Zářijový kontrakt S&P 500 roste 0,8 % d/d na 2105 po včerejší volatilní seanci s nadprůměrnými zobchodovanými objemy amerických burz. Obchodování rozkolísalo rozhodování Fedu monetární politiky. Centrální banka dle očekávání hlavní úr. sazbu nezměnila. Příznivěji hodnotila vývoj ekonomiky, na druhou stranu zredukovala výhled růstu HDP na tento rok z 2,5% na 1,9%. Pro trhy možná nejzajímavějším rozdílem vůči březnovým projekcím je nižší očekávání zvyšování úr. sazeb v příštích letech.
Přes vylepšení hodnocení ek. vývoje je důvodem odkladu zvyšování hlavní úr. sazby hlavně momentálně slabší ek. výkonnost datující celé první pololetí. Zůstává ale otázkou, nakolik Fed vzhledem ke slabším ek. datům skutečně ustoupil z jestřábí rétoriky plánů zvyšování úr. sazeb. Komentáře stále celkově potvrzují přes vyčkávání na nejvhodnější okamžik startu zvyšování úr. sazeb spíše jestřábí Fed, tedy tendenci k vyšším úr. sazbám. Fed dle většiny členů FOMC zamýšlí zvýšení hlavní úr. sazby letos, na konci roku by dle Fedu měla být ve výši 0-1,75 %. Při pravděpodobnějším scénáři normalizace inflace k 2,0 % a udržení solidního růstu ekonomiky a trhu práce lze předpokládat zahájení jejího zvyšování ve druhém pololetí, pravděpodobně od září. Zvyšování úr. sazeb je nepříznivé pro akcie, čím menší zvyšování úr. sazeb bude, tím lepší zpráva pro akciový trh.
Trh dnes přešel bez větší odpovědi květnový CPI, který ukázal nižší inflaci, než se čekalo. Inflace je dlouhodobě pod cílem centrální banky. Trh se dnes ještě zaměří na červnový Index průmyslu Fedu Philadelphie (16.00 SEČ). Předpokládá se pokračování slabšího růstu regionální ek. aktivity. Data CPI i regionální aktivity jsou tak spíše pro akcie nepříznivé.
Technický pohled: Trh potvrdil platnost podpor 2088 a tím i technicky růstový trend. Index se pohybuje už řadu týdnů blízko historického maxima. Trh má před sebou rezistence v podobě mimo jiné historického maxima 2135 a dále 2167, 2194, 2212, 2228 případně 2380. V případě popření podpory 2088 by trh exponoval 2056, oblast 2031 - 2045, případně pásmo 1959 – 1973 a 1931. Možné narušení by znamenalo významnější korekci trhu a otevřel by se tak prostor až k oblasti 1801 – 1811.
Fundamentální pohled, výhled: V krátkodobém, střednědobém i dlouhodobém pohledu trh těží ze solidních firemních výsledků a výhledů plynoucích z příznivého makroekonomického prostředí, vývoje a výhledu. Americké hospodářství vykazuje stabilní růst a nízkou inflaci (existují také rizika optimismu reflektovaná i Fedem: dlouhodobě nebezpečí příliš nízké inflace). Na druhou stranu vyhlídku trhu snižuje očekávání zvyšování úr. sazeb centrální bankou a tím i zvýšení nákladů a omezení ziskovosti firem.
Fed sice naznačuje pokračování redukce ultraexpanzivní monetární politiky a tím i podpory ekonomiky, to však trh zatím správně chápe jako omezení nebezpečí nízkého ocenění rizika, přizpůsobení lepší kondici hospodářství a vyplňování jeho produkčních mezer. Převládá tak vize, že by obrat monetární politiky dlouhodobě neměl poškodit ek. aktivitu. Také proto ceny akcií i přes zmíněná rizika rostou. Akciím rovněž dlouhodobě svědčí tlak na oslabení dluhopisů a s tím související portfoliový efekt změny struktury investic.
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy