17.10 SEČ – Eurozóna: Prezident ECB Draghi vystoupí v Miláně
Vystoupení není primárně zaměřeno k aktuálnímu/budoucímu ek. vývoji/monetární politice, vzhledem k napjaté situaci ale pro trhy citlivé komentáře nelze vyloučit.
ECB v komentáři k červnovému rozhodnutí monetární politiky víceméně potvrdila březnové projekce posílení růstu HDP a inflace k 2,0%. Draghi také vyvrátil spekulace, že ECB posílí monetární expanzi (což posléze pomohlo euru k posílení).
ECB představila program kvantitativního uvolňování 60 mld. EUR/měsíčně od března. ECB dlouhodobě neplní svůj hlavní inflační cíl 2,0 %. Nemá situaci s deflací, resp. příliš nízkou inflací pod kontrolou.
Navyšováním monetární expanze, tedy posilování peněžní nabídky a mířeným tlakem na pokles tržních úrokových sazeb a zlevňováním peněz řeší situaci ex-post, aby dosáhla svůj hlavní inflační cíl. Růst monetární expanze tomu napomáhá také podporou ekonomiky a oslabováním eura. Proto jde o sekundární cíle ECB. Aby slabé euro výrazněji pozvedlo inflaci, je potřeba jeho ještě mnohem citelnější oslabení. ECB nutně potřebuje jakoukoliv pomoc a nástroj v boji s nízkou inflací.
ECB také naznačila snahu přiblížení inflace, resp. inflačních očekávání cíli co nejrychleji. Domnívá se totiž, že příliš dlouhé období nízké inflace se usazuje v inflačních očekáváních a že pevná fixace inflačních očekávání je rozhodující za jakékoliv situace. Podle ek. vývoje tak ECB hodlá nastavovat velikost, rychlost a kompozice nákupů cenných papírů/dluhopisů.
Trend komentářů a expanzivní monetární politiky ECB je nepříznivý pro euro, ale podpůrný pro akcie a dluhopisy.
14.30 SEČ - USA: Počet nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělství (06 2015):
Očekávání: 230 000
Předchozí: 280 000
14.30 SEČ - USA: Míra nezaměstnanosti (06 2015):
Očekávání: 5,4%
Předchozí: 5,5 %
Zaměstnanost by měla potvrdit solidní růst trhu práce, přesto současně i zastavení dosavadní akcelerace růstu a zpomalení taky ve srovnání s minulým rokem v souladu s tendencí jiných indikátorů ek. aktivity. Celkově ale trh práce v dlouhodobém pohledu nadále podobně jako ek. aktivita solidně roste. Míra nezaměstnanosti rychle klesá. Tyto aktuální ek. informace společně s dlouhodobou strategií centrální banky stabilizace finančních trhů vyššími úr. sazbami nutí Fed vážně přemýšlet o zvýšení hlavní úr. sazby ve druhém pololetí.
Stále však chybí poslední článek ekonomického oživení, tedy trvalejší posílení růstu mezd a inflace. Mzdy a bonusy rostou v USA dlouhodobě mírně. To naznačuje, vedle zvýšených indikátorů dlouhodobé nezaměstnanosti a částečných pracovních úvazků, že trh práce má stále rezervy a centrální banka může ještě nějaký čas s redukcí vyčkávat. Na druhou stranu ale informace za poslední kvartály naznačily mírné zrychlení růstu zaměstnaneckých nákladů, resp. mezd v soukromé i státní sféře (v soukromém sektoru navíc i benefitů).
Je to počátek obratu vývoje mezd a start jejich rychlejšího růstu? Data tak budou opět velmi zajímavá a důležitá.
Trend dat sílení trhu práce je poslední roky důvodem růstu cen akcií a dolaru a poklesu zlata a dluhopisů, byť momentální slabší pasáž trendu má na trh opačný dopad.
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy