Euro k dolaru ztrácí 0,7 % d/d na 1,091. Euro ve druhé polovině května ztratilo téměř 50 % zisků z jarních minim, růstový trend byl vážně poškozen. Mnoho na tom nezměnily ani smíšené ek. informace USA. Květnový firemní barometr Chicaga nečekaně propadl zpět k zimním minimům jako potvrzení trvající letošní slabosti. Naopak dubnové prodeje nových domů překonaly očekávání, dlouhodobě solidní fundament pak potvrdil Index spotřebitelského sentimentu Conference Board.
Trh dnes může čile obchodovat v 16.00 SEČ, kdy má být zveřejněn květnový Index ISM průmyslu USA. Index má mírně posílit, i tak by ale růst aktivity zůstal slabý. To jsou zprávy spíše nepříznivé pro dolar, akcie a dobré pro zlato a dluhopisy.
Technický pohled: Trh sice technicky potvrdil středně- či dlouhodobější dno 1,045, ale vývoj druhé poloviny května vystavil významnou výzvu platnosti růstového trendu. Naděje růstu eura pro příští měsíce jsou spjaty s udržením průlomové linie 1,094. Udrží-li, trh může myslet na rezistence 1,106, 1,121, 1,147, 1,153, 1,166 a hlavní rezistence 1,213, případně 1,227. Jejich případné znovuzískání by obnovilo významnější růstový moment, nicméně z pohledu eura z důvodů poškození dekádního technického pohledu a rovněž nepříznivého fundamentálního vývoje a výhledu postup přes 1,227 není preferován. V případě selhání průlomové linie 1,094 trh zamíří ke komplexu další, a z hlediska grafického prostoru na dlouho poslední, silné podpůrné bariéry tvořené spojnicí spodní linie klesajícího kanálu od roku 2008 a podporou konsolidačního trojúhelníku z let 2000 – 2001: jde o pásmo 1,044 – 1,057. Pokles skrz ně by euro vedl k dlouhodobým cílům: 1,000 a 0,854.
Fundamentální pohled: V posledních měsících ek. růst USA zpomalil, naopak v eurozóně zrychlil. Dlouhodobě ale přetrvává diferenciál i očekávání růstu HDP a úr. sazeb USA a eurozóny. Ek. aktivita USA roste solidně. To vede k očekávání zahájení zvyšování úr. sazeb. Eurozóna pak naopak přes oživení v posledních měsících vykazuje spíše slabší růst ek. aktivity, ECB pak teprve nastoupila na počátek dlouhé cesty kvantitativního uvolňování. Navíc euru stále škodí nejistota spojená s krizí na Ukrajině, respektive s řešením ekonomických a finančních otázek Řecka.
Celkový pohled: Euro si v posledních týdnech k létu stále udržuje hlavně technicky, zčásti fundamentálně růstový moment. Dlouhodobě je ale technicky i fundamentálně pro euro výhled nepříznivý.
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy