Dennis Lockhart je pro zvýšení úrokových sazeb v USA v září, evropská PMI pozitivně překvapila, NZD opět zklamal; analýza GBP/USD, USD/JPY, EUR/CHF

05.08.2015 | , BOSSA
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Americké ministerstvo obchodu včera uvedlo, že nové objednávky zboží ze zpracovatelského průmyslu v červnu stouply o 1,8 procenta, v souladu s odhady analytiků, po nepatrně revidovaném poklesu o 1,1 procent za květen. Vzrostla poptávka hlavně po dopravním vybavení a včerejší čísla jsou nadějným znamením pro zpracovatelský sektor sužovaný silným dolarem a levnou ropou. Aktivitu amerických továren v posledních měsících brzdí silný dolar a výdajové škrty v energetickém sektoru po loňském propadu cen ropy. Zpracovatelský sektor, který představuje zhruba 12 procent výkonu ekonomiky Spojených států, tíží také vlažná globální poptávka.

Objednávky dopravních prostředků v červnu vyskočily o 9,3 procenta díky silné poptávce po letadlech. Objednávky investičních statků po vyloučení sektoru obrany a letadel - považované za ukazatel důvěry a výdajových plánů podniků - se v červnu zvýšily o 0,7 procenta. Dodávky těchto takzvaných jádrových investičních statků, ukazatel používaný pro výpočet výdajů firem do vybavení v datech o hrubém domácím produktu - pak v červnu stouply o 0,3 procenta.

Americký dolar včera dosáhl 3 a půl měsíčního maxima vůči koši měn, když hlasující prezident atlantské pobočky Fedu Dennis Lockhart vyslovil podporu zářijovému utažení měnové politiky. Pro Wall Street Journal řekl, že nezvýšení úrokových sazeb v září by podle něj vážně poškodilo americkou ekonomiku. EUR/USD se následně propadl na 2týdenní minima 1,0847. Na Lockhartova slova reagovaly pozitivně i výnosy z amerických státních dluhopisů, které posílily, což je dalším podpůrným faktorem pro růst amerického dolaru. Silný dolar a povzbudivá slova Lockharta směrem k utažení měnové politiky oslabila cenu zlata, jež se včera propadla na 5 a půl letá minima. Nyní se čeká na americká data z trhu práce. Dnes bude zveřejněn počet vytvořených nových pracovních míst v soukromém sektoru v měsíci červenec (ADP) a v pátek mimo zemědělský sektor (NFP).

Australský dolar (AUD) v noci prokázal svoji odolnost vůči posilujícímu americkému dolaru, což se však nepodařilo novozélandskému dolaru (NZD). Novozélandský dolar byl pod prodejním tlakem kvůli špatným výsledkům aukce mléka a neuspokojivým číslům z trhu práce. Míra nezaměstnanosti v druhém čtvrtletí vzrostla z 5,8 na 5,9 procent a počet zaměstnaných lidí se ve druhém čtvrtletí mezikvartálně zvýšil jenom o 0,3 procenta. Trh počítal s půl procentním růstem. Směrem dolů byla revidována i čísla zaměstnanosti za první čtvrtletí. Cena mléka ve včerejší aukci klesla o 9,3 procenta. Společnost Fronterra zvažuje v pátek snížit výhled pro výkupní cenu sušeného mléka z 5,25 NZD na 4,00 NZD za kilo.

Po dohodě Řecka s mezinárodními věřiteli zhruba v polovině měsíce se složený index nákupních manažerů (PMI) podle konečných údajů společnosti Markit zlepšil na 53,9 bodu z předběžně uváděných 53,7 bodu. Ukazatel, jenž měří výkon několika tisíc podniků v sektorech průmyslu i služeb eurozóny a je považován za spolehlivý barometr růstu, tak zůstal na dosah čtyřletého maxima 54,2 bodu, jež si zapsal v červnu. Ekonomika eurozóny ukázala odolnost vůči řecké krizi. Nad hranicí 50 bodů, která odděluje růst od poklesu v odvětví, se drží již od poloviny roku 2013.

Data ukazují na růst hrubého domácího produktu eurozóny ve třetím kvartále o 0,4 procenta, stejným tempem jako v předchozích třech měsících. Analytici v průzkumu Reuters před dvěma týdny podle mediánu odhadů však předpověděli růst o 0,5 procenta.

Samotný sektor služeb, dominantní odvětví ekonomiky eurozóny, si také vedl lépe, než se původně myslelo. Index PMI ve službách v červenci vyšel na 54,0 bodu proti předběžně uváděným 53,8 bodu. V červnu dosáhl více než čtyřletého maxima 54,4 bodu.

Naopak sektor služeb ve Velké Británii zklamal. Index PMI ve službách v červenci klesl na 57,4 z červnových 58,5 bodu. Služby jsou klíčovou složkou ostrovní ekonomiky.

Britská libra se vůči americkému dolaru (GBP/USD) pohybuje na hodinovém grafu v klesajícím kanálu, který by ji mohl dovést až k předchozím hodnotám supportů vyznačených červeně a růžově. Nicméně zítřejšek je pro britskou libru klíčový. Čeká ji zasedání centrální banky, která ihned po něm zveřejní, kolik členů hlasovalo za zvýšení úrokové sazby a zveřejní inflační zprávu, což by mohlo rozhodit aktuální pozvolný pokles GBP/USD.

USD/JPY konsoliduje v obdélníkové formaci a hlavně svádí boj se silnou hodnou rezistence 124,375. V případě proražení směrem nahoru lze očekávat růst k předchozím maximům z letošního června. Naopak, když měnový pár potřetí odmítne rezistenci, podle všeho klesne k hodnotě podpory 123,53 případně až k 123,10. Dnes bude USD/JPY v režii ADP a PMI ISM ze amerického sektoru služeb.

EUR/CHF opustil trojúhelníkovou konsolidující formaci. Stabilně se drží nad hodnotou 1,05820, která byla předtím silnou rezistencí. Když překoná předchozí maxima (1,0620), pak lze čekat testování hodnoty 1,0800.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE