Červencový futures kontrakt ropy WTI roste 0,9 % d/d na 58,8. Usnesení víkendového zasedání OPECu nelimitovat těžbu ropy tentokrát nemělo na trh takový vliv jako na podzim, kdy cena pokračovala v prudkém propadu. OPEC vedený Saúdskou Arábií a emiráty arabského poloostrova odolal tlakům jiných zemí a udržuje tak strategii přizpůsobit se trvalejším změnám trhu (které nemají povahu jednorázového šoku), nezasahovat do trhu a neredukovat nabídku. Věří, že nižší ceny ropy pomohou obnovit rovnováhu posílením poptávky a omezením nabídky ropy. Arabové nechtějí opakovat chyby z minulosti, kdy snaha jít proti trhu znamenala ztrátu tržního podílu při nedisciplinovanosti jiných zemí OPECu a pomohla spíše ještě vyhrotit nerovnováhu trhu. Správnost rozhodnutí prozatím prokazuje i vývoj ropných cen, jež po víkendu vykazují relativní stabilitu.
Technický pohled: Hlavním příběhem posledních týdnů je silný růstový technický impuls spuštěný uvolněním ceny přes reakční hrdlo 55,1, což potvrzuje dlouhodobější stabilizaci ceny a růstový trend. Hlavní rezistenci nyní představuje oblast 58,9 – 59,8. Eventuální růst přes tuto hranici by mohl vyzvat silnou rezistenční oblast 63,4 – 63,6, případně 76,6 a 90,1. Potvrzení růstového trendu dosud poskytují platné podpory 55,1 resp. 53,0. Naopak případný pokles pod tyto úrovně by exponoval zpět klíčový podpůrný milník 42,6 – 45,1. Pod ním hrozí obnovení dlouhodobého klesajícího trendu s podporami: 32,8 (minimum z 2008), 17,8 a 16,7 (minimum z 2001).
Fundamentální pohled je nepřehledný: Převis nabídky nad poptávkou, který ve druhém pololetí způsobil propad ceny ropy, je způsoben hlavně nabídkovou stranou. Světový trh začal čerpat více ropy z USA. Toto akcelerovalo poslední a možná nejdůležitější rozhodnutí OPECu od světové finanční krize 2008 nesnížit objem produkce ropy a tedy uměle nestabilizovat cenu. Také se tolik nenaplnila nebezpečí hrozby omezení nabídky ropy s vyhrocením napětí v Iráku a pokračující nestabilita na Ukrajině. Poptávka po ropě je tažena solidním ek. růstem USA, kterou ale vyvažuje slabost jiných hospodářských center: Evropy, Japonska, Číny. K poklesu ceny dlouhodobě vede též globální apreciace dolaru.
Výhled: Fundamentální výhled je zatím pro ropu smíšený. Převis nabídky nad poptávkou ropy zřejmě bude dlouhodobější jev, což udržuje ropu pod tlakem. Vývoj světové ekonomiky je smíšený, růst HDP USA a eurozóny může posílit, čínská ekonomika naopak zpomaluje růst, i když propad ropných cen může světovému hospodářství dát další růstový impuls. Na druhou stranu dlouhodobější predikce dolaru naznačují možnost jeho posilování, což vytváří klesající tlak na cenu ropy. Nicméně klíčová technická bariéra 42,7 – 44,8 vyvolává kupní zájem.
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy