Nadcházející týden bude z hlediska makroekonomických zpráv ozářen hlavně několika událostmi USA. Zveřejněny budou červnový Index ISM služeb (pondělí), květnová obchodní bilance (úterý), zápis ze zasedání Fedu monetární politiky 16.-17. červen (středa) a vystoupení šéfky Fedu Yellenové na téma Ekonomický výhled USA v Clevelandu (pátek).
Aktivita služeb pokračuje v solidním růstu. Stávka na klíčovém tranzitním uzlu amerického zahraničního obchodu, západním pobřeží, ovšem vedle redukce ek. aktivity zkresluje statistiky exportu a importu. Zpráva obchodní bilance vzhledem ke zkreslení nemusí mít momentálně na trhy větší vliv. Bilance zahraničního obchodu v posledních letech stojí ve stínu zájmu trhů a její dopad na trhy je smíšený.
Zápis Fedu patří k zasedání na kterém Fed hlavní úr. sazbu dle očekávání nezměnil. Pro trhy možná nejzajímavějším rozdílem vůči březnu je nižší očekávání zvyšování úr. sazeb v příštích letech. Přesto lze předpokládat, že centrální banka zvyšování zahájí ve druhém pololetí roku kvůli sílícímu růstu ekonomiky, trhu práce a dlouhodobé strategii Fedu omezit rizikovost finančních trhů. Fed dle většiny členů FOMC zamýšlí zvýšení hlavní úr. sazby letos, na konci roku by dle Fedu měla být ve výši 0-2,0 %. Při pravděpodobnějším scénáři normalizace inflace k 2,0 % a udržení solidního růstu ekonomiky a trhu práce lze předpokládat zahájení jejího zvyšování ve druhém pololetí, pravděpodobně od září. Vystoupení Yellenové bude vzhledem k tématu důležité a mělo by vyznít v podobném smyslu.
Dlouhodobá tendence k vyšším úr. sazbám je ale příznivá pro dolar, nepříznivá pro zlato a dluhopisy. Čím pomalejší cesta k vyšším úrokům, tím lépe pro akciový trh.
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy