Euro k dolaru roste 1,1 % vůči nedělnímu konci obchodování na 1,111, čímž jednotná evropská měna smazala přibližně polovinu ztráty vůči pátečnímu konci obchodování. Trh drží jarní podpory růstového trendu. Turbulentní vývoj v Řecku přestože se ještě může otočit, spěje k bankrotu země a případně i vystoupení z eurozóny. ECB prozatím poskytuje nouzovou likviditu Řecku, bankrot by ale moho zastavit i tuto podporu To jsou krátkodobě informace krátkodobě nepříznivé pro euro. Velká část scénáře už ale je na trzích započítána. Výhledově by dopad na ekonomiku i finanční systém eurozóny měl být omezený a trhy mohou reagovat opačně, tím spíše pokud by Řecko a věřitelé v červenci našli řešení odvrácení bankrotu a zachování celistvosti eurozóny.
Minulý týden dominovaly obchodování informace z Řecka, přesto si trh všiml smíšených červnových informací ek. aktivity eurozóny (Indexy nákupních manažerů průmyslu a služeb eurozóny nečekaně posílily, Index Ifo klesl víc než se čekalo) resp. zlepšení decentního růstu trhu domů USA (květnové prodeje existujících a nových domů), což je příznivé pro dolar.
Technický pohled: Trh sice technicky potvrzuje středně - či dlouhodobější dno 1,045. Naděje růstu eura pro příští měsíce jsou spjaty s udržením podpůrné oblasti 1,094 - 1,105. Podpůrný systém dále tvoří 1,08 , oblast 1,06 – 1,069. V případě selhání zmíněných podpor trh zamíří ke komplexu další, a z hlediska grafického prostoru na dlouho poslední, silné podpůrné bariéry tvořené mimo jiné podporou konsolidačního trojúhelníku z let 2000 – 2001: jde o pásmo 1,045 – 1,051. Pokles skrz ně by euro vedl k dlouhodobým cílům: 0,997 a 0,854. Potvrdí-li trh růstový trend, může myslet na 1,121 případně pásmo 1,144 - 1,154 a hlavní rezistence 1,213, případně 1,227. Jejich případné znovuzískání by obnovilo dlouhodobý významnější růstový moment, nicméně z pohledu eura z důvodů poškození dekádního technického pohledu a rovněž nepříznivého fundamentálního vývoje a výhledu postup přes 1,227 není preferován.
Fundamentální pohled: V posledních měsících ek. růst USA zpomalil, naopak v eurozóně zrychlil. Dlouhodobě ale přetrvává diferenciál i očekávání růstu HDP a úr. sazeb USA a eurozóny. Ek. aktivita USA roste solidně. To vede k očekávání zahájení zvyšování úr. sazeb. Eurozóna pak naopak přes oživení v posledních měsících vykazuje spíše slabší růst ek. aktivity, ECB pak teprve nastoupila na počátek dlouhé cesty kvantitativního uvolňování. Navíc euru stále škodí nejistota spojená s krizí na Ukrajině, respektive s řešením ekonomických a finančních otázek Řecka.
Celkový pohled: Euro si v posledních týdnech k létu stále udržuje hlavně technicky, zčásti fundamentálně růstový moment. Dlouhodobě je ale technicky i fundamentálně pro euro výhled nepříznivý.
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy