... roce. Index Dow Jones Industrial si oproti minulému pátku polepšil o 2,8%, Nasdaq Composite přidal 2,5 a S&P 500 2,7%. Největší zásluhu na růstu má páteční řeč Alana Greenspana, ve které oznámil, že se deficit amerického zahraničního obchodu stabilizuje.
Makroekonomická čísla
Míra nezaměstnanosti klesla z 5,4% na 5,2%, což je nejnižší hodnota od září roku 2001. Počet pracovních míst vzrostl o 146 tisíc na 132,573 milionů. S tímto nárůstem a s revizí minulých dat vzrostl počet pracovních míst za první funkční období prezidenta Bushe o 185 tisíc. Ekonomové za leden očekávali nárůst pracovních míst o 189 tisíc a míru nezaměstnanosti na nezměněné hodnotě 5,4%.
Komise FOMC pošesté od června 2004 zvýšila americkou základní úrokovou sazbu. Nárůst federal funds rate o čtvrt procentního bodu z 2,25 na 2,5% byl všeobecně očekáván. Ve stejné míře byla zvýšena i diskontní sazba na 3,5%. Pohled centrální banky na americkou ekonomiku zůstal nezměněn. Bankéři stále považují ekonomiku za silnou s inflací, která je plně pod kontrolou.
Americká produktivita práce ve čtvrtém čtvrtletí zpomalila své tempo růstu na roční hodnotu 0,8%, což je nejnižší nárůst za poslední čtyři roky. Ekonomové očekávali nárůst o 1,4%. Za celý rok 2004 vzrostla produktivita o 4,1%, ve srovnání s růstem 4,4% v roce 2003. Stále se však jedná o naprůměrné číslo v poslední dekádě.
Americké výdaje na konstrukční projekty v procinci překvapivě vzrostly o 1,1%. Jedná se o nejvyšší nárůst tohoto ukazatele od dubna. Odhady ekonomů, které se pohybovaly okolo 0,6%, tak byly výrazně předstiženy. Revidovány směrem vzhůru byly i výdaje v říjnu a listopadu, dohromady o 0,8 procentního bodu. Za celý rok 2004 vzrostly konstrukční výdaje o 9% na 998,4 miliard dolarů, což je nejvíce za posledních 8 let.
Chicago Purchasing Managers index vzrostl v lednu na 62,4%, přičemž ekonomové očekávali hodnotu 59,6%. V prosinci byla naměřena hodnota 61,9%. Jedná se o 21.měsíc po sobě, kdy je vykázána expanze, tedy hodnota nad 50%.
Prodeje nových domů za prosinec byly po velkém listopadovém poklesu téměř beze změn. Prodeje vzrostly o 0,1% a vykázaly hodnotu 1,098 milionů kusů. Zásoba neprodaných domů vzrostla o 2,6% na 432 tisíc, což je nejvyšší hodnota za posledních 31 let. Zásoby představují při současných prodejích 4,8 měsíčních dodávek. Ekonomové očekávali hodnotu 1,18 milionů.
Americké osobní příjmy vzrostly v prosinci o 3,7%, zejména díky jednorázové dividendě od Microsoftu v hodnotě 32 miliard dolarů. Bez započtení této dividendy činil nárůst 0,6%. Spotřebitelské výdaje vzrostly v prosinci o 0,8%, což je v souladu s očekáváními. Výdaje na zboží dlouhodobé spotřeby vzrostly o 4,3%. Cenový index osobních výdajů klesl o 0,1%.
Nevýrobní sektory americké ekonomiky expandovaly během ledna nejpomalejším tempem od září. ISM nonmanufacturing index klesl z prosincové hodnoty 63,9% na 59,2%. Tento propad byl vyšší, než se čekalo, neboť ekonomové předpovídali hodnotu 61,5%.

Objednávky nového v USA vyrobené zboží vzrostly v prosinci meziměsíčně o 0,3%, přičemž ekonomové předpokládali nárůst o 0,6%. Dodávky vyrobeného zboží vzrostly o 0,9%, zatímco zásoby klesly o 0,1%, což znamená první pokles v zásobách za celý rok. Za celý rok 2004 vzrostly výrobní objednávky o 11,1%, což znamená nejvyšší nárůst od roku 1992, kdy jsou tyto hodnoty staticticky sledovány.
Počet lidí, kteří šli poprvé žádat o podporu v nezaměstnanosti klesl v minulém týdnu o 9 tisíc a vykázal hodnotu 316 tisíc. Jedná se o druhé nejnižší číslo během této expanze. Méně volatilní čtyřtýdenní klouzavý průměr je nejnižší za poslední čtyři týdny.
Další významné zprávy uplynulého týdne
Ropný gigant Exxon Mobil Corporation ohlásil rekordní výsledky za čtvrté čtvrtletí. Čistý zisk činil 8,42 miliardy dolarů, což je 1,30 dolarů na akcii. Tento výsledek je výrazně lepší, než analytici očekávali. Tržby dosáhly hodnoty 83,4 miliardy, ve srovnání s 65,95 miliardami ve stejném období předchozího roku.
Telekomunikační společnost Sprint Corp. ohlásila za čtvrté čtvrtletí zisk 31 centů na akcii, což je o 1 cent méně, než analytici očekávali. Oproti zisku 248 milionů dolarů dosaženého v předchozím roce narostl zisk na 468 milionů dolarů. Tržby vzrostly meziročně o 3,7%. Sprint také potvrdil výhled na jednociferný nárůst tržeb v roce 2005.
Výrobce zdravotnického vybavení Medimmune ohlásil za čtvrté čtvrtletí zisk 50,5 milionů dolarů, což je 20 centů na akcii. Ve stejném období předchozího roku dosáhla firma zisk 76,6 milionů dolarů. Analytici očekáváli zisk 17 centů na akcii. Tržby vzrostly z 407,9 na 465,8 milionů dolarů. Na rok 2005 očekává firma zisk mezi 35 a 40 centy na akcii, zatímco průměrný odhad analytiků činí 41 centů na akcii.
Internetová společnost Google oznámila své výsledky za čtvrté čtvrtletí a bylo se na co dívat. Zisk i tržby předčily očekávání analytiků, načež investoři poslali akcie o 9% výše. Google dosáhl v posledních třech měsících roku 2004 zisku 71 centů na akcii při tržbách 1,03 miliardy dolarů. Hrubé tržby Googlu jsou tak nyní prakticky stejné jako tržby jeho rivala Yahoo!. Cena akcií Googlu se vyšplhala až na 207,30 dolarů, z čehož vyplývá, že tržní kapitalizace této společnosti (de facto cena celé společnosti na burze) činí 55 miliard dolarů. To je dokonce více, než kolik stojí např. automobilky General Motors a Ford Motor dohromady. Ukazatel P/E (cena akcie/zisk na akcii), který je nejčastějším poměrovým ukazatelem pro ohodnocení firem na burze, dosahuje hodnoty 230. Pro porovnání, průměrná hodnota P/E celého indexu S&P 500 je asi 20,5.
Potěšující byly výsledky a výhled společnosti Boeing. Tento americký výrobce letadel dosáhl ve čtvrtém čtvrtletí zisku 11 centů na akcii, čímž o 7 centů předčil odhady analytiků. Na rok 2005 byl stanoven výhled na zisk mezi 2,40 a 2,60 dolary na akcii a na rok 2006 mezi 3 a 3,20 dolary na akcii. Comcast ohlásil za čtvrté čtvrtletí čistý zisk v hodnotě 423 milionů dolarů, což je 19 centů na akcii a znamená to meziroční nárůst o 10%. Tržby vzrostly meziročně o 10,4% a dosáhly hodnoty 5,235 miliardy dolarů. Analytici očekávali zisk 11 centů na akcii a tržby v hodnotě 5,25 miliardy dolarů. Na letošní rok očekává tento kabelový gigant nárůst tržeb o 10%.
Výrobce grafických karet Nvidia Corp. zvýšil svůj odhad tržeb za čtvrté čtvrtletí na 560-570 milionů dolarů. Zisková marže by měla dosáhnout hodnoty v rozmezí 33,5 – 34,5%, oproti dříve očekávané hodnotě 33,3%. Nvidia prozatím očekávala tržby v hodnotě 516 milionů dolarů.
Softwarová firma Adobe Inc. zvýšila svůj výhled na první fiskální čtvrtletí díky lepším než očekávaným prodejům programu Acrobat 7.0. Společnost nyní očekává zisk mezi 47 a 51 centy na akcii při tržbách v pásmu 450 až 470 milionů dolarů. Před tímto prohlášením očekávala firma zisk 45-48 centů na akcii a tržby v rozmezí 435 – 455 milionů dolarů.
Akvizice AT&T její bývalou dceřinnou společností SBC Communications byla ohlášena ještě v neděli. Za každou akcii společnosti AT&T obdrží její akcionáři 0,77942 akcie SBC a navíc obdrží speciální dividendu 1,30 dolaru na akcii. Po těchto zprávách by se dal očekávat klasický efekt, kdy cena přebírané společnosti roste a té přebírající klesá. Stal se však pravý opak a akcie AT&T oslabily o 2,7% zatímco akcie SBC mírně posilovaly. Firmy SBC Communications Inc. a AT&T Corp. směřují k dohodě o snížení počtu pracovních míst o 13 tisíc, která by byla výsledkem fúze. CFO společnosti SBC to sdělil během mítinku s analytiky. Společnost nyní zaměstnává 210 tisíc pracovníků. Propouštění by se mělo týkat všech oddělení. Společnosti také řekli, že současná hodnota budoucích nákladů se sníží o 15 miliard dolarů. Téměř 60% těchto úspor vyplyne právě z redukce pracovních míst.
Ministerstvo dopravy sdělilo, že firma Lockheed Martin obdržela 10-tiletý kontrakt od Úřadu federálního letectví (FAA) v hodnotě 1,9 miliardy dolarů na pomoc při řízení 58 leteckých servisních stanic. Práce pro FAA začne v říjnu.
Kartel OPEC na svém zasedání ve Vídni sice rozhodl o zachování současných těžebních kvót, ale zároveň oznámil, že se bude snažit udržet ceny ropy (na newyorském trhu) výrazněji nad hranicí 40 dolarů.
Devizové a komoditní trhy
Americký dolar si po delší pauze užíval v pátek opravdu velké přízně měnových investorů, kteří způsobili jeho růst vůči důležitým zahraničním měnám. Největší posílení zaznamenal dolar vůči euru, když se mu podařilo dokonce prolomit hranici 1,29.
Námi sledované komodity v uplynulém týdnu oslabovaly. Ceny ropy klesla oproti minulému pátku o 1,5% a cena zemního plynu o 2,6%. Nižší cenu nejdůležitější komodity podpořilo i rozhodnutí OPECU z minulé neděle o nesnižování produkce. Jak je známo, cena zlata je negativně korelována s cenou dolaru. Proto se nelze divit, že zlato po posílení dolaru zlevnilo téměř o 3%.
Zprávy ze světa
Evropská centrální banka ponechala podle očekávání úrokové sazby na 2 procentech. Toto rozhodnutí přišlo i přes obavy ohledně ekonomického růstu v eurozóně, zejména ve Francii a Německu. ECB neudělala změnu od června roku 2003.
Počet nezaměstnaných v Německu překročil podle ministra práce Wolfganga Clementa v lednu 5 milionů. Oproti prosincovému číslu 4,464 milionů byl zaznamenán nárůst na 5,037 milionů. Toto vysoké zvýšení však v sobě obsahuje změnu, která zahrnuje mezi hledající i lidi registrované jako příjemce sociální pomoci.