o 1,1%. Italský CPI vzrostl během prosince o 0,4% a o 2,3% meziročně. Spotřebitelské ceny ve Velké Británii pokračovaly v akceleraci růstu. Hodnota CPI zde vzrostla o 0,5% v meziměsíčním vyjádření.
Nepříliš příznivou zprávou pro Velkou Británii je i vývoj průmyslové produkce, jejíž růst slábne. V meziměsíčním vyjádření vzrostla o 0,2% a meziroční nárůst se snížil na pouhých 0,9%. Průmyslová produkce eurozóny dopadla ještě hůře, když za listopad dokonce klesla o 0,3% a v meziročním vyjádření vykázala pouze 0,5%-ní růst.