Euro k dolaru slábne 0,2 % d/d na 1,134. Euro ve druhé polovině května ztratilo téměř 50 % zisků z jarních minim, ale trh udržel jarní podpory. Euro posiluje a trh může živit růstové naděje i přes vyostření sporu Řecka s věřiteli. Přitom nejistota by měla být nepříznivá právě pro euro, ale 1) zřejmě si trh od příštích týdnů slibuje dlouhodobější řešení krize a tím i snížení nejistoty. Vzhledem k tomu, že lze do poslední chvíle stěží předvídat řešení otázky a tím více i dopadu trhů na něj, 2) sílení eura je pragmatické obchodování podle osvědčených momentálně spíše technických a fundamentálních modelů a 3) možná nečekaný růst eura navdzory okolnímu dění odráží podkladový sentiment trhu.
Minulý týden navíc euru pomohlo i rozhodnutí Fedu monetární politiky, v rámci něhož byl snížen výhled růstu ekonomiky i zvyšování úr. sazeb a zčásti nečekaně ještě slabší květnová spotřebitelská inflace. Trh pak přestál i další smíšené informace americké ekonomiky (červnová data regionální ek. aktivity, květnové zahájení/povolení staveb domů) resp. nečekaně silný pokles červnového Indexu ZEW sentimentu ek. očekávání Německa.
Trh se dnes bude mimo jiné zajímat o prodeje existujících domů USA v 16.00 SEČ, pokračující decentní růst trhu je spíše dobrý pro dolar.
Technický pohled: Trh sice technicky potvrzuje středně - či dlouhodobější dno 1,045. Naděje růstu eura pro příští měsíce jsou spjaty s udržením podpor 1,077 – 1,081, případně 1,105, 1,116 a 1,121. Udrží-li, trh může myslet na rezistence 1,147 a 1,153 a hlavní rezistence 1,213, případně 1,227. Jejich případné znovuzískání by obnovilo dlouhodobý významnější růstový moment, nicméně z pohledu eura z důvodů poškození dekádního technického pohledu a rovněž nepříznivého fundamentálního vývoje a výhledu postup přes 1,227 není preferován. V případě selhání zmíněných podpor trh zamíří ke komplexu další, a z hlediska grafického prostoru na dlouho poslední, silné podpůrné bariéry tvořené spojnicí spodní linie klesajícího kanálu od roku 2008 a podporou konsolidačního trojúhelníku z let 2000 – 2001: jde o pásmo 1,045 – 1,065. Pokles skrz ně by euro vedl k dlouhodobým cílům: 0,997 a 0,854.
Fundamentální pohled: V posledních měsících ek. růst USA zpomalil, naopak v eurozóně zrychlil. Dlouhodobě ale přetrvává diferenciál i očekávání růstu HDP a úr. sazeb USA a eurozóny. Ek. aktivita USA roste solidně. To vede k očekávání zahájení zvyšování úr. sazeb. Eurozóna pak naopak přes oživení v posledních měsících vykazuje spíše slabší růst ek. aktivity, ECB pak teprve nastoupila na počátek dlouhé cesty kvantitativního uvolňování. Navíc euru stále škodí nejistota spojená s krizí na Ukrajině, respektive s řešením ekonomických a finančních otázek Řecka.
Celkový pohled: Euro si v posledních týdnech k létu stále udržuje hlavně technicky, zčásti fundamentálně růstový moment. Dlouhodobě je ale technicky i fundamentálně pro euro výhled nepříznivý.
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy