15.00 SEČ – Eurozóna: Vystoupení prezidenta ECB Draghiho ve Výboru pro ekonomické a monetární záležitosti Evropského parlamentu v Bruselu
ECB v komentáři k červnovému rozhodnutí monetární politiky víceméně potvrdila březnové projekce posílení růstu HDP a inflace k 2,0%. Draghi také vyvrátil spekulace, že ECB posílí monetární expanzi (což posléze pomohlo euru k posílení).
ECB představila program kvantitativního uvolňování 60 mld. EUR/měsíčně od března. ECB dlouhodobě neplní svůj hlavní inflační cíl 2,0 %. Nemá situaci s deflací resp. příliš nízkou inflací pod kontrolou.
Navyšováním monetární expanze, tedy posilování peněžní nabídky a mířeným tlakem na pokles tržních úrokových sazeb a zlevňováním peněz řeší situaci ex-post, aby dosáhla svůj hlavní inflační cíl. Růst monetární expanze tomu napomáhá také podporou ekonomiky a oslabováním eura. Proto jde o sekundární cíle ECB. Aby slabé euro výrazněji pozvedlo inflaci, je potřeba jeho ještě mnohem citelnější oslabení. ECB nutně potřebuje jakoukoliv pomoc a nástroj v boji s nízkou inflací.
ECB také naznačila snahu přiblížení inflace resp. inflačních očekávání cíli co nejrychleji. Domnívá se totiž, že příliš dlouhé období nízké inflace se usazuje v inflačních očekáváních a že pevná fixace inflačních očekávání je rozhodující za jakékoliv situace. Podle ek. vývoje tak ECB hodlá nastavovat velikost, rychlost a kompozice nákupů cenných papírů/dluhopisů.
Trend komentářů a expanzivní monetární politiky ECB je nepříznivý pro euro, ale podpůrný pro akcie a dluhopisy.
14.30 SEČ - USA: Index současných obecných ekonomických podmínek zpracovatelského průmyslu zprávy Empire State Fedu New Yorku (06 2015)
Očekávání: 5,2
Předchozí: 3,1
Červnový index dle trhu má posílit, což by znamenalo vzestup růstu ek. aktivity dle průmyslových firem regionu, ten by ale zůstal malý.
Květnová data regionu potvrdila pokračující slabost a pouze malý růst ek. aktivity (viz. celkový index obecných firemních podmínek, nové objednávky, zaměstnanost blízko svých ročních minim). Navíc opět oslabilo očekávání ek. vývoje firem pro druhé pololetí. V 6ti-měsíčním horizontu tak sice výhledy průmyslových firem regionu stále předpokládají silný růst ek. aktivity a nových objednávek a solidní růst zaměstnanosti a investičních výdajů resp. stagnující technologické výdaje, avšak očekáváné růsty citelně zaostávají za očekávanou dynamikou minulého roku, naopak jsou blízko ročním minimům.
Data z regionu tak potvrzují jiné regionální či celostátní sektorové a agregátní informace posledních týdnů a měsíců, které ve srovnání s loňským rokem signalizují citelnější oslabení růstu ek. aktivity, byť kvůli stále dobrým výhledům spíše pouze dočasné.
Data jsou tak momentálně spíše nepříznivá pro dolar, akcie a příznivá pro zlato a dluhopisy.
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy