USA: Rozhodnutí Fedu monetární politiky (Cíl Federal Funds Rate)
Skutečnost: 0 – 0,25%
Očekávání: 0 – 0,25%
Předchozí: 0 – 0,25%
Rozbor: Fed na zasedání 28.-29. července podle očekávání i své dřívější indikace nezměnil cíl pro hlavní úr. sazbu. Fed v klíčovém komentáři k rozhodnutí příliš nepřekvapil a neučinil prakticky žádné významné změny vůči komentáři k předchozímu rozhodnutí monetární politiky ze 17. června.
Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Komentáře stále celkově potvrzují přes vyčkávání na nejvhodnější okamžik startu zvyšování úr. sazeb spíše jestřábí Fed, tedy tendenci k vyšším úr. sazbám.
Vedle momentální slabší ek. výkonnosti datující prakticky celý rok 2015 je důvodem opatrnosti a odkladu Fedu zvyšování hlavní úr. sazby taky např. trvale nízká inflace včetně svého jádra (bez cen potravin a energií). Nízká inflace zůstává pro Fed zdrojem nejistot a rozdílných pohledů na její další vývoj.
Na druhou stranu stále platí, že Fed pokračuje v cestě k vyšším úr. sazbám. Fed dlouhodobě hodlá úr. sazby zvyšovat zejména kvůli dlouhodobým nebezpečím nepřirozeně nízkého tržního ocenění rizika (úr. sazeb) a stability finančních trhů. Umožňuje to i dlouhodobě příznivý vývoj, resp. solidní růst ekonomiky a trhu práce s tím že v posledních čtvrtletích zrychluje zatím stále mírný růst mezd, navíc některé informace zůstávají přes současnou slabost solidní (např. růst aktivity služeb, spotřebitelský sentiment).
Ještě více než v minulosti tak platí, že další vývoj úr. sazeb rozhodnou aktuální ek. data. Momentální slabost ek. aktivity by nicméně měla být dočasná s tím, jak se časem projeví vyšší výdaje firem a domácností kvůli poklesu cen ropy a růstu optimismu vzhledem ke zvyšování zaměstnanosti. V klíčovém posouzení konfliktu makroekonomických cílů, kdy nízká inflace volá po nízké a expandující trh práce s rašícím růstem mezd po vyšší hlavní úr. sazbě se zdá, že trh práce má momentálně větší váhu. To naznačuje spíše dřívější zvyšování hlavní úr. sazby.
Fed dle většiny členů FOMC (15 ze 17) zamýšlí zvýšení hlavní úr. sazby letos na 0,25-1,00%, na konci roku by dle Fedu měla být ve výši 0-2,0 %. Při pravděpodobnějším scénáři normalizace inflace k 2,0 % a udržení solidního růstu ekonomiky a trhu práce lze předpokládat zahájení jejího zvyšování pravděpodobně od září.
Dopad na finanční trhy: Dlouhodobá tendence k vyšším úr. sazbám ale je příznivá pro dolar, nepříznivá pro zlato a dluhopisy. Čím pomalejší cesta k vyšším úrokům, tím lépe pro akciový trh. Dnešní závěry zasedání Fedu není pro trh příliš překvapující. Na hlavních měnových paritách k euru a jenu a ke zlatu dolar po zprávě posiluje na týdenní maximum, mírně pak zpevňuje i vůči ropě. Hlavní burzovní index S&P 500 odpověl mírným posílením.
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy