Zářijový kontrakt S&P 500 klesá o 0,1 % d/d na 2093. Včera hlavní americké akciové indexy S&P 500 a Nasdaq posilovaly kvůli růstu cen akcií sektoru technologie, jeho podindex v rámci S&P 500 např. přidal 1,0%. Růst byl tažen posilováním akcií Google a Facebook. Vzestup je vyvolán zlepšením očekávání ziskovosti odvětví. Naopak index Dow Jones nejvýznamnějších firem mírně oslabil kvůli propadu cen akcií Disney o 9,2%, největším od světové finanční krize na konci roku 2008 po snížení výhledu ziskovosti divize kabelových sítí. Celé odvětví médií pak v reakci vykazovalo ztráty, např. Comcast 4,7%. Na druhou stranu cena akcií Disney z pohledu letošního procentního posílení stále mnohonásobně převyšuje výkonnost celého indexu S&P 500.
Trh také získal příznivý impuls z makroekonomických zpráv: čevencový index ISM služeb růstem citelně překonal očekávání až k desetiletým maximům: růst aktivity odvětví zrychlil na velmi silnou ze solidní úrovně. Ještě více zrychlily růsty klíčových subindexů: produkce, předstihového indikátoru nových zakázek a zaměstnanosti na velmi silné úrovně. Vzhledem k dominanci služeb v celém hospodářství USA jde o dobrý signál potvrzení očekáváného posílení růstu ekonomiky. Fed tak může chtít úr. sazby zvyšovat spíše dříve než později a očekávání zvýšení již v září tak posílilo. Současně ale centrální banka nemusí úr. sazby agresivně a více, neboť posilování ek. aktivity není homogenní, navíc zrychlující růst mezd, hlavní nebezpečí inflace, za druhé čtvrtletí klesl. To je příznivý mix pro dlouhodobý růst akciového trhu
Technický pohled: mezi důležité rezistence patří oblast 2121 - 2126 a dále historické maximum 2134. Dalšímu případnými překážkami jsou 2200, 2257, 2274, případně 2442. Významné podpory: 2091, 2071 a oblast 2052 - 2056. Případný pokles za zónu 2032 – 2034 by akceleroval pád k 2020, 2000, pásmu 1960 – 1973. Možné narušení by znamenalo významnější korekci trhu a otevřel by se tak prostor až k oblasti 1801 – 1811.
Fundamentální pohled, výhled: V krátkodobém, střednědobém i dlouhodobém pohledu trh těží ze solidních firemních výsledků a výhledů plynoucích z příznivého makroekonomického prostředí, vývoje a výhledu. Americké hospodářství vykazuje stabilní růst a nízkou inflaci (existují také rizika optimismu reflektovaná i Fedem: dlouhodobě nebezpečí příliš nízké inflace). Na druhou stranu vyhlídku trhu snižuje očekávání zvyšování úr. sazeb centrální bankou a tím i zvýšení nákladů a omezení ziskovosti firem.
Fed dle většiny členů FOMC zamýšlí zvýšení hlavní úr. sazby letos, na konci roku by dle Fedu měla být ve výši 0-1,75 %. Při pravděpodobnějším scénáři normalizace inflace k 2,0 % a udržení solidního růstu ekonomiky a trhu práce lze předpokládat zahájení jejího zvyšování pravděpodobně od září. Fed sice naznačuje pokračování redukce ultraexpanzivní monetární politiky (v podobě vyšších úr. sazeb) a tím i podpory ekonomiky, to však trh zatím správně chápe jako omezení nebezpečí nízkého ocenění rizika, přizpůsobení lepší kondici hospodářství a vyplňování jeho produkčních mezer. Převládá tak vize, že by trend monetární politiky dlouhodobě neměl poškodit ek. aktivitu. Také proto ceny akcií i přes zmíněná rizika rostou. Akciím rovněž dlouhodobě svědčí tlak na oslabení dluhopisů a s tím související portfoliový efekt změny struktury investic.
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy