ČR - Průmysl v březnu pokračuje v růstu, přebytek obchodní bilance nižší kvůli vyšším dovozům strojů

07.05.2015 | , J & T
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Průmyslová výroba – březen

Průmyslová výroba v březnu podle očekávání vzrostla o 6,3 % r/r, když výsledky ovlivnily kalendářní efekty (+1 den). Sezónně očištěná průmyslová produkce meziměsíčně klesla o 0,3 % m/m, mírně korigovala předchozí silný růst 4 měsíce v řadě a meziročně byla produkce vyšší o 3,5 % (průměr + 4,4 % za 1Q).

I přes mírné zvolnění tempa růstu se obrázek domácího průmyslu dramaticky nemění. Tahounem růstu dál zůstala výroba aut (+9 % r/r; příspěvek k celkovému  růstu +1,5 p.b.), kterou doplnily další obory včetně klasického zpracování kovů a kovovýroby (+7 %). Dominantním faktorem zůstala zahraniční poptávka, protože celkové tržby vzrostly o 7 % r/r, z toho z vývozu o 9 %. V březnu nárůst nových zakázek (+10 % r/r) zopakoval únorový výsledek a dává naději na pokračování růstu. Oživení průmyslu se přirozené přelévá i na trh práce, zaměstnanost v průmyslu stále solidně roste o 3,3 % r/r. Pro ČNB asi zůstává zklamáním nominální růst mezd (3 %), který vzhledem k požadované inflaci by měl být téměř dvojnásobný (5%), ale při nulové inflaci to stále představuje solidní růst reálných mezd.

Za celý 1Q průmyslová výroba vzrostla o 4,6 % r/r a vůči 4Q/14 byla vyšší o 1,4 % q/q. Průmysl tak v 1Q zůstal dominantním faktorem růstu HDP. Dobrý výhled průmyslu dál podporují předstihové ukazatele jako index nákupních manažerů, který svou úrovní stále odpovídá růstu 5-7 %. Pro letošní rok očekáváme růst průmyslu mezi 4-5 %.

 

Obchodní bilance – březen

Obchodní bilance v březnu vykázala přebytek 19,2 mld. korun (+25,2 mld. březen 2014), což výrazně zaostalo za očekáváním (+28 mld. korun). Na jednu stranu exporty dál pokračovaly ve velmi vysokém růstu (+10 %), ale současně došlo k zdvojnásobení růstu u importů (+14 %). Vyšší dovozy hlavně odráží zrychlení investiční poptávky. Podle komentáře statistického úřadu bilanci zatížily vyšší dovozy telekomunikačních zařízení a turbín pro energetiku. Naopak stále působí levná ropa, meziročně bilance v ochodu s ropou vykázala deficit nižší téměř o 2 mld. korun. Vývoj exportu (+10 %) odráží oživení růstu v západní Evropě, která je také hlavní destinací pro české exporty – vývozy do Británie (+18 % r/r), Francie (+16 %), Německa (+11 %). Naopak ve volném pádu pokračuje vývoj exportů do Ruska (- 33 % r/r).

Za 1Q skončila obchodní bilance kumulativním přebytkem 55 mld. korun (vloni 56 mld.). V letošním roce očekáváme přebytek kolem 160 mld. korun (3,7% HDP).

 

Devizový trh přešel výsledky bez reakce a koruna stagnovala kolem 27,4 CZK/EUR.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE