Řecký ministr financí Yanis Varufakis v pondělí uvedl, že země je blízko k dohodě s mezinárodními věřiteli, v níž má dostát zadržené peníze výměnou za zavedení reforem. Aténám docházejí finanční prostředky a tamní ministr financí dává jasně najevo, že nebude mít z čeho splatit nejbližší splátku Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF). Dodal, že když si bude muset Atény příští měsíc vybrat mezi splátkou MMF a výplatou státních zaměstnanců, důchodců, zvolí tu druhou možnost. Varufakis očekává dohodou s věřiteli do jednoho týdne. Řecko nyní představuje pouhá 2 procenta ekonomiky eurozóny.
Americký akciový index Dow Jones včera dosáhl nová historická maxima, když uzavřel 19 bodů nad maximy z počátku března (18 249 bodů). Index S&P 500 včera rovněž končil obchodní seanci na nových historických maximech 2 129,20 bodů. Technologický Nasdaq včera posílil o 0,6 procenta. Akciové investory potěšila v úvodu týdne slova Evense, člena bankovní rady Fedu, jenž uvedl, že americká centrální banky (Fed) by mohla ponechat základní úrokovou sazbu na aktuální hodnotě až do začátku příštího roku.
Zápis z posledního zasedání australské centrální banky (RBA) dnes ráno nakonec ukázal, že centrální banka přeci jenom zvažuje další snížení úrokové sazby a pro tento krok si ponechává otevřené dveře. Novozélandský dolar v noci posílil díky datům, jež ukázala na očekávaný růst inflace. Pravidelnýčtvrtletní průzkum centrální banky mezi manažery ukázal, že ti očekávají v druhém čtvrtletí letošního roku meziroční nárůst inflace o 1,32 procenta, což je o 0,2 procenta výše, než ukázala data z února. Nicméně i kdyby cenová hladina následovala očekávání, bude stále pod cílem banky. 2letá inflační očekávání vzrostla z 1,80 na 1,85 procenta.
Euro dnes ráno oslabilo po slovech členů bankovní rady. Coure uvedl, že banka v měsících květen a červenec posílí nákupy dluhopisů kvůli nižší likviditě přes léto, tedy v červenci a srpnu. Naopak evropské akciové trhy tato zpráva potěšila a sílí. Navíc další člen bankovní rady Noyer uvedl, že ECB je připravena prodloužit program QE, bude-li si to vyžadovat dosažení inflačního cíle.
Cenová hladina v Británii dnes klesal do záporu poprvé od roku 1960. Index spotřebitelských cen (CPI) v dubnu meziročně oslabil o 0,1 procenta. Předchozí měsíc index stagnoval a ekonomové očekávali stagnaci i v dubnu. Jádrový index CPI očištěn o ceny jídla, energií, alkoholu a tabáku v dubnu meziročně posílil jenom o 0,8 procenta, což je o 0,2 procenta pod očekáváními trhu.
Důvěra německých analytiků a investorů se v květnu zhoršila výrazně více, než se čekalo, když neklid na světových finančních trzích znejistil jejich očekávání, pokud jde o vyhlídky největší evropské ekonomiky. Index ekonomického sentimentu ZEW pro tento měsíc klesl na 41,9 bodu z předchozí hodnoty 53,3 bodu. Ekonomové očekávali snížení ukazatele jen na hodnotu 49,0 bodů. Aktuální výsledek indexu vychází z dotazování mezi 225 analytiky a investory ve dnech 4. až 18. dubna.
AUD/NZD testuje dolní hranu rostoucího trendového kanálu. Reakce na tuto technickou hodnotu rozhodne o další vývoji měnového páru. Pro lepší odhad je dobré sledovat i vývoj měnových párů AUD/USD a NZD/USD.
EUR/CHF se pohybuje pod zelenou klesající trendovou linií, kterou včera prorazil směrem nahoru, což představuje nákupní signál. Nyní podle pravidel TA měnový pár opětovně testuje zelenou linii. Reakce na hodnotu 1,0420 bude pro dnešní den klíčová.
USD/CHF měli bychom sledovat reakci na horní trendovou linii a hodnotu rezistence 0,9360. V případě jejich překonání by se nám mohl otevřít prostor směrem nahoru.